Dlaczego warto zainwestować w dobrą izolację termiczną budynku?

20 kwietnia 2023

Dom kojarzy się z ciepłem i przyjemną atmosferą. Aby jednak było możliwe stworzenie jej, budynek musi być w każdy detalu zrobiony prawidłowo, zgodnie ze sztuką budowlaną. Jednym z ważniejszych elementów budowy domu jest wykonanie izolacji termicznej. Dlaczego to takie ważne i jakie materiały warto wybrać, aby ocieplić budynek?

Dlaczego odpowiednia izolacja cieplna budynku jest tak ważna?

Obecnie coraz popularniejsze staje się budownictwo pasywne i energooszczędne. Jest ono uregulowane prawnie i w dużej mierze polega na tworzeniu takich budynków, które mają jak najniższe zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki temu koszty ich utrzymania (ogrzewania) będą niższe. W celu osiągnięcia mniejszego zapotrzebowania cieplnego domu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest odpowiednio wykonana izolacja termiczna.

Właściwie wykonane ocieplenie budynku to jednak coś więcej. Chroni ściany przed zawilgoceniem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko tego, że na ich powierzchni rozwinie się pleśń lub grzyby, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Warto wspomnieć, że dobra izolacja cieplna budynku wpłynie także na poprawę izolacji akustycznej.

Jakie materiały wybrać na izolację termiczną domu?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które można wykorzystać do stworzenia izolacji termicznej budynku. Do najczęściej wybieranych zalicza się m.in. styropian i wełnę mineralną. Ciekawą propozycją, która jest stosunkową nowością na rynku, są płyty termoizolacyjne. Do zalet tego materiału zalicza się m.in. odporność na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Warto wspomnieć również o tym, że płyty tego typu mają dość niewielką grubość, a jednocześnie zachowują bardzo dobrą izolację. To istotne szczególnie tam, gdzie chce się zaoszczędzić cenne centymetry powierzchni. Aby dowiedzieć się więcej na temat zalet i zastosowania płyt termoizolacyjnych, zajrzyj na stronę https://balex.eu/produkty/termoizolacja-thermano.

O czym jeszcze należy pamiętać w związku z wykonaniem izolacji termicznej domu?

Dobra izolacja cieplna budynku to jeden z najważniejszych czynników, które będą wpływały na gospodarkę energetyczną. Aby było możliwe zachowanie właściwych parametrów domu, konieczny będzie wybór odpowiednich materiałów, z jakich powstanie budynek. Nie bez znaczenia jest także wybór stolarki okiennej i drzwiowej. Same produkty muszą wyróżniać się dobrą izolacją termiczną. Dodatkowo istotny jest również ich montaż w budynku. Powinny zająć się tym osoby z doświadczeniem, aby podczas instalacji nie powstały mostki termiczne. To właśnie w miejscu montażu okien czy drzwi powstają najczęściej i to przez nie ucieka najwięcej ciepła z budynku. Wpływa to na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego domu.

Materiał promocyjny Balex Metal

Zobacz także
Nowoczesne bryły domów odzwierciedlają charakter i upodobania ich właścicieli. Pomimo tego, że wyróżniają się...
Zarówno drewno, jak i beton to materiały, które są stosowane w budownictwie od dawna. Oczywiście, z...
Marzy Ci się własne M w Gliwicach, z urokliwym zielonym ogródkiem albo pięknym balkonem? Możesz stać się...
Zima w ogrodzie często kojarzy się z okresem spoczynku i zastoju. Jednak dla miłośników ogrodnictwa to...