Dlaczego w upalne lato w domach z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego jest chłodniej niż w innych?

28 sierpnia 2024

Wydawać by się mogło, że podczas upalnego lata ściany zewnętrzne nie mają większego wpływu na temperaturę, jaka panuje wewnątrz domu. Tymczasem – jeśli dom ma jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+, wykonane z betonu komórkowego – łatwo można się przekonać, że nie jest to prawda. W takim domu temperatura powietrza – zwłaszcza podczas letnich nocy – jest znacznie bardziej komfortowa dla mieszkańców niż w budynkach ze ścianami dwuwarstwowymi.

Jeśli dom ma jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+ (Fot. 1), to zimą będzie potrzebował do ogrzewania mniej energii cieplnej niż wtedy, gdyby były to ściany dwuwarstwowe o takim samym współczynniku przenikania ciepła U. Jest tak dlatego, że w mroźne, ale pogodne zimowe dni ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+ – skierowane nie tylko na południe, ale także na wschód i zachód – przez co najmniej kilka godzin są nagrzewane przez słońce.

Fot. Ytong Xella
Fot. 1 – Dom, który ma jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+, zimą będzie potrzebował do ogrzewania mniej energii cieplnej, niż taki, w którym ściany o takim samym współczynniku U są dwuwarstwowe

W takich dniach temperatura zewnętrznej warstwy tych ścian rośnie okresowo nawet do trzydziestu i więcej stopni Celsjusza, czyli jest wyższa od tej w domu. Przez tak nagrzane ściany Ytong EnergoUltra+ nie tylko ciepło nie ucieka z wnętrza domu, ale jest nawet do niego „transportowane” przez ich jednorodną pod względem materiałowym, komórkową strukturę (Fot. 2). Oznacza to oczywiście redukcję części dobowych strat ciepła przez zewnętrzne ściany domu, co ma zauważalny wpływ na wysokość rachunków za jego ogrzewanie.

Takie zjawisko nie zachodzi w ścianach dwuwarstwowych, ponieważ ich murowana warstwa nośna, która także mogłaby akumulować energię promieniowania słonecznego, jest od strony zewnętrznej oddzielona od słońca grubą warstwą izolacji termicznej, wykonanej ze styropianu lub wełny mineralnej.

Zobacz: Dlaczego ściany jednowarstwowe lepiej chronią dom przed ucieczką ciepła niż dwuwarstwowe?

Fot. 2 – Zewnętrzne ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+ nie są od zewnątrz ocieplane – zimą mogą więc być skutecznie nagrzewane przez słońce, a w upalne lato – oddawać do otoczenia podczas chłodnych nocy zgromadzone w nich ciepło

Nagrzewanie ścian Ytong EnergoUltra+ zimą i latem

Intensywność, z jaką jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+ nagrzewają się od słońca, jest dla domowników zjawiskiem niewątpliwie bardzo korzystnym, ale jedynie zimą. Gdyby miało to miejsce także podczas upalnego lata, to dla mieszkańców domów z takimi ścianami zewnętrznymi sytuacja nie byłaby już komfortowa.

Latem bowiem w domu z nagrzanymi przez słońce jednowarstwowymi ścianami Ytong EnergoUltra+ byłoby wtedy gorąco nie tylko w ciągu dnia. Także po zmroku, gdy na zewnątrz temperatura powietrza wyraźnie się obniża, pomieszczenia jeszcze przez długi czas ogrzewane byłyby przez stygnące ściany zewnętrzne, które oddawałyby ciepło nie tylko do otoczenia, ale i do wnętrza domu.

Na szczęście ściany Ytong EnergoUltra+ latem nagrzewają się od słońca w znacznie mniejszym stopniu niż zimą – co może wydawać się zaskakujące, gdyż jak wiadomo grzeje ono wtedy dużo mocniej niż chłodniejszych porach roku.

Znaczenie ma tutaj pozorna wędrówka słońca po niebie, która zimą odbywa się po znacznie „niższej” drodze niż latem. To dlatego w miesiącach zimowych słońce świeci na ściany domu (szczególnie na te od wschodu i zachodu) pod kątem bardzo zbliżonym do prostego (Fot. 3), więc prawie cała energia promieniowania słonecznego jest przez nie pochłaniana.

Inaczej jest latem, gdy w ciągu pogodnego dnia słońce oświetla ściany domu pod kątem 50-60° i większym, w stosunku do poziomu (Fot. 4). Wtedy większość promieniowania słonecznego odbija się od elewacji („kąt odbicia równa się kątowi padania”). Jedynie niewielka część energii słonecznej dociera bezpośrednio do murowanych ścian domu i dlatego latem nagrzewają się one od słońca zdecydowanie słabiej niż zimą.

Fot. 3 – Zimą słońce oświetla powierzchnię ścian zewnętrznych domu prawie pod kątem prostym
Fot. 4 – Latem promienie słoneczne padają na elewacje dom pod dużo większym kątem niż zimą

Na marginesie: zjawisko to efektywnie wykorzystuje – wciąż mało popularna – izolacja transparentna, przeznaczona do ocieplania ścian dwuwarstwowych. Oprócz tego, że skutecznie ogranicza ona straty ciepła przez ściany domu, to zimą w pogodne dni nagrzewa je w znacznym stopniu energią promieniowania słonecznego. Płyty izolacji transparentnej – swoją budową przypominające plaster miodu – zbudowane są z ogromnych ilości cieniutkich, poziomych rurek, najczęściej wykonanych z poliwęglanu lub szkła akrylowego. Od strony zewnętrznej osłaniają je szyby ze szkła niskoemisyjnego, które latem skutecznie odbijają większość promieniowania słonecznego. Dlatego podczas upalnego lata – za sprawą izolacji transparentnej – murowane warstwy ścian nagrzewają się jedynie w niewielkim stopniu.

Chłodzenie ścian Ytong EnergoUltra+ latem

Dzięki temu, że latem jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+ nagrzewają się od słońca jedynie w niewielkim stopniu, nie mają one praktycznego wpływu na wysokość temperatury, jaka panuje w pomieszczeniach podczas upalnych dni. Inaczej jest po zmroku. Nawet podczas dużych upałów temperatura powietrza wokół domu obniża się wtedy o kilkanaście i więcej stopni Celsjusza w stosunku do tej, które panowała w środku dnia.

W takich okresach wykonane w całości z betonu komórkowego ściany Ytong EnergoUltra+ przez co najmniej kilka godzin oddają do otoczenia ciepło, nagromadzone w nich w ciągu upalnego dnia. To właśnie dzięki systematycznemu wychładzaniu się w nocy mają one zauważalny wpływ na obniżenie temperatury we wnętrzu domu. Wychłodzone są bowiem w stanie przejąć część ciepła z powietrza, znajdującego się w pomieszczeniach.

Takiej zdolności do nocnego wychładzania wnętrz podczas upalnego lata nie mają ściany dwuwarstwowe, ponieważ ich mury nośne, w których zakumulowane jest ciepło, oddziela od chłodniejszego po zmroku powietrza zewnętrznego gruba warstwa izolacji termicznej. Dlatego swoje ciepło mogą oddać jedynie do wnętrza domu, pod warunkiem, że temperatura w nich obniży się w nocy chociaż o kilka stopni.

Zobacz: Dlaczego także podczas upałów ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego są lepsze od dwuwarstwowych?

Jak widać, wśród bardzo licznych zalet, jakie mają jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+, jest także ta, że podczas upalnego lata są one w stanie – same z siebie, bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych – po zmroku uczynić w domu mikroklimat dużo przyjaźniejszym dla mieszkańców. Ważne też, że wychłodzone w nocy pomieszczenia, wolniej nagrzewają się później w ciągu dnia.

Materiał promocyjny Xella Polska

Zobacz także
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...
Fot. Ytong Xella
Przeznaczone do murowania ścian bloki wapienno-piaskowe (silikatowe) są jednymi z najzdrowszych materiałów...
Myślisz o remoncie łazienki, ale nie wiesz, ile to może kosztować? Ceny usług i materiałów budowlanych...