Koszt ogrzewania domu i podgrzewania w nim wody kotłem gazowym, który ma więcej niż 15-20 lat, jest stosunkowo duży. Przy czym jest tak nie tylko wtedy, gdy z powodu zużycia zdarzają mu się mniejsze lub większe awarie. Stare kotły są po prostu mniej sprawne od urządzeń obecnie produkowanych. Do tego mają duże straty ciepła przez powierzchnię ich obudowy oraz odprowadzają do atmosfery spaliny o wysokiej jeszcze temperaturze.
Przez modernizację instalacji można obniżyć wydatki na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody, a także – dzięki nowoczesnym regulatorom – poprawić sobie i pozostałym domownikom komfort mieszkania.
Dlatego warto rozważyć wymianę starego kotła na nowy, zwłaszcza że nakłady inwestycyjne na modernizację instalacji grzewczej są – przy zachowaniu pewnych warunków – względnie małe.
Będzie to również sposób na istotną poprawę jakości powietrza w najbliższej okolicy, dzięki wyeliminowaniu szkodliwych związków chemicznych, emitowanych dotąd przez stary kocioł do atmosfery. Po zainstalowaniu nowego kotła mniej będzie też dwutlenku węgla w spalinach.
Do tego stare urządzenia grzewcze charakteryzują się głośną pracą, co szczególnie w porze nocnej bywa uciążliwe dla domowników.
Nowoczesne kotły kondensacyjne marki Vaillant
Jeżeli chcemy poprawić komfort cieplny w domu i mieć pozytywny wpływ na jakość powietrza w okolicy, warto wybrać jeden z nowoczesnych kotłów marki Vaillant, które wyróżniają się nie tylko wysoką sprawnością, nowoczesnością zastosowanych rozwiązań i eleganckim wzornictwem, ale i niemal bezgłośnym działaniem.
Urządzenia marki Vaillant spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników – są łatwe i proste w obsłudze oraz gwarantują niezawodne i dostosowane do potrzeb ogrzewanie pomieszczeń oraz zaopatrzenie w ciepłą wodę. Ważne też, że większość ich funkcji podlega automatycznej regulacji, dzięki czemu kotły te praktycznie nie wymagają uwagi domowników.
Takim jest na przykład dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VCW (Fot. 1), który ogrzewa dom, a gdy będzie to potrzebne – dostarczy ciepłą wodę.
Jeszcze większy komfort zapewni kocioł jednofunkcyjny ecoTEC plus VC (Fot. 2), który – w stopniu dostosowanym do oczekiwań mieszkańców – zasili w ciepło instalację grzewczą oraz będzie podtrzymywał zaprogramowaną przez nich temperaturę wody w zasobniku.


Nie powinien być to jednak stary, wysłużony zbiornik. Jego też warto wymienić na jeden z nowoczesnych zasobników marki Vaillant. Może to być na przykład prostopadłościenny zasobnik wiszący uniSTOR VIH Q 75 B o pojemności 68 litrów (Fot. 3) lub okrągły zasobnik stojący VIH R o pojemności 120, 150 lub 200 litrów (Fot. 4).


Kotły kondensacyjne marki Vaillant, wykorzystujące niemal w 100% energię zawartą w gazie, prawie wcale nie zatruwają atmosfery szkodliwymi związkami chemicznymi i – co niemniej istotne – w porównaniu do starych kotłów nawet o 20-30% zmniejszają zużycie gazu, a więc i emisję dwutlenku węgla.
Nowoczesne kotły kondensacyjne są przy tym bez porównania bezpieczniejsze od wcześniejszych modeli, nazywanych atmosferycznymi, które mają otwartą komorę i powietrze do spalania pobierają bezpośrednio z pomieszczenia, w którym są zamontowane. W przeciwieństwie do nich modele kondensacyjne mają komorę zamkniętą i powietrze niezbędne do spalania gazu pobierają oddzielnym przewodem bezpośrednio z zewnątrz.
To sprawia, że urządzenia te mogą być montowane praktycznie wszędzie, gdyż w trakcie swojej pracy nie powodują zimą wychłodzenia pomieszczeń, w których zostały zamontowane, co jest szczególnie ważne, gdy jest to kuchnia lub łazienka. Przy tym – dzięki wielokrotnie nagradzanemu wzornictwu – pasują swoim wyglądem nawet do bardzo eleganckich wnętrz.
Przy wymianie starego kotła na nowy ważne jest też, że urządzenia marki Vaillant pasują do wszystkich elementów istniejącej już w domu instalacji – także wtedy, gdy została wyprodukowana przez inne firmy.
Zakres wymiany instalacji grzewczej
Przed podjęciem decyzji o wymianie kotła grzewczego, bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy są zadowoleni z dotychczasowego ogrzewania domu oraz korzystania w nim z ciepłej wody.
Wymiana kotła powinna być jednak poprzedzona oceną stanu istniejącej instalacji grzewczej. Należy ją zrobić szczególnie wtedy, gdy od momentu wybudowania domu zostały w nim wykonane jakieś prace termomodernizacyjne – na przykład wymiana okien, docieplenie ścian czy ocieplenie dachu. Może się bowiem okazać, że do celów grzewczych nie jest potrzebny kocioł o tak dużej mocy jak kiedyś.
Taką ocenę najlepiej zrobi instalator systemowy (Fot. 5), autoryzowany przez markę Vaillant, który dokładnie określi, obliczając obecne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu i podgrzewania wody, zakres mocy nowej instalacji grzewczej.

Taka analiza przyda się także wtedy, gdy w związku z wymianą instalacji grzewczej zamierzamy się ubiegać o wsparcie finansowe z różnego rodzaju programów samorządowych i państwowych, takich na przykład jak program CZYSTE POWIETRZE.
Instalator systemowy podejmie też decyzję dotyczącą ewentualnej modernizacji przewodu kominowego. Dotychczasowy, do którego podłączony był stary kocioł atmosferyczny, służył jedynie do odprowadzania spalin. Teraz powinno być nim także doprowadzane do kotła kondensacyjnego powietrze do spalania.
Z przystosowaniem starego komina do nowego kotła nie będzie większych problemów, gdyż marka Vaillant dysponuje rozwiązaniami, przeznaczonymi właśnie do instalacji kondensacyjnych. Stary komin – po wprowadzeniu do niego dodatkowego przewodu spalinowego – będzie służył zarówno do usuwania spalin z kotła kondensacyjnego, jak i do doprowadzania do niego powietrza do spalania.
Instalator może jednak podjąć decyzję o rezygnacji z dotychczasowego komina i zastosować do nowego kotła przewód powietrzno-spalinowy, który zostanie wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę lub dach. Takie rozwiązanie może się okazać po prostu tańsze.
Uwaga! Wymiana instalacji nie zabiera dużo czasu. Jeśli wykorzystuje się technologię systemową marki Vaillant, w której wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane i wstępnie zestawione, to prace modernizacyjne – wliczając w to roboty budowlane – mogą zająć od jednego do trzech dni!
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant