W domach w naszym klimacie odpowiednie ogrzewanie to rozwiązanie wprost niezbędne, by można było zapewnić wszystkich użytkownikom pełen komfort cieplny. Stosuje się rozmaite systemy, dzięki którym w pomieszczeniach panuje przyjemne ciepło. Jednym z nich jest praktyczne ogrzewanie podłogowe, z wolna stające się jednym z chętniej używanych rozwiązań w wielu mieszkaniach.
Czym wyróżnia się nowoczesne ogrzewanie podłogowe? Kiedy warto się na nie zdecydować i gdzie najlepiej je wykorzystać, by we wnętrzach zapanowały odpowiednie warunki? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – dwa oblicza ciepłej podłogi
Już od pewnego czasu ogrzewanie podłogowe stosuje się chętnie w zamian lub obok ogrzewania centralnego z grzejnikami. Dzięki niemu zyskuje się optymalne warunki termiczne w rozmaitych wnętrzach.
Rozwiązania powierzchniowe najczęściej przyjmują dwie formy. Można zdecydować się na:
- ogrzewanie podłogowe wodne,
- maty lub przewody elektryczne.
W pierwszym z wymienionych przypadków instalacja składa się z systemu cienkich rurek, układanych gęsto pod powierzchnią podłogi. Krąży w nich woda, która oddaje temperaturę do podłogi, a następnie do wnętrza pomieszczenia. Wymaga to sporych inwestycji na montaż systemu, jednak potrafi zagwarantować przyjemnie ciepłą posadzkę w niemal wszystkich domowych wnętrzach.
Nieco inaczej powstaje ogrzewanie elektryczne, które oferuje choćby sklep z grzejnikami Econovli. Produkty zasilane energią sieciową to najczęściej płaskie maty lub przewody grzewcze, które układa się pod wierzchnią warstwą podłogi i podpina do instalacji elektrycznej.
W obu przypadkach większa część instalacji kryje się pod powierzchnią podłogi. W ogrzewanych pomieszczeniach pojawia się jednak ścienne termostaty, pozwalające na skuteczne i precyzyjne regulowanie pracy rozwiązań grzewczych, by we wnętrzach zawsze panowała optymalna temperatura.
Gdzie sprawdza się ogrzewanie podłogowe – najpopularniejsze rozwiązania
Ogrzewanie podłogowe cieszy się wielką popularnością w roli produktu grzewczego w domach prywatnych. Stosuje się je jako rozwiązanie samodzielne dla całego domu lub wybranej jego części. Niekiedy tego typu ogrzewanie powierzchniowe wspiera też inne systemy, na przykład standardowy system grzejnikowy.
Gdzie najlepiej postawić na produkty podłogowe? Nie ma jednej zasady. Warto pamiętać o tym, że najlepsze efekty przy ogrzewaniu powierzchniowym uzyskuje się we wnętrzach, w których chce się utrzymać stałą temperaturę przez dłuższy czas (dotyczy to zwłaszcza długo rozgrzewającego się ogrzewania wodnego ze sporą bezwładnością cieplną).
Pamiętajmy, że takie produkty wymagają zastosowania materiałów wykończeniowych na podłogi odpowiednio przewodzących ciepło. Źle dobrana podłoga potrafi ograniczyć wydajność systemu, co przekłada się na lawinowo rosnące wydatki, przy pogorszeniu warunków termicznych w danym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem od lat pozostają posadzki ceramiczne lub kamienne, które dobrze przekazują ciepło do wnętrza. Nieco trudniej jest w przypadku parkietów drewnianych lub paneli. Jeśli pragnie się połączyć je z ogrzewaniem podłogowym, trzeba wybrać rozwiązania pozwalające na zastosowanie tego typu produktów grzewczych.
W większości przypadków odradza się używanie ogrzewania podłogowego w połączeniu z wykładzinami lub dywanami, chyba że są to produkty dedykowane do takiego sposobu zapewniania ciepła w domowych wnętrzach. Zdarzają się również rozwiązania pośrednie, jak wykładziny grzewcze, które jednak trafiają najczęściej do biur lub przestrzeni konferencyjnych, a nie do domów prywatnych.
Zazwyczaj nie stosuje się systemów grzewczych podłogowych w pomieszczeniach, w których ustawiono wiele mebli, w dużym stopniu zasłaniających podłogę. Zmniejsza to bowiem skuteczność rozwiązania i sprawia, że nawet produkt o odpowiedniej mocy nie zapewni właściwych warunków termicznych w domu.
Komfort ciepłej podłogi – największe zalety ogrzewania podłogowego
Kiedy i dlaczego warto stosować ogrzewanie podłogowe? Wyróżnia się ono wieloma bardzo praktycznymi zaletami. Przede wszystkim zapewnia komfort przyjemnie ciepłej podłogi, z którego szczególnie chętnie korzysta się o poranku w sypialni lub gdy staje się bosą stopą na posadzce w łazience. Ciepło unoszące się od podłogi gwarantuje optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Cieplej jest przy stopach niż przy głowie, co zapewnia dobre samopoczucie dla wszystkich członków rodziny, również szczególnie wrażliwych najmłodszych i najstarszych domowników.
System ogrzewania podłogowego działa na innej zasadzie niż klasyczne ogrzewanie grzejnikowe. W jego przypadku kluczową rolę odgrywa wypromieniowywanie ciepła przez podłogę. Zjawisko konwekcji jest wykorzystywane w minimalnym stopniu. Oznacza to ograniczenie unoszenia się pyłu, kurzu i znajdujących się w nim roztoczy. Dlatego ogrzewanie podłogowe uznaje się za rozwiązanie korzystne dla osób z alergiami wziewnymi.
Nie zapominajmy również o tym, że ogrzewanie podłogowe to opcja idealna do trudno ustawnych lub ciasnych wnętrz. Jak już bowiem zauważyliśmy w tym przypadku nie mamy do czynienia z rozbudowanymi grzejnikami, które zajmują sporo miejsca. Przy rozwiązaniach elektrycznych nie pojawia się nawet konieczność instalacji pompy wodnej ani rozbudowanych instalacji, wymagających konserwacji i regularnych przeglądów. Jest to zatem rozwiązanie praktyczne, ekonomiczne i niezmiernie wygodne.
Coraz częściej nowoczesne ogrzewanie podłogowe da się łączyć z systemami inteligentnego domu. Pozwala to na poprawę komfortu termicznego oraz zdalne sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Wiele urządzeń można nawet stosować ze specjalnymi czujnikami, które weryfikują, czy w pomieszczeniu okna są zamknięte, czy otwarte, by kontrolować działanie ogrzewania. Pomaga to zoptymalizować działanie systemu oraz ograniczyć niepotrzebne wydatki.
Ogrzewanie podłogowe a nowoczesne instalacje – połączenie systemu wodnego i kominka
Z czym jeszcze da się jeszcze stosować ogrzewanie podłogowe? Aby obniżyć koszty ogrzewania wodnego, niektóre osoby decydują się na połączenie go z kominkiem z płaszczem wodnym. To nowoczesny typ wkładu, posiadający podwójne ściany z instalacją, w której krąży woda ogrzewana dzięki procesom spalania w palenisku. Takie rozwiązanie podłącza się do tradycyjnej instalacji grzewczej w domu, z której zasila się klasyczne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.
W drugim przypadku należy jednak pamiętać, że o ile woda z kominka może mieć nawet 90 stopni Celsjusza, o tyle ogrzewanie podłogowe zalicza się do instalacji niskotemperaturowych, a temperatura wody w nich wykorzystywanej zazwyczaj nie przekracza 45 stopni. Oznacza to konieczność zamontowania specjalnych rozwiązań, pozwalających na obniżenie temperatury. Służą do tego zawory mieszające wodę wchodzącą i wychodzącą z układu, by uzyskać odpowiednią temperaturę. Inną opcją bywają specjalne moduły regulacyjne.
Ogrzewanie podłogowe zasilane ciepłem z kominka z płaszczem wodnym to świetna opcja, by nie tylko zbudować nastrojowy klimat w domowych wnętrzach, ale też skutecznie podnieść w nich temperaturę. Szczególnie chętnie wybiera się taki sposób zasilania podłogówki w okresie przejściowym (jesienią lub zimą), gdy uruchomienie głównego systemu nie zawsze bywa opłacalne ekonomicznie.
Nowoczesne systemy grzewcze do domu lub mieszkania – efektywne ogrzewanie podłogowe dla wymagających
Ogrzewanie podłogowe jest niezmiernie praktyczne i zapewnia wysoki komfort dla użytkowników, przebywających w danych wnętrzach. Tworzy przytulny nastrój, gwarantuje właściwy rozkład temperatur oraz buduje nastrój danej przestrzeni. Patrząc na liczbę korzyści, którą zyskuje się dzięki takim rozwiązaniom grzewczym, naprawdę trudno się dziwić, że stały się one jednym z popularniejszych standardów, chętnie wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym.
Materiał promocyjny Novli