Współczesny dom jednorodzinny, oprócz elektrycznej, wyposażony jest jeszcze w wiele innych instalacji, bez których nie dałoby się zapewnić jego mieszkańcom komfortowych warunków do życia. Dotyczy to przede wszystkim utrzymania – zarówno w mroźne, jak i upalne dni – odpowiedniej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Równie ważne są – nielimitowany dostęp do ciepłej wody, a także stała wymiana powietrza w domu, by przez całą dobę domownicy mogli oddychać świeżym i czystym powietrzem.
Z wielu powodów dobrze jest, jeśli wszystkie domowe instalacje są energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego i klimatu. Także sterowanie nimi powinno być intuicyjne i możliwe dla mieszkańców także wtedy, gdy są nawet daleko poza domem. Istotne jest także to, żeby ich ewentualna naprawa odbywała się zawsze bez zbędnej zwłoki, a najlepiej oczywiście, by działały one bezawaryjnie.
Dla właścicieli budowanego lub remontowanego domu korzystne jest też, jeśli wszystkie „obsługujące” go systemy instalacyjne pochodzą od jednego producenta oraz są zamontowane i serwisowane przez autoryzowaną przez niego firmę (Fot. 1). Wtedy mieszkańcy mają pewność, że wszystkie domowe instalacje nie tylko będą współpracowały ze sobą, ale też będzie można nimi sterować za pomocą jednego urządzenia. Ważne, by były to instalacje, w których zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne.
Systemy instalacyjne, które spełniają wszystkie te wymagania i oczekiwania, ma w swojej ofercie marka Vaillant, czołowy producent systemów grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych. Są wśród niej nowoczesne pompy ciepła, centrale wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, kompletne systemy fotowoltaiczne oraz sterujące nimi regulatory. Bardzo ważne jest też, że wszystkie te instalacje jest w stanie zamontować, a później serwisować, jedna firma instalacyjna, autoryzowana przez markę Vaillant.
Zobacz: Jakie systemy instalacyjne warto zastosować w nowym lub modernizowanym domu?
Pompy ciepła
Obecnie najbardziej ekonomicznym i ekologicznym urządzeniem grzewczym są pompy ciepła, zasilane przede wszystkim energią odnawialną, pozyskiwaną z powietrza, gruntu lub wód powierzchniowych. Marka Vaillant ma w swojej ofercie zarówno nowoczesne powietrzne pompy ciepła, jak i takie, które mogą być zasilane w energię odnawialną z każdego z tych trzech źródeł.
Przykładem powietrznej pompy ciepła tej marki może być, będąca monoblokiem, bardzo cicha i efektywna pompa aroTHERM plus (Fot. 2), w której zastosowano naturalny czynnik chłodniczy R290, dzięki czemu jest ona bardzo przyjazna dla środowiska naturalnego. Natomiast przykładem pompy, która może być zasilana z różnych źródeł, jest flexoCOMPACT exclusive (Fot. 3), wyposażona w zasobnik ciepłej wody o pojemności 185 litrów.
Za pomocą tych pomp ciepła – podobnie jak innych, oferowanych przez markę Vaillant – można nie tylko skutecznie ogrzewać dom zimą, ale i chłodzić go latem, i oczywiście przez cały rok przygotowywać w nim ciepłą wodę.
Zobacz: Dlaczego powietrzne pompy ciepła są obecnie tak popularne?
Wentylacja z rekuperacją
Osobom budującym lub modernizującym swoje domy marka Vaillant oferuje wydajny i energooszczędny system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła recoVAIR VAR (Fot.4). Oprócz stałej i dostosowanej do aktualnych potrzeb mieszkańców wymiany powietrza w domu, wentylacja ta ogranicza straty ciepła zimą, wyraźnie zmniejszając dzięki temu wysokość rachunków za ogrzewanie. Można też za jej pomocą chłodzić pomieszczenia domu podczas gorącego lata.
Oferowane przez markę Vaillant centrale wentylacyjne mają zróżnicowaną wydajność. Modele naścienne zapewniają wymianę powietrza w domu na poziomie 260 m³/h i 360 m³/h, natomiast mniejsze podsufitowe – do 150 m³/h.
Zobacz: Co zrobić, żeby oddychać w domu świeżym i czystym powietrzem?
Fotowoltaika
Wprawdzie instalacje elektryczne rozprowadza po domu elektryk, ale i tutaj marka Vaillant może mieć swój udział. Wystarczy zamontować na dachu domu lub w ogrodzie oferowany przez nią i odpowiednio dobrany pod względem mocy system fotowoltaiczny auroPOWER (Fot. 5). Wykorzystując energię promieniowania słonecznego może on w znacznym stopniu zasilać wszystkie domowe instalacje – także urządzenia AGD i RTV – darmową energią elektryczną.
W domu, wyposażonym w pompę ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperacją, oszczędności finansowe z tego tytułu mogą być znaczne także teraz, gdy korzyści z przesyłania niewykorzystanych w domu nadwyżek prądu, wyprodukowanego przez system auroPOWER, nie są już takie duże jak kiedyś.
Zobacz: Czy instalacja fotowoltaiczna może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd w domu?
Zintegrowane sterowanie
Montując w domu systemy grzewczy, wentylacyjny i fotowoltaiczny marki Vaillant warto, żeby ich pracą sterował jeden inteligentny systemowy regulator pogodowy sensoCOMFORT (Fot. 6). Dzięki niemu ogrzewanie domu zimą i jego chłodzenie latem oraz wymiana w nim powietrza nie tylko będą zawsze dostosowane do aktualnych oczekiwań mieszkańców, ale też będzie się to odbywało najniższym kosztem.
Ważne, że obsługa regulatora sensoCOMFORT jest intuicyjna, a dzięki modułowi internetowemu sensoNET i aplikacji sensoAPP, sterowanie pracą instalacji grzewczej i wentylacyjnej jest możliwe także wtedy, gdy mieszkańcy są nawet daleko poza domem.
Zobacz: W jaki sposób najefektywniej sterować ogrzewaniem domu?
Instalator systemowy
Wybierając systemy instalacyjne marki Vaillant jest oczywiste, że ich montażem, a później także serwisowaniem i okresowymi przeglądami, powinna zająć się jedna, autoryzowana przez nią firma, posiadająca certyfikat Instalatora Systemowego (Fot. 7). Tylko wtedy właściciele domu mają pewność, że za poprawną pracę wszystkich zamontowanych w nim instalacji w całości odpowiada jeden wykonawca.
W dodatku jest to firma, która dzięki okresowym szkoleniom, ma wysokie kwalifikacje w instalowaniu i obsłudze serwisowej systemów grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych marki Vaillant – także tych, które są nowością w jej ofercie.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant