Jednowarstwowe ściany zewnętrzne z betonu komórkowego, wykonane z bloczków Ytong EnergoUltra+, mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wznosi się je znacznie szybciej niż popularne ściany dwuwarstwowe, składające się z muru nośnego i warstwy jego ocieplenia. Do tego ściany Ytong EnergoUltra+ wyróżniają trwałością i bardzo dobrymi parametrami termicznymi, a ich elewacje są niepalne i w znacznym stopniu odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Na tym tle pozornie mniej istotną zaletą jednowarstwowych ścian Ytong EnergoUltra+ może wydać się to, że ich wymagające detale architektoniczne wykonuje się znacznie łatwiej niż w innych technologiach ściennych. Tymczasem jest ona na pewno istotna w budynkach o urozmaiconej architektonicznie bryle (Fot. 1), w których detale te są bardzo często ważnymi elementami elewacji.
Możliwość łatwego wykonywania detali architektonicznych z tego samego materiału co ściany zewnętrzne, praktycznie nie wydłuża czasu ich wznoszenia, co dla tempa budowy domu ma duże znaczenie. Potrzebne do tego elementy wycina się z pełnych bloczków Ytong EnergoUltra+ lub z tych ich fragmentów, które pozostały po wymurowaniu prostych odcinków ścian, co dodatkowo pozwala na zmniejszenie ilości odpadów.
Samo precyzyjne przycinanie i obróbka tych elementów, z których zostaną wykonane detale architektoniczne, nie stanowi problemu – szczególnie jeśli używa się do tego celu mechanicznej piły taśmowej (Fot. 2). Niewątpliwie jest w tym także zasługa dużej dokładności wymiarowej, z jaką produkowane są elementy ścienne, oferowane przez firmę Xella Polska.
Niezależnie od kształtu i wielkości wykonanych z bloczków betonu komórkowego detali architektonicznych, dodatkową korzyścią jest to, że jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+ pozostają w całości jednorodne materiałowo, a ich parametry termiczne często się w takich miejscach nie tylko nie obniżają, ale nawet poprawiają.
Węgarki i obramowania okien
W większości domów jednorodzinnych ościeża okien i drzwi wejściowych mają wszystkie swoje powierzchnie równe i prostopadłe do płaszczyzny ściany. W jednowarstwowych ścianach Ytong EnergoUltra+ nadproża nad takimi ościeżami można wykonać z prefabrykowanych belek Ytong YN (Fot. 3) lub Ytong YF. Wykonane są one ze zbrojonego betonu komórkowego, więc izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych w tych miejscach praktycznie nie ulega obniżeniu. W innych technologiach ściennych taki efekt nie jest możliwy do uzyskania w tak łatwy sposób.
Zobacz: Dlaczego nadproża w ścianach jednowarstwowych z betonu komórkowego są „cieplejsze” niż w innych?
W ścianach Ytong EnergoUltra+ takie „ciepłe” ościeża dobrze jest dodatkowo wyposażyć w węgarki (Fot. 4), które dawniej były standardem w ścianach z cegły ceramicznej. Bardzo poprawiają one mechaniczne i termiczne parametry osadzanych w nich okien, a do ich wykonania potrzebne są cienkie płytki, które łatwo jest przyciąć nawet z niewielkich fragmentów podstawowych bloczków betonu komórkowego.
Słownik
Płytki używane do wykonania węgarków można także wykorzystać do wykonania obramowania okien (Fot. 5). Ponieważ razem z węgarkami zwiększają one grubość ściany w zewnętrznej części ościeża, więc dodatkowo zmniejszają w tym miejscu wartość mostka termicznego wokół okien, który w ścianach Ytong EnergoUltra+ i tak jest niewielki.
Półkoliste nadproża okienne
W większości domów jednorodzinnych okna mają prostokątny kształt, a wykonane na nie otwory w ścianach zamykają od góry proste belki nadprożowe. Są jednak takie domy, w których mają one kształt półkolisty lub są wycinkami koła (Fot. 6). Wykonanie takich nadproży nawet o sporych rozpiętościach w jednowarstwowych ścianach Ytong EnergoUltra+ nie jest trudne.
Można na przykład na wyprofilowanym deskowaniu wymurować je z odpowiednio przyciętych fragmentów bloczków betonu komórkowego, w podobny sposób jak kiedyś wykonywano nadproża łukowe i półkoliste w ścianach z pełnej cegły ceramicznej. Przy większych rozpiętościach można też ograniczyć się do półkolistego lub łukowego wypełnienia przyciętymi elementami narożników pod prefabrykowanymi nadprożami z betonu komórkowego lub żelbetowymi belkami, uformowanymi w deskowaniu, wykonanym z systemowych kształtek U (Fot. 7).
Okrągłe okna
W niektórych domach projektowane są również niewielkie okrągłe okna – zwykle w trójkątnych fragmentach ścian, w niedużej odległości od kalenicy (Fot. 8). Ich realizacja w ścianach Ytong EnergoUltra+ jest nawet łatwiejsza niż półkolistych nadproży okiennych, ponieważ zwykle mają one mniejsze wymiary niż okna standardowe, a tym bardziej wielkowymiarowe. Dlatego ich walcowe ościeża można łatwo wykonać z samych – odpowiednio przyciętych – bloczków betonu komórkowego (Fot. 9).
Zaokrąglone naroża domu
Zdecydowanie łatwiejsze niż w innych technologiach ściennych jest wykonanie zaokrąglonych narożników budynków (Fot. 10). Trzeba jedynie za pomocą piły taśmowej przyciąć z bloczków Ytong EnergoUltra+ elementy potrzebne do wymurowania zaokrąglonej ściany (Fot. 11), a następnie za pomocą systemowego struga zeszlifować ich krawędzie, by wyrównać jej powierzchnię.
Zobacz: Dlaczego zaokrąglone narożniki najłatwiej zrobić w jednowarstwowych ścianach z betonu komórkowego?
Z przedstawionych przykładów widać, że wykonywanie w jednowarstwowych ścianach Ytong EnergoUltra+ różnego rodzaju detali architektonicznych nie jest trudne, ani zbyt pracochłonne.
Materiał promocyjny Xella Polska