Jak doprowadzić powietrze do kominka na etapie wykańczania domu?

22 sierpnia 2024

Do wkładu kominkowego powietrze niezbędne do spalania drewna powinno być zawsze doprowadzane bezpośrednio z zewnątrz. Sytuacja, w której kominek pobiera powietrze z wnętrza domu, jest zazwyczaj przyczyną poważnych zakłóceń w poprawnej wymianie powietrza w pomieszczeniach. Przy czym nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj wentylacji jest w domu, chociaż przy naturalnej (grawitacyjnej) zaburzenia te są oczywiście większe.

Jednak wpływ na wentylację to niejedyny minus wkładów kominkowych, do których powietrze do spalania dopływa z wnętrza domu. Przede wszystkim jest ono już ogrzane – głównie przez system grzewczy domu, a więc za pieniądze mieszkańców.

Wykorzystywanie takiego ciepłego powietrza do spalania drewna w kominku oznacza zatem straty finansowe, zwłaszcza że za drewno do kominka też trzeba zapłacić. Jeśli więc ktoś myśli, że dzięki kominkowi zaoszczędzi na ogrzewaniu domu, to mając taki model wkładu kominkowego jest po prostu w błędzie.

W dodatku, żeby w kominku paliło się drewno, to do domu musi napływać dużo więcej powietrza niż zwykle. W mroźne dni oznacza to, że paleniem w kominku bardziej wychłodzimy dom niż go dogrzejemy.

Dlatego, jeśli chcemy nie tylko cieszyć się widokiem żywego ognia za szybą kominka, ale też mieć z tego tyłu oszczędności na ogrzewaniu domu, musimy wybrać taki model jego wkładu, który ma króćce, doprowadzające powietrze bezpośrednio do komory spalania.

Przede wszystkim powinniśmy też zadbać o to, by na etapie wykonywania fundamentów przeprowadzić przez cokół domu przewód doprowadzający powietrze do kominka (Fot. 1) i ułożyć go pod betonowym podkładem podłogi parteru.

Fot. 1 – Przewód doprowadzający powietrze do kominka najlepiej jest osadzić w cokole domu i osłonić kratką lub – dla zabezpieczenia przed śniegiem – za pomocą kolanka i rury z daszkiem wyprowadzić 50 cm ponad teren
Rys. 1 – Gdy budowa domu jest już na końcowym etapie prac wykończeniowych to przewód doprowadzający powietrze do kominka można ułożyć na podłodze przy ścianie i osłonić go wełną mineralną oraz płytami gipsowo-kartonowymi

Awaryjne doprowadzenie powietrza do kominka

Jeśli jednak z jakichś powodów „powietrzny” przewód do kominka nie został wykonany na etapie robót fundamentowych, można to jeszcze zrobić podczas prac wykończeniowych. Nie będzie to już wprawdzie takie proste, ale też niespecjalnie trudne.

Gdy w domu zostały już wykonane wszystkie warstwy podłogi parteru, czyli ocieplenie, przewody instalacji grzewczej (gdy były przewidziane), wylewka betonowa i posadzka, to przewód ten trzeba będzie ułożyć na jej wierzchu. Największą pracą jest wtedy wykucie w ścianie zewnętrznej parteru otworu na rurę doprowadzającą powietrze. Powinien być on wykonany równo z wierzchem podłogi, w jak najbliższej odległości od kominka.

Najmniej skomplikowanym etapem wykonywania takiego „awaryjnego” przewodu doprowadzającego powietrze do kominka, jest ułożenie go na wylewce podłogowej (lub posadzce, jeśli została już zrobiona), następnie zaizolowanie wełną mineralną oraz obudowanie płytami gipsowo-kartonowymi lub deskami (Rys. 1). Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy taki przewód do kominka możemy ułożyć przy wewnętrznej ścianie – nośnej lub działowej. W innej sytuacji mógłby on utrudniać na przykład komunikację w salonie.

Takich komplikacji nie ma, gdy przewód może być ułożony na podkładzie betonowym w warstwie ocieplenia podłogi na gruncie, szczególnie jeśli jest ona gruba (Fot. 2), na przykład z uwagi na instalację ogrzewania podłogowego.

Rura doprowadzająca powietrze do kominka powinna mieć co najmniej 90-110 mm średnicy, więc izolacja termiczna podłogi musi być dość gruba, by można było ją w niej ukryć (Fot. 3).

Fot. 2 – Gdy warstwa ocieplenia podłogi na gruncie jest gruba, to można bez obaw ukryć w niej przewód powietrzny do kominka, izolując go od góry płytami styropianowymi
Fot. archiwum Czytelników
Fot. 3 – Przewód do kominka można ułożyć w grubości izolacji termicznej podłogi na gruncie tylko wtedy, gdy jest ona odpowiednio gruba

Gdy średnica rury będzie bliska grubości ocieplenia podłogi, to w tym miejscu zimą powstanie duży mostek termiczny (Rys. 2), gdyż przez taki przewód – podczas palenia w kominku – będą przepływać bardzo duże ilości mroźnego powietrza.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc użycie do zrobienia kominkowego przewodu plastikowych rur wentylacyjnych o przekroju prostokątnym (Rys. 3).

Rys. 2 – Gdy średnica przewodu powietrznego jest bliska lub równa grubości styropianu, izolującego podłogę parteru od gruntu, to podczas mroźnej zimy będzie w tym miejscu duży mostek termiczny
Rys. 3 – Nie tylko przy mniejszych grubościach ocieplenia podłogi zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie do zrobienia przewodu powietrznego prostokątnych przewodów wentylacyjnych z PVC

Taki przewód o wymiarach na przykład: 60 x 120 mm (Fot. 4), da się od góry przykryć warstwą styropianu o grubość 5-8 cm, eliminując w ten sposób ewentualny mostek termiczny.

Uwaga! Jeśli w ścianie parteru został już osadzony okrągły przewód wentylacyjny, to dzięki zastosowaniu łącznika przejściowego (Fot. 5), łatwo można podłączyć do niego przewód o przekroju prostokątnym.

Fot. archiwum Czytelników
Fot. 4 – Przewód o przekroju prostokątnym, doprowadzający powietrze do kominka w warstwie ocieplenia podłogi, da się skutecznie zaizolować od góry styropianem, unikając w ten sposób mostka cieplnego
Fot. archiwum Czytelników
Fot. 5 – Nawet jeśli w ścianie domu osadzono już okrągłą rurę, to – dzięki zastosowaniu łącznika przejściowego – można bez problemu doprowadzenie powietrza do kominka wykonać z przewodów prostokątnych

* * *
Wykonanie przewodu doprowadzającego powietrze do kominka na etapie prac wykończeniowych jest z pewnością trudniejsze i mniej korzystne niż zrobienie go pod warstwami podłogi na gruncie podczas robót fundamentowych. Nie jest to jednak na tyle skomplikowane, żeby z takiej możliwości rezygnować. Korzyści z tego będą bowiem dla mieszkańców duże, zarówno te związane z dogrzewaniem domu, jak i z jego wentylacją.

Zobacz także
Kiedy remontujemy łazienkę stajemy przed decyzją, czy zdecydować się na wannę do relaksującej kąpieli, czy może...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej – zapisane w Rozporządzeniu o warunkach technicznych,...
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...