Przeszklenia w drzwiach kojarzą się najczęściej z jedną lub kilkoma szybami, osadzonymi w drewnianych profilach ich skrzydeł. Tymczasem coraz modniejsze są drzwi wewnętrzne wykonane w całości lub w części ze szkła. W tym drugim wariancie szyba łączona jest z elementami wykonanymi z drewna lub materiałów drewnopochodnych.
Istotną cechą takich drzwi jest to, że szyba pełni w nich rolę konstrukcyjną, a nie jest jedynie elementem dekoracyjnym, służącym dodatkowo do pośredniego doświetlenia światłem naturalnym korytarzy lub holi. Jak duży fragment drzwi zajmuje szkło, zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia; zwykle w drzwiach do pokoi jest go więcej (Fot. 1), a na przykład do łazienki, toalety czy pomieszczeń technicznych – mniej (Fot. 2). Zawsze jednak w skrajnych elementach drewnianych osadzane są zawiasy oraz klamka z zamkiem.
Dzięki zastosowaniu pełnych elementów szklanych, takie drzwi nabierają innego wyglądu niż wtedy, gdy szyba w nich jest ze wszystkich stron osadzona w drewnianych ramach.
Bezpieczeństwo
Ktoś, komu przydarzyło się kiedyś, że przeszklone drzwi z powodu przeciągu zamknęły się z trzaskiem, a szyba w nich rozpadła się na kawałki, raniąc przy tym kogoś, może obawiać się, czy drzwi, w których w dodatku szyba pełni rolę konstrukcyjną, to bezpieczne rozwiązanie. Tymczasem dzisiaj takie drzwi nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców nawet wtedy, gdyby doszło do stłuczenia szkła (co się raczej nie zdarza). Są w nich bowiem stosowane szyby bezpieczne – ze szkła hartowanego lub warstwowego (klejonego).
Pierwsze z nich w razie rozbicia rozpadają się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach, dzięki czemu nie kaleczą. Natomiast szyby warstwowe, składające się co najmniej z dwóch tafli szkła, połączonych ze sobą specjalną folią lub żywicą, przy stłuczeniu nie rozsypują się, gdyż ich kawałki pozostają ze sobą sklejone.
Właściciel firmy, która od dwudziestu dwóch lat zajmuje się produkcją drzwi, od dłuższego czasu wykonuje też modele drewniano-szklane. Nigdy dotąd nie miał z nimi żadnych problemów, jeśli nie liczyć pęknięcia szyby w jednych drzwiach; jak się potem okazało miała ona wadę fabryczną. Jego pozytywna opinia na temat bezpieczeństwa tego typu drzwi jest o tyle wiarygodna, że zajmuje się on nie tylko ich produkcją, ale także montażem. W razie więc jakichkolwiek uszkodzeń, nawet spowodowanych przez użytkowników, do niego byłyby kierowane w pierwszej kolejności wszystkie pretensje.
Budowa drzwi
Szyby stosowane w drzwiach drewniano-szklanych mogą być przezroczyste, matowe lub barwione. W połączeniu z barwą i fakturą fragmentów drewnianych ich wzornictwo można dopasować do każdych wnętrz i upodobań użytkowników.
Szyby są wklejane w elementy drewniane za pomocą silikonu szklarskiego. Głębokość osadzenia szyb w drewnie zależy od wielkości obciążeń. Gdy element szklany jest niewielkiej szerokości i znajduje się w pobliżu swobodnej, pionowej krawędzi drzwi, to jest on wklejany w elementy drewniane na głębokość około 20 mm (Fot. 3). Jeśli natomiast element szklany jest szeroki i stanowi główny element drzwi, to musi być on bardziej wpuszczony we fragmenty drewniane; nawet na głębokość 45-50 mm (Fot. 4).
Ponieważ krawędziowe elementy tego typu są zawsze drewniane, więc na ościeżnicy mogą one być zawieszane na dowolnych zawiasach, stosowanych w drzwiach drewnianych i drewnopochodnych, także na modnych ostatnio zawiasach chowanych.
Należy też pamiętać o pozostawieniu na etapie produkcji szczelin pod skrzydłami, umożliwiających przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami (Fot. 5), ponieważ w drzwiach z elementami szklanymi nie da się tego zrobić w miejscu ich montażu, co ewentualnie jest możliwe w tradycyjnych drzwiach drewnianych.
* * *
Wprawdzie drzwi z elementami szklanymi są tak samo bezpieczne jak tradycyjne drzwi wewnętrzne. Nie zaszkodzi jednak – na wszelki wypadek – latem zabezpieczyć je od przeciągów zwłaszcza w domach oraz mieszkaniach, w których okna można otworzyć na przestrzał, używając do tego celu na przykład przenośnych odbojników (Fot. 6), które można schować na zimę.