Drzwi wewnętrzne a przestrzeń – jak optycznie powiększyć wnętrze dzięki odpowiednim drzwiom?

31 marca 2025

Małe pomieszczenia wymagają specjalnego podejścia do aranżacji, również pod względem wyboru drzwi wewnętrznych. Ich odpowiedni dobór może znacząco wpłynąć na wizualny efekt powiększenia pomieszczeń. Jak dobrać ten element do aranżacji, aby móc cieszyć się przestronnie wyglądającą przestrzenią? Podpowiadamy!

Jakie drzwi wybrać do małych pomieszczeń?

Małe pomieszczenia wymagają zastosowania odpowiednich zabiegów stylistycznych, które sprawią, że wnętrze stanie się wizualnie przestronniejsze i lżejsze. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnego efektu ściągnięcia. Dlatego też w przypadku małych pokoi najlepiej postawić na lżejsze drzwi, które nie są przesadnie masywne i za ciemne. Dodatkowo w naprawdę niewielkich przestrzeniach sprawdzą się drzwi wewnętrzne przesuwne lub harmonijkowe, które nie zabierają dodatkowego miejsca podczas otwierania skrzydła.

Jasne drzwi a optyczne powiększenie przestrzeni – jak to działa?

Dlaczego białe, jasnobeżowe, jasnoszare czy kremowe drzwi wewnętrzne optycznie powiększają przestrzeń? Ponieważ jasne kolory, w przeciwieństwie do ciemnych, odbijają światło. Doświetlenie zakamarków wnętrza sprawia, że wydaje się ono większe i bardziej przestronne. Dlatego to najlepsza opcja do małych pomieszczeń i takich, które ze względu na swoje usytuowanie nie są zbyt słoneczne.

Drzwi z przeszkleniami – więcej światła i przestronności

Na optyczne powiększenie przestrzeni wpływają też przeszklenia. Drzwi wewnętrzne z tego typu wstawkami przepuszczają światło z pomieszczeń, co pozwala rozjaśnić nieco ciemniejszy przedpokój. Przestrzeń wydaje się wtedy bardziej otwarta. Istnieje sporo modeli, które doskonale spełniają swoją funkcję. Można wybierać spośród drzwi z wąskimi pionowymi lub poziomymi szybami, albo postawić na w pełni przeszklone skrzydła. Najczęściej stosowaną opcją jest matowe szkło hartowane, które zapewnia prywatność i bezpieczeństwo. To szczególnie istotne, gdy skrzydło jest zamontowane w sypialni czy łazience. W innych pomieszczeniach jak kuchnia czy salon można zdecydować się na transparentne przeszklenia. Taka opcja sprawdza się doskonale w przypadku aranżacji industrialnych i nowoczesnych.

Ukryte drzwi i drzwi bezprzylgowe – efekt „czystej ściany”

Drzwi mają ogromny wpływ na wygląd całej ściany. Jeśli będą wyróżniać się na jej tle, wprowadzą efekt przytulności, ale też zamknięcia przestrzeni. Odwrotny efekt można uzyskać, stosując skrzydła zlewające się ze ścianą. Szczególnie gdy powierzchnia jest utrzymana w jasnym kolorze, można liczyć na ciekawy efekt wizualnego powiększenia przestrzeni. Jak to zrobić?

Najlepiej zdecydować się na drzwi ukryte. Montuje się je w ościeżnicy osadzonej w otworze drzwiowym. Żaden z jej elementów nie powinien wystawać ani nachodzić na ścianę. Po zamontowaniu całość wyrównuje się za pomocą kleju, który należy odpowiednio rozprowadzić i wygładzić. Pozwoli to wyrównać ukryte drzwi wewnętrzne ze ścianą. Jednolitą powierzchnię wyróżnia jedynie obecność klamki i cienkiej obwódki, które wskazują na to, że w ścianie znajduje się skrzydło drzwiowe.

Faktura powierzchni drzwi wewnętrznych – jakie materiały optycznie powiększają przestrzeń?

Na optyczne powiększenie przestrzeni wpływa nie tylko kolor drzwi wewnętrznych, ale i ich tekstura. Gładkie powierzchnie, zwłaszcza matowe, są najlepsze do małych pomieszczeń. Co prawda nie odbijają światła, ale tworzą gładką, płaską powierzchnię ze ścianą, co uspokaja wnętrze.

Dodatkowo lepiej unikać mocnych zdobień i głębokich tłoczeń. Potrafią zdominować małe przestrzenie, które najlepiej prezentują się w minimalistycznych, powściągliwych odsłonach. Chcąc uzyskać efekt większej przestrzeni, warto więc zrezygnować z fornirowanych, szczotkowanych i frezowanych drzwi wewnętrznych.

Materiał promocyjny LEROY MERLIN

Zobacz także
Wiz. PROJEKT DWA KWADRAT, www.projekt2kwadrat.pl
Coraz częściej telewizor, zwłaszcza ten z dużym ekranem, zamiast stać na szafce czy półce, jest zawieszany...
Fot. Xella Polska
Ściany podokienne są zdecydowanie mniej obciążone niż przylegające do nich z obu stron ściany o wysokości...
Dwuspadowe dachy, których więźby mają konstrukcję krokwiowo-jętkową, stosowane są w domach jednorodzinnych od...
Nie byłoby wygodnie i bezpiecznie, gdyby w domu wchodząc wieczorem na piętro, nie można było na dole...