Współczesne okna drewniane pod wieloma względami przewyższają te, które mają profile plastikowe lub aluminiowe. Warto jednak pamiętać o tym, że – mimo stosowania coraz bardziej trwałych powłok lakierniczych – ich profile trzeba od strony zewnętrznej okresowo odświeżać. Nie jest to jedynie konieczne wtedy, gdy są to okna drewniano-aluminiowe, w których profile drewniane są zabezpieczone nakładkami aluminiowymi, chroniącymi je przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Profile okienne wykonane z drewna – jedynego tradycyjnego, naturalnego i odnawialnego surowca – są „cieplejsze”, a przede wszystkim sztywniejsze i trwalsze od plastikowych. Do tego niepowtarzalny rysunek drewnianych słojów sprawia, że każde okno z drewnianymi profilami ma oryginalny i szlachetny wygląd.
Nic więc dziwnego, że nie tylko przywiązani do tradycji miłośnicy środowiska naturalnego, do swojego nowo budowanego lub remontowanego domu wybierają okna drewniane (zobacz: Dlaczego warto mieć w domu okna drewniane?).
Wśród nich są także ci, którzy decydują się na okna drewniano-aluminiowe. Mają oni wtedy od strony wnętrza profile z naturalnego drewna, natomiast od zewnątrz (Fot. 1) – nowoczesne i eleganckie nakładki aluminiowe, niewrażliwe na działanie czynników atmosferycznych i praktycznie nie wymagające konserwacji.
Dzięki nakładkom aluminiowym, zewnętrzna powierzchnia drewnianych profili okiennych jest odporna nie tylko na niską i wysoką temperaturę, podwyższoną wilgotność powietrza i niszczące działanie promieniowania ultrafioletowego. Jej powłoki lakierniczej nie rysują też uderzenia ziarenek piasku, niesionych gwałtownymi podmuchami wiatru.
To wszystko sprawia, że okna drewniano-aluminiowe – w pełnym zakresie zachowując zalety okien drewnianych – mają od nich znacznie większą trwałość i są łatwiejsze do pielęgnacji. Dotyczy to także tak trudnych dla okien lokalizacji domu jak surowy, górski klimat, okolice nadmorskie czy zanieczyszczone centra dużych miast.
Okna drewniano-aluminiowe marki Sokółka
Takie właśnie okna ma w swojej ofercie firma SOKÓŁKA OKNA I DRZWI, czołowy producent drewnianej stolarki okiennej, obecny na polskim rynku od prawie 50 lat. Wszystkie produkowane przez SOKÓŁKĘ okna drewniane są dostępne także w wersji z nakładkami aluminiowymi, których krawędzie mogą być proste lub wyoblone (zaokrąglone).
Nakładki aluminiowe zostały w nich tak połączone z profilami okiennymi, że przestrzenie pomiędzy nimi są na tyle dobrze wentylowane, że nie ma problemu z odprowadzeniem na zewnątrz wilgoci wykraplającej się ewentualnie na ich powierzchniach – nie należy się więc obawiać, że z tego powodu drewno mogłoby ulec degradacji.
Aluminiowe osłony okien drewnianych można zamówić jako lakierowane w dowolnym kolorze z palety RAL lub pokryte foliami imitującymi słoje drewna. Dzięki temu okna drewniano-aluminiowe mogą mieć inną barwę od strony wnętrza domu (Fot. 2), a inną – od zewnątrz (Fot. 3), dopasowaną nie tylko do koloru elewacji i pokrycia dachu, ale także do drzwi wejściowych i bramy garażowej. Ważne też, że aluminiowym nakładkom można nadać dowolną fakturę – matową, błyszczącą lub satynową.
W ofercie firmy SOKÓŁKA swoją wersję drewniano-aluminiową mają więc okna Style68 (Fot. 4), charakteryzujące się dobrymi parametrami cieplnymi, które – także ze względów ekonomicznych – polecane są szczególnie przy wymianie starych okien na nowe.
Dotyczy to także okien Thermo80 (Fot. 5), które swoją doskonałą izolacyjność termiczną zawdzięczają grubej, 80-milimetrowej ramie skrzydła i ościeżnicy oraz 3-szybowemu pakietowi, ze szkłem niskoemisyjnym i przestrzenią szybową wypełnioną argonem.
Z nakładkami aluminiowymi można też zamówić bardzo energooszczędne okna Elite92 (Fot. 6). Dzięki zwiększonej do 92 mm grubości ramy skrzydła i ościeżnicy oraz energooszczędnemu pakietowi szybowemu mają one współczynnik przenikania ciepła Uw równy 0,8 W/(m²K).
Wersję drewniano-aluminiową mają też okna Euro (Fot. 7), charakteryzujące się prostą, geometryczną formą i smukłymi liniami oraz nietypowym sposobem otwierania na zewnątrz, gwarantującym im niezwykłą szczelność. Mimo swojego skandynawskiego rodowodu, okna te sprawdzają się znakomicie także w Polsce, szczególnie w domach, wystawionych na działanie porywistych wiatrów.
Jako wyłącznie drewniano-aluminiowe oferowane są natomiast nowoczesne okna Puro (Fot. 8), których ascetyczną stylistykę podkreślają proste linie i gładkie powierzchnie – umieszczonych od zewnątrz – profili aluminiowych. Nakładki aluminiowe przykrywają jednocześnie skrzydło i ramę, licując ich powierzchnię, dzięki czemu okna te bardzo dobrze komponują się z bryłą nowoczesnych budynków.
Wyłącznie drewniano-aluminiowe są też okna Puro Passive (Fot. 9), będące super energooszczędną odmianą okien Puro. Ich współczynnik Uw wynosi zaledwie 0,68 W/(m²K). Okna te mają certyfikat Passive House Institut w Darmstadt, potwierdzający ich wysoki standard termiczny oraz uprawniający do zastosowania w budynkach pasywnych. W okresie zimowym okna Puro Passive zdecydowanie ograniczają straty ciepła w budynku, dogrzewając jednocześnie jego wnętrza – od strony południowej, wschodniej i zachodniej – energią słoneczną przenikającą przez szyby.
Także podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe ThermoHS, z których wykonuje się wielkopowierzchniowe przeszklenia, dostępne są z nakładkami aluminiowymi (Fot. 10). Są one oferowane w zaawansowanym systemie przesuwnym THERMO HS, który gwarantuje swobodę w doborze układu skrzydeł oraz sposobu otwierania i zamykania drzwi (zobacz: Dlaczego duże okna i drzwi tarasowe z profilami drewnianymi są lepsze od plastikowych?).
Z nakładkami aluminiowymi można zamówić też niezwykle wytrzymałe drzwi balkonowe Eco Line (Fot. 11), wykonane w skandynawskim systemie przesuwnym. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, a po otwarciu nie zabierają miejsca we wnętrzu, gdyż ich ruchome skrzydło przesuwa się równolegle względem drugiego.
Okna drewniano-aluminiowe marki SOKÓŁKA OKNA i DRZWI szczególnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych o nowoczesnej architekturze. Ich cena jest wprawdzie nieco wyższa niż drewnianych, ale niższe koszty eksploatacji oraz znacząco wydłużona żywotność takiej stolarki sprawiają, że także pod względem ekonomicznym to bardzo dobry wybór.
Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A. www.sokolka.com.pl