W ciągu jednego dnia Słońce dostarcza na Ziemię tyle energii, że – gdybyśmy umieli ją w całości zagospodarować – wystarczyłaby ludziom do pokrycia potrzeb energetycznych przez co najmniej 25 lat! Wprawdzie jeszcze na taką skalę nie potrafimy tego zrobić, ale już teraz można i warto energię słoneczną wykorzystać do wytworzenia przynajmniej części prądu elektrycznego, niezbędnego na przykład w domu jednorodzinnym.
Dzięki instalacji z ogniwami fotowoltaicznymi (Fot. 1) każdy właściciel domu może samodzielnie wytworzyć część energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania oświetlenia, sprzętu RTV i AGD, a przede wszystkim – instalacji wentylacyjnej i grzewczej (zwłaszcza tej, która wyposażona jest w pompę ciepła). Warto przy tym podkreślić, że – w przeciwieństwie do odnawialnej energii wiatrowej czy wodnej – proces zamiany energii słonecznej na elektryczną jest całkowicie bezgłośny.
Korzyści z instalacji fotowoltaicznej
Ogniwa fotowoltaiczne, wytwarzające w sposób ekologiczny prąd elektryczny z bezpłatnej i całkowicie odnawialnej energii słonecznej, mogą w istotny sposób zmniejszać zużycie paliw nieodnawialnych oraz ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Przy czym dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, ale i krajowych wytwórców prądu.
Jednak zamontowanie w domu instalacji fotowoltaicznej nie przynosi korzyści jedynie dla środowiska naturalnego. Pożytkiem z decyzji o montażu ogniw fotowoltaicznych są dla właścicieli domu mniejsze wydatki na energię elektryczną oraz przynajmniej częściowe uniezależnienie się od coraz droższych jej dostaw z sieci elektroenergetycznej.
Każda bowiem zużyta kilowatogodzina własnego prądu oznacza niższe rachunki za zakup prądu elektrycznego od swojego dostawcy. Przy czym im bardziej wzrastają koszty „zawodowej” energii elektrycznej, tym większa jest korzyść z domowej instalacji fotowoltaicznej.
Nie bez znaczenia jest także to, że instalacja fotowoltaiczna, którą cechuje wysoka niezawodność i długa żywotność, produkuje energię elektryczną w sposób praktycznie bezobsługowy.
Warto również zwrócić uwagę na to, że instalując ogniwa fotowoltaiczne zwiększamy wartość swojej nieruchomości, co będzie mieć znaczenie podczas jej sprzedaży czy wynajmu. Przy czym istotne będą nie tylko bezpośrednie korzyści, ale i możliwe przychody ze sprzedaży do sieci energetycznych nadwyżek pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej energii.
Prąd z dwóch źródeł
W dzisiejszych realiach ekonomicznych zużywanie w domu energii elektrycznej, wytworzonej przez własną instalację fotowoltaiczną, jest bardziej opłacalne niż dostarczanie jej do sieci elektroenergetycznej. Przy czym im więcej możemy jej wykorzystać w domu, tym lepiej. Dlatego najwyższą efektywność instalacja fotowoltaiczna będzie mieć w domu wyposażonym w pompę ciepła i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (Fot. 2).
Oczywiście nie jest możliwe, by zarówno pompa ciepła i centrala wentylacyjna, jak i inne domowe urządzenia elektryczne były zasilane wyłącznie energią fotowoltaiczną. Przede wszystkim dlatego, że choćby ogrzewanie i wentylacja muszą działać także po zmroku.
Także zimą ilość energii dostarczanej przez instalację fotowoltaiczną może być zbyt niska, by zaspokoić potrzeby wszystkich urządzeń w domu. Nie jest więc możliwa całkowita rezygnacja z energii dostarczanej z sieci elektroenergetycznej.
Bezpośredni udział energii dostarczonej przez instalację fotowoltaiczną w całkowitym zużyciu prądu elektrycznego w domu zależy oczywiście od wielu czynników, ale w dobrze ocieplonym budynku może on wynieść nawet ponad 30%! Jeśli jednak właściciel domu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kW będzie nadwyżki „swojego” prądu przekazywał do zakładu energetycznego, to może skorzystać z systemu opustów (net meteringu). Polega on na tym, że za każdą oddaną do sieci 1 kWh energii elektrycznej będzie mógł sobie odebrać za darmo 0,8 kWh prądu. Jeśli więc instalacja fotowoltaiczna zostanie odpowiednio zaprojektowana, to może zdarzyć się nawet tak, że – poza opłatami stałymi – jej właściciel w ogóle nie zapłaci za prąd, który został zużyty w jego domu.
Instalacje fotowoltaiczne marki Vaillant
Marka VAILLANT wprowadziła właśnie do swojej oferty nowoczesny system fotowoltaiczny auroPOWER o wysokiej sprawności i trwałości, który jest przeznaczony przede wszystkim do domów jednorodzinnych. Zastosowane w nim moduły fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na stromym (Fot. 3), jak i płaskim dachu, a także na elewacji domu.
System auroPOWER (Rys. 1), o sprawności sięgającej 98,7%, składa się z modułów fotowoltaicznych, falownika (inwertera), modułu sterującego z trójfazowym licznikiem energii oraz wysokiej klasy systemu montażowego. Gdy tylko promienie słoneczne zaczną padać na moduł fotowoltaiczny (1), ogniwa zaczynają przetwarzać promieniowanie słoneczne w prąd stały. Falownik (2), nazywany też inwerterem, przekształca go w prąd przemienny, którym można zasilać wszystkie domowe urządzenia elektryczne. Natomiast moduł sterujący z licznikiem (3) pozwala na optymalne wykorzystanie energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych. Ogranicza on także pobór prądu z sieci publicznej, gdy dostępna jest własna energia, a także mierzy jej nadwyżki, które zostały oddane do sieci elektroenergetycznej.
Głównym elementem systemu auroPOWER są wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne, z monokrystalicznymi ogniwami krzemowymi, które generują stałe ilości energii (nawet w pochmurne dni) i są bardzo trwałe. W ofercie są trzy modele modułów (Fot. 4), które różnią się między sobą przede wszystkim mocą szczytową – auroPOWER VPV P 290, auroPOWER VPV P 300 i auroPOWER VPV P 305.
Uwaga! Moduły fotowoltaiczne auroPOWER i falownik objęte są 10-letnią gwarancją.
Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła i wentylacją mechaniczną
System fotowoltaiczny auroPOWER najlepiej sprawdzi się w domach, w których ciepło dostarcza na przykład powietrzna pompa ciepła aroTHERM SPLIT (Fot. 5), a wymianę powietrza w domu bez strat ciepła zapewnia system wentylacyjny recoVAIR. Są to bowiem urządzenia już teraz przygotowane do włączenia w inteligentne sieci.
Dobrze jest oczywiście, jeśli doborem, projektowaniem, montażem i uruchomieniem tych wszystkich instalacji zajmie się instalator systemowy, autoryzowany przez markę VAILLANT. Gwarantuje on bowiem, że wszystkie elementy tych systemów, pochodzące od jednego producenta, będą ze sobą współpracować w sposób najbardziej efektywny i bezawaryjny.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl
Materiał promocyjny Vaillant