Nie byłoby wygodnie i bezpiecznie, gdyby w domu wchodząc wieczorem na piętro, nie można było na dole zapalić oświetlenia nad schodami, a następnie zgasić go na górze, gdy nie będzie już potrzebne. To dlatego podczas wykonywania instalacji w domu montuje się na ich początku i na końcu dwa połączone ze sobą wyłączniki (kontakty), nazywane schodowymi.
Zasada działania wyłączników schodowych jest stosunkowo prosta i wyjaśniają ją schematy przedstawione na rysunkach 1-4.




Żeby zapalić światło, wystarczy nacisnąć którykolwiek z kontaktów. Natomiast zgasić go można zarówno jednym, jak i drugim wyłącznikiem. Przy czym nie ma znaczenia, w jakiej kolejności będą naciskane kontakty, efekt będzie zawsze taki, że światło zapali się lub zgaśnie.
To praktyczne rozwiązanie warto zastosować w domu nie tylko na schodach (Fot. 1). Oto kilka pomieszczeń, w których możliwość zapalania i gaszenia światła z dwóch oddalonych od siebie miejsc bardzo się przydaje.


Wejście do domu i hol
Wygodnie jest mieć możliwość zapalania światła zaraz po otworzeniu drzwi wejściowych do domu (Fot. 2) i zgaszenia go, gdy z wiatrołapu albo sieni przejdziemy do holu. Z kolei oświetlenie tego pomieszczenia dobrze jest móc włączyć po wyjściu z wiatrołapu, ale i wyłączyć przy wychodzeniu z niego. Dotyczy to także salonu, choć tutaj stosuje się przeważnie dwa włączniki schodowe współpracujące z krzyżowym, dzięki czemu można w nim włączać i wyłączać światło z trzech różnych miejsc.
Korytarze i przedpokoje
Wyłączniki schodowe bardzo dobrze sprawdzają się też w korytarzach, zwłaszcza gdy są one długie lub mają załamania. Również w większych przedpokojach warto mieć możliwość operowania ich oświetleniem z dwóch miejsc.
Sypialnia
W sypialniach też dobrze jest zastosować wyłączniki schodowe dla górnego oświetlenia. Jeśli oprócz tego przy drzwiach, drugi będzie przy łóżku, nie trzeba będzie przed zaśnięciem wstawać, by zgasić światło.
Garaż
Kontakty schodowe warto też zastosować w garażu, szczególnie wtedy, gdy nie jest on połączony z domem, ale są w nim drzwi do ogrodu. W takim garażu jeden kontakt powinien znajdować się przy nich, a drugi – przy bramie, by móc zapalić w nim światło niezależnie od strony, z której do niego wchodzimy. Wyłączniki schodowe sprawdzą się także w garażu połączonym z domem. Nie zawsze bowiem komunikacja z nim odbywa się przez dom. Bywa, że ciemną nocą potrzebujemy wejść do garażu z podjazdu, otwierając bramę. Dobrze wtedy, jeśli kontakt do jego oświetlenia znajduje się tuż przy niej.