Jak dogrzewać łazienkę w domu z ogrzewaniem podłogowym?

13 czerwca 2022

Ogrzewanie podłogowe w całym domu – nie tylko na parterze, ale także na piętrze – to rozwiązanie racjonalne zarówno pod względem użytkowym, jak i finansowym. Jednak nawet osoby przekonane do takiego rozwiązania, obawiają się, że nie da się wtedy utrzymać temperatury w łazienkach wyższej niż w pozostałych pomieszczenia domu.

Ogrzewanie płaszczyznowe ma w porównaniu z grzejnikowym wiele zalet. Ogrzewając dom głównie przez promieniowanie, nie wywołuje ono w pomieszczeniach ruchu powietrza (czytaj: unoszenia kurzu), jak to ma miejsce przy grzejnikach.

Ważne też, że do utrzymania oczekiwanego przez domowników komfortu cieplnego wystarczy, by w przewodach grzejnych woda miała temperaturę jedynie o kilka stopni wyższą od temperatury w pomieszczeniach. Inaczej jest przy grzejnikach, w których – ze względu na ich stosunkowo małą powierzchnię – musi być ona nawet trzy razy wyższa niż temperatura pokojowa.

Z tych powodów ogrzewanie płaszczyznowe – nazywane niskotemperaturowym – jest bardzo „lubiane” przez kotły kondensacyjne i pompy ciepła, które przy nim uzyskują swoją najwyższą sprawność.

Najpopularniejszy rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, czyli wodne ogrzewanie podłogowe stwarzało kiedyś trochę ograniczeń przy wyborze materiału na podłogę, gdyż ułożona na nim posadzka nie może izolować termicznie zatopionych w betonowej wylewce przewodów grzejnych. Dzięki jednak rozwojowi technologii wykończeniowych, zwolennicy ogrzewania podłogowego mogą na nim układać nie tylko płytki ceramiczne i kamienne, ale także drewniane panele i parkiet, a nawet wykładziny dywanowe. Nic zatem dziwnego, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na zrobienie ogrzewania podłogowego w całym domu, nawet wtedy gdy są one piętrowe lub mają użytkowe poddasze.

Jedyne ich obawy dotyczą łazienek. Biorąc pod uwagę, że część podłogi zajmuje w nich wanna lub kabina prysznicowa, to czy wystarczy „wolnej” powierzchni na ogrzewanie podłogowe, by utrzymać w łazience temperaturę o kilka stopni wyższą niż na przykład w pokojach?

Dodatkowy grzejnik

Najprostszy sposób na utrzymanie w łazienkach wyższej temperatury niż w innych pomieszczeniach, to bardziej zagęścić przewody grzejne w ich podłogach. Można też zastosować prysznic bez brodzika z odpływem w podłodze, w której da się bez przeszkód ułożyć przewody grzejne. Podobny efekt da rezygnacja z wanny zabudowanej i zastąpienie jej modelem na nóżkach i wykonanie pod nim ogrzewania podłogowego.

Jeśli jednak mamy obawy, że nie da to wystarczająco „ciepłego” rezultatu, można w łazience zamontować dodatkowy grzejnik łazienkowy (Fot. 1). Od „zwykłego” grzejnika drabinkowego, instalowanego przeważnie w łazienkach i toaletach, różni on jedynie tym, że nie będzie tak gorący jak tamte.

Fot. 1 – Gdy obawiamy się, że ogrzewanie podłogowe w łazience nie zapewni nam w niej odpowiednio wysokiej temperatury, możemy powiększyć jego powierzchnię przez zamontowanie dodatkowo grzejnika drabinkowego
Fot. 2 – Ciepła woda do dodatkowego grzejnika drabinkowego doprowadzana jest oddzielnymi przewodami– można oczywiście rozważać, czy potrzebne jest izolowanie ich pianką, skoro ciepło z nich i tak zostanie w łazience

Zostanie bowiem podłączony – oczywiście nie do pętli przewodów grzejnych w podłodze, a oddzielnym obiegiem grzewczym (Fot. 2) – do tego samego rozdzielacza, z którego dostarczana jest gorąca woda do podłogowego ogrzewania łazienki (Fot. 3).

Oddzielne podłączenie dodatkowego grzejnika do rozdzielacza gwarantuje, że w żaden sposób nie zakłóca on ogrzewania podłogowego w domu. Nie jest więc problemem jego ewentualne zapowietrzenie. Gdyby, podobnie jak to może mieć miejsce w tradycyjnej „drabince”, kilka górnych szczebli zrobiło się chłodniejsze niż pozostałe, to wystarczy taki grzejnik odpowietrzyć za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonego zaworu (Fot. 4).

Fot. 3 – Dodatkowy grzejnik podłącza się do tego samego rozdzielacza, co pozostałe przewody grzejne, prowadzone w podłodze łazienki
Fot. 4 – Ewentualne zapowietrzenie dodatkowego grzejnika łatwo zlikwidować za pomocą zaworu – nie ma ono też wpływu na pracę ogrzewania podłogowego

Manewr z zainstalowaniem dodatkowego grzejnika w łazience polega na tym, że znajdujące się w niej ogrzewanie podłogowe, powiększamy o dodatkowy fragment ogrzewania płaszczyznowego, tyle że nie umieszczonego w ścianie pod kafelkami, lecz zawieszonego na niej.

Dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania (Fot. 5) jest też to, że mieszkańcy będą go mogli wykorzystać na przykład do suszenia ręczników.

Fot. 5 – Dodatkowy grzejnik w łazience, nawet jeśli nie jest tak gorący jak tradycyjny, przyda się na przykład do wysuszenia ręczników a przy kotłach na węgiel i drewno – także do ogrzania łazienki w chłodniejsze dni
Fot. 6 – Pożytek z zamontowania dodatkowej grzałki elektrycznej w grzejniku drabinkowym będziemy mieć jedynie w domach ogrzewanych drewnem lub węglem, w których kocioł centralnego ogrzewania jest poza sezonem grzewczym wyłączany

Dodatkowa grzałka elektryczna

W takim dodatkowym grzejniku można zamontować elektryczną grzałkę (Fot. 6). Jest to jednak rozwiązanie racjonalne jedynie wtedy, gdy dom ogrzewany jest kotłem na węgiel lub drewno, który nie jest uruchamiany w ciepłej porze roku. W chłodniejszych porach roku możliwość elektrycznego dogrzania łazienki w takim domu może być bardzo atrakcyjna.

Natomiast korzyść z takiej grzałki jest raczej wątpliwa, gdy domowa instalacją grzewcza zasilana jest przez urządzenie bezobsługowe, na przykład kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Pamiętajmy, że takiego centralnego ogrzewanie nie wyłączamy na lato, bo to samo urządzenie podgrzewa nam wodę. Gdy więc zrobi się chłodniej podłączony do kotła regulator pogodowy lub pokojowy, nawet w środku lata, sam włączy ogrzewanie w domu, a więc również w łazience – także tej z ogrzewaniem podłogowym i dodatkowym grzejnikiem drabinkowym.

Zobacz także
Zima w ogrodzie często kojarzy się z okresem spoczynku i zastoju. Jednak dla miłośników ogrodnictwa to...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Drzwi wejściowe muszą być trwałe oraz mieć dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Powinny się też łatwo...
Zmiana wnętrza domu czy mieszkania często kojarzą się z wysokimi kosztami, dużą ilością pracy oraz wieloma...
Cementowa dachówka KAPSTADT, od momentu wprowadzenia na rynek, nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością oraz...