Współczesne okna drewniane wyróżniają się szlachetną, ponadczasową elegancją. Ich profile są również mocniejsze, sztywniejsze i trwalsze niż na przykład plastikowe. Co ważne, są one także odporne na działanie czynników atmosferycznych, więc potrzebują jedynie okresowej i nieskomplikowanej konserwacji. Nie bez znaczenia jest też to, że profile te wykonane są z surowca naturalnego i odnawialnego, a ich produkcja jest przyjazna dla klimatu i środowiska naturalnego.
Decydując się na okna drewniane, zarówno do nowo budowanego domu, jak i podczas wymiany starej stolarki na nową, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich producenta. Wytwarzanie profili drewnianych jest bowiem dużo trudniejsze niż plastikowych czy aluminiowych. Potrzebne są do tego nie tylko nowoczesne linie technologiczne, ale i profesjonalna, doświadczona załoga (Fot. 1). Bez tego okna drewniane – nawet te ładnie wyglądające w salonie sprzedaży – nie będą trwałe i szczelne, a ich otwieranie i zamykanie już po krótkim czasie będzie wymagało sporego wysiłku.

Pół wieku firmy Sokółka Okna i Drzwi
Mija właśnie 50 lat, od kiedy firma Sokółka Okna i Drzwi rozpoczęła w Polsce produkcję stolarki okiennej. To bardzo długi czas, w trakcie którego systematycznie rozszerzano asortyment produkowanych okien, dostosowując ich parametry i jakość do stale rosnących wymagań rynku budowlanego. Dlatego wybierając drewniane okna Sokółka można być pewnym, że spełnią one wszystkie oczekiwania mieszkańców, dotyczące zarówno ich funkcjonalności i trwałości, jak i doznań estetycznych (Fot. 2).

O wysokiej jakości okien, sygnowanych marką Sokółka, najlepiej świadczy to, że obecnie znajdują one nabywców w bardzo wielu państwach na całym świecie. Przy czym są to kraje o bardzo zróżnicowanym klimacie – od takich, w których przez większą część roku jest bardzo zimno, po upalne, gdzie większość nocy nie bywa chłodna.
To, że nawet w tak skrajnych warunkach pogodowych okna marki Sokółka zachowują swoją trwałość i wszystkie walory użytkowe, najlepiej świadczy o tym, że są to produkty najwyższej klasy. Potwierdzeniem tego są liczne krajowe i zagraniczne certyfikaty jakościowe, które firma uzyskała na swoje okna.
Obecnie firma Sokółka Okna i Drzwi oferuje wiele rodzajów okien, zarówno o standardowych wymiarach, jak i wielkopowierzchniowych, z profilami drewnianymi oraz drewniano-aluminiowymi, a wśród nich okna drewniane, które przeznaczone są przede wszystkim na rynek skandynawski.
Zobacz: Jakie są główne zalety drewnianych okien marki Sokółka?
Profile wszystkich okien marki Sokółka zbudowane są z trzech lub czterech, trwale ze sobą połączonych warstw o naprzemiennym układzie słojów (Fot. 3), dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i stabilne wymiarowo. Profile te wytwarzane ze starannie wyselekcjonowanego i wysuszonego przemysłowo drewna gatunków krajowych – sosny i dębu oraz egzotycznego – meranti. Przy czym – co należy szczególnie podkreślić – drewno to pochodzi wyłącznie ze źródeł, które prowadzą odpowiedzialną, ekologiczną gospodarkę leśną.
Zobacz: Dlaczego drewniane profile okien marki Sokółka są tak sztywne, mocne i trwałe?
Oprócz standardowych i wielkowymiarowych okien z profilami drewnianymi, Sokółka oferuje również takie, w których profile te są od strony zewnętrznej osłonięte nakładkami aluminiowymi (Fot. 4). Takie okna drewniano-aluminiowe są bardzo odporne na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych i ich profile praktycznie nie wymagają nawet okresowej renowacji.
Zobacz: Czym okna drewniano-aluminiowe różnią się od drewnianych?


Okna o standardowych wymiarach
W nowych i remontowanych domach i mieszkaniach znakomicie sprawdzą się okna
o standardowych wymiarach. Są to okna z profilami drewnianymi – Style 68, Thermo 80 i Elite 92 i z profilami drewniano-aluminiowymi – Style 68 Alu, Thermo 80 Alu oraz najnowsze w ofercie firmy Sokółka – odporne na każdą pogodę okna Flush.
Duże okna i drzwi tarasowe
Firma Sokółka oferuje dwa rodzaje wielkoformatowych drewnianych okien oraz drzwi tarasowych i balkonowych – podnoszono-przesuwne Thermo HS (Fot. 5), najczęściej montowane w polskich domach oraz Eco Line (Fot. 6), przeznaczone przede wszystkim na rynek skandynawski. Choć różnią się między sobą budową profili i sposobem otwierania ruchomych skrzydeł, okna te wyróżniają się wśród dużych przeszkleń – charakterystyczną dla wszystkich produktów firmy Sokółka – wysoką jakością i ponadczasowym, eleganckim wzornictwem.
Zobacz: Dlaczego duże okna i drzwi tarasowe z profilami drewnianymi są lepsze od plastikowych?


Okna do domów pasywnych
Wszystkie okna marki Sokółka wyposażone są w energooszczędne pakiety szybowe, głęboko osadzone w drewnianych profilach. Mają one szyby ze szkła niskoemisyjnego oraz „ciepłe” ramki dystansowe. Do domów pasywnych specjalnie przeznaczone są drewniano-aluminiowe okna Puro Passive (Fot. 7) o podwyższonej izolacyjności termicznej – ich współczynnik przenikania ciepła Uw równy jest 0,66 W/(m²K).
Zobacz: Jakie okna najlepiej nadają się do domów pasywnych?

Okna skandynawskie
Charakteryzujące się minimalistycznym wzornictwem okna Euro przeznaczone są przede wszystkim na rynek skandynawski. Od „polskich” okien różnią się one przede wszystkim tym, że ich skrzydła – zarówno rozwieralne, jak i uchylne – otwierają się na zewnątrz. Przy czym skrzydła uchylne nie odchylają się w nich od pionu górą, lecz dołem (Fot. 8).
Zobacz: Czym okna skandynawskie różnią się od innych?

Okna marki SOKÓŁKA (Fot. 9) są synonimem wysokiej jakości i trwałości. Wszystkie wykonywane są zawsze na zamówienie, więc nie ma problemów z ich montażem zarówno w nowych, jak i remontowanych domach i mieszkaniach. Tym bardziej, że firma zapewnia ich profesjonalny montaż przez autoryzowane ekipy, a także – przy wymianie starych okien – ich utylizację.
Uwaga! Od 2006 roku firma Sokółka Okna i Drzwi jest częścią szwedzkiej Grupy Inwido AB, największego producenta okien i drzwi w Europie.

Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A. www.sokolka.com.pl
