Kreatywne wykorzystanie przestrzeni pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej nawet w niewielkim domu. Antresola to jedno z takich rozwiązań. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wprowadzeniem tego nietuzinkowego elementu konstrukcyjnego.
Funkcje antresoli
Budowa domu to proces długi i składający się z wielu etapów. Jednym z nich jest stworzenie planu budynku. W to wlicza się zarówno określenie ogólnych wymiarów, jak i rozplanowanie przestrzeni na poszczególne pomieszczenia. Na drodze do wymarzonego projektu budowlanego mogą stać różne bariery. Przykładem mogą być ograniczenia obecne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto duży wpływ na układ budynku mają wymiary oraz ukształtowanie działki.
W sytuacji, gdy obszar zabudowy jest niewielki, warto szukać innych rozwiązań na zwiększenie przestrzeni użytkowej. Jednym z nich jest postawienie na budowlę o wysokim stropie. W ten sposób pojawia się okazja ujęcia w planie antresoli. Przykładowe projekty znajdziesz między innymi na stronie Extradom.pl.
Antresolę możesz dostosować do swoich potrzeb. Staje się ona w każdym przypadku nieco innymi pomieszczeniem. W niektórych domach sprawdza się jako sypialnia lub biuro. W przypadku niskich antresoli bardziej funkcjonalną powierzchnią będzie ta górna, natomiast pod nią możesz umieścić garderobę, spiżarnię czy pomieszczenie gospodarcze. Ponadto taki dodatek w domu okazuje się intrygującym elementem dekoracyjnym.
Projekty domów z antresolą
Zanim zdecydujesz się na budowę domu z antresolą, warto poznać kilka technicznych aspektów. Przede wszystkim projekty budowlane z antresolą zazwyczaj zakładają wysokość budynku od 4,5 metra. Ten wymiar dotyczy pomieszczeń na dolnej kondygnacji. Dzięki takim ustaleniom istnieje możliwość wybudowania antresoli w domu jednorodzinnym, gdzie odległość od stropu wyniesie minimum 2 metry.
Wymiary te mogą różnić się w zależności od przeznaczenia antresoli. Przykładowo w przypadku, gdy zakładasz, że będzie to przestrzeń sypialna, wystarczy uzyskanie odległości od stropu nawet 1,2 metra. Wtedy, zamiast pełnowymiarowego łóżka, warto jednak sięgnąć po materac podłogowy. Zwróć uwagę na to, że antresolę możesz umieścić zarówno na dolnej kondygnacji, jak i na poddaszu.
Co należy uwzględnić przy budowie antresoli?
Funkcjonalność i komfort domu z antresolą jesteś w stanie osiągnąć przy odpowiednim planowaniu. Wiele rozwiązań jest w stanie zaproponować specjalista w postaci architekta lub projektanta adaptacyjnego. Pamiętaj o przeznaczeniu odpowiedniej przestrzeni do budowy antresoli, aby uzyskać efekt prostej i estetycznej konstrukcji.
Podczas tworzenia funkcjonalnej przestrzeni weź pod uwagę również skutki powstania takiego wiszącego w powietrzu miejsca. Przede wszystkim warto pomyśleć o rozwiązaniu problemu zacienienia pod powierzchnią antresoli. Zwróć również uwagę na wybór stosownych schodów. Powinny one być zarówno solidne, bezpieczne jak i estetyczne. Dzięki tym wskazówkom jesteś w stanie zaplanować w dom, aby móc spędzać dni w przytulnej atmosferze.
Materiał sponsorowany EXTRADOM.PL