Rola wentylacji
Jednak wentylacja nie jest oczywiście tylko po to, żeby usuwać wilgoć z naszych domów. Przede wszystkim ma nam dostarczać niezbędnego do życia tlenu. Już nawet niewielki spadek jego poziomu we wdychanym powietrzu powoduje wyraźne pogorszenie się naszego samopoczucia.
Zatem usuwanie nadmiaru wilgoci, dwutlenku węgla (a czasem także tlenku węgla, czyli czadu) oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń powietrza, w tym także alergenów, to oczywiście bardzo ważne zadanie wentylacji, ale mimo wszystko – wobec dostarczania nam tlenu do oddychania – drugorzędne.
Mimo tego większość z nas ma niestety niedobre podejście do problemu wentylacji. Choć widać w tym względzie pewną poprawę, to zimą wciąż bardziej jesteśmy skłonni chronić się przed ucieczką ciepła, niż dobrze wentylować nasze domy.
Powiedzenie, że „od smrodu jeszcze nikt nie umarł, a od zimna – cała armia Napoleona”, wciąż jest dewizą osób uszczelniających na zimę okna taśmą piankową, a czasem także zaklejających kratki wentylacyjne („bo z nich wieje”). I to mimo tego, że pierwsza część tego powiedzenia wcale nie jest prawdziwa…
Kontrola wentylacji
By uniknąć skutków niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, trzeba przede wszystkim zmienić do niej podejście i uznać, że jest nie tylko ważna, ale po prostu niezbędna.
Wcale też nie trzeba czekać, aż pleśń na ścianie da nam dowód, że z nasza wentylacja działa źle. Bardzo skutecznym systemem wczesnego ostrzegania może być dla nas para wodna wykraplająca się, przede wszystkim nad ranem, na szybach okiennych (Fot. 7 i 8). Wśród wszystkich zewnętrznych przegród domu okna są bowiem zawsze najzimniejsze.
Dopiero, gdy dodatkowe rozszczelnianie okien za pomocą standardowych okuć (klamka ustawiona w pozycji ukośnej do dołu lub do góry) nie wyeliminuje roszenia szyb, powinniśmy zacząć sprawdzać, czy wszystkie elementy naszej wentylacji działają poprawnie.
Nasza rada
Dbajmy o to, by nie dochodziło do zawilgocenia elementów naszego domu, zarówno z powodu usterek oraz awarii budowlanych i instalacyjnych, jak i przede wszystkim – zbyt dużej wilgotności powietrza w domu. By nie dopuszczać do tego ostatniego, miejmy właściwe podejście do wentylacji naszego domu lub mieszkania. Jest ona niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Powinniśmy więc stale o niej pamiętać i dbać, żeby dobrze działała.
I w żadnym razie nie kupujmy różnego rodzaju pochłaniaczy wilgoci, które co pewien czas pojawiają się w marketach budowlanych, gdyż usuwają one jedynie skutek, a nie przyczynę.
Uwaga! Nie będą mieli problemów z pleśnią mieszkańcy domów, w których jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Zimą jest w nich bowiem tak suche powietrze, że co bardziej wrażliwe na to osoby podnoszą sobie wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą różnego typu nawilżaczy.