Dom nie będzie energooszczędny, jeśli nie będzie w nim wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Dotyczy to zarówno budynku nowo budowanego, jak i poddawanego termomodernizacji. Dla ograniczenia zużycia energii do ogrzewania pomieszczeń nie wystarczy bowiem jedynie bardzo dobrze ocieplić jego ściany, dach i podłogę parteru oraz zamontować w nim „ciepłe” okna. Trzeba jeszcze zadbać o to, by podczas wymiany w nim powietrza, duże ilości ciepła nie były z domu usuwane do otoczenia.
Stała wymiana powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna przede wszystkim dla dobrego samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego sprawna wentylacja powinna cały czas usuwać z domu dwutlenek węgla, znajdujący się w wydychanym przez domowników powietrzu, oraz obecne w pomieszczeniach wirusy, bakterie i szkodliwe związki chemiczne, wydzielane przez materiały budowlane i meble. W miejsce usuniętego powietrza wentylacja powinna dostarczać do domu świeże z zewnątrz, zawierające niezbędny do życia tlen.
Z poprawną wymianą powietrza, czyli zgodną z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, oraz normą wentylacyjną, nie radzą sobie ani wentylacja grawitacyjna (naturalna), ani nawet mechaniczna wyciągowa. Wprawdzie działanie pierwszej zależy od warunków atmosferycznych, a drugiej – nie, ale przy obu zimą wiąże się to ze stratami ciepła z domu lub – mówiąc inaczej – z wyczuwalnym dla mieszkańców wychładzaniem pomieszczeń.
Skłania to domowników do uszczelniania okien lub przymykania nawiewników okiennych lub ściennych, co powoduje ograniczenie lub całkowicie odcięcie napływu świeżego powietrza do domu. To właśnie jest powodem, że oba wymienione rodzaje wentylacji działają w stopniu niewystarczającym, wpływając negatywnie na jakość życia mieszkańców.
Należy jednak zaznaczyć, że z odcinaniem dopływu świeżego powietrza mechaniczna wentylacja wyciągowa radzi sobie lepiej niż naturalna. Przy tej ostatniej może się bowiem zdarzać, że z powodu odwrócenia ciągu w krótszych, a przez to „słabszych” przewodach wentylacyjnych, powietrze z zewnątrz zacznie napływać do kuchni lub łazienki drogą, która nie jest do tego przeznaczona, czyli kanałami wywiewnymi. Jeśli ktoś miał okazję widzieć kiedyś, co znajduje się w takich kanałach po kilkunastu latach od wybudowania domu, ten doskonale zdaje sobie sprawę, że nie jest to nic dobrego dla płuc domowników.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (Fot. 1) nie tylko nie ma takich wad, ale ma również dodatkowe zalety. Najważniejsze jest oczywiście to, że dzięki niej w domu jest stała i dostosowana do potrzeb domowników wymiana powietrza – całkowicie niezależna od warunków atmosferycznych.
W dodatku dzięki wentylacji z rekuperacją oszczędza się na ogrzewaniu domu, ponieważ odzyskuje ona prawie całe ciepło z powietrza usuwanego i ogrzewa nim świeże, zasysane z zewnątrz przez centralę wentylacyjną i tłoczone przewodami do poszczególnych pomieszczeń. To dlatego straty ciepła, związane z niezbędną wymianą powietrza w domu, spadają wtedy prawie do zera.
Oczywiście wentylacja mechaniczna z rekuperacją zasilana jest prądem elektrycznym, ale nie zużywa go dużo, ponieważ „obsługują” ją wentylatory o małej mocy. Do tego dzięki niej niższe są koszty ogrzewania domu w chłodnej porze roku, więc wydatki na jej całoroczne działanie zwracają się wielokrotnie.
Także koszt zakupu i montażu wentylacji mechanicznej nie jest – wbrew obiegowym opiniom – wcale tak duży, jak mogłoby się wydawać. W każdym razie na pewno nie większy od wydatku na poprawne wykonanie wentylacji naturalnej w domu piętrowym lub z mieszkalnym poddaszem, których buduje się w Polsce najwięcej.
Gdyby ją bowiem wykonać w takich domach zgodnie z obowiązującą normą wentylacyjną, to kratki wywiewne należałoby zrobić nie tylko w kuchni, łazienkach, garderobach i pomieszczeniu technicznym, ale także we wszystkich sypialniach drugiej kondygnacji. To oznaczałoby konieczność wykonania kilku dodatkowych kominów wentylacyjnych, z których każdy kosztuje więcej niż 5 tysięcy zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na nawiewniki okienne lub ścienne w salonie i wszystkich sypialniach.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ma jeszcze inne zalety. Przede wszystkim powietrze z zewnątrz jest przez nią – dzięki filtrom – dostarczane do domu po usunięciu zanieczyszczeń, co oczywiście „cieszy” układ oddechowy domowników. Takiego komfortu nie zapewnia wentylacja mechaniczna wyciągowa, a tym bardziej – naturalna.
Przy wentylacji z rekuperacją okna mogą być całkowicie szczelne, a to oznacza, że ani kurz, ani hałas z zewnątrz nie mają do domu dostępu. Dzięki niej zimą powietrze w domu nie jest też nadmiernie wilgotne, więc szyby nad ranem się nie roszą i nigdzie nie ma nawet pojedynczych śladów pleśni.
Systemy wentylacyjne marki Vaillant
Wszystkie zalety wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła ma nowoczesny i łatwy w montażu system recoVAIR VAR marki Vaillant. Przez cały rok zapewnia on mieszkańcom zdrowy mikroklimat, stale wymieniając powietrze w całym domu w stopniu dostosowanym do ich potrzeb. Jednocześnie, dzięki wysokiej klasy filtrom, dba o to, by docierające do wnętrza domu powietrze było pozbawione kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń.
Do większych domów przeznaczone są urządzenia naścienne (Fot. 2) o maksymalnym przepływie powietrza 260 m³/h i 360 m³/h, a do mniejszych – podsufitowe (Fot. 3) o wydajności do 150 m³/h.
W rekuperatorach recoVAIR VAR sprawność wymiennika ciepła dochodzi do 98%, a zastosowane w nich nowoczesne wentylatory charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej.
Dla komfortu i finansów mieszkańców domu z instalacją grzewczą i wentylacyjną marki Vaillant najlepiej jest oczywiście, jeśli steruje nimi tylko jeden systemowy regulator pogodowy, na przykład sensoCOMFORT.
Pompa ciepła i wentylacja z rekuperacją w jednym
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do ogrzewania i chłodzenia domu nowoczesnej, powietrznej pompy ciepła recoCOMPACT exclusive (Fot. 4), w której obudowie znajduje się nie tylko zasobnik ciepłej wody, ale i centrala wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR.
Pompa recoCOMPACT exclusive nie ma jednostki zewnętrznej – do wymiany w niej powietrza potrzebne są jedynie dwa otwory, wykonane w narożnych ścianach zewnętrznych domu (Fot. 5). Dzięki połączeniu jej z systemem wentylacyjnym, pompa ta ma większą sprawność, ponieważ dodatkowo wykorzystuje ciepło, które pozostało jeszcze w zużytym powietrzu, zazwyczaj usuwanym z rekuperatora do otoczenia.
Uwaga! Koszty eksploatacyjne wentylacji mechanicznej z rekuperacją będą jeszcze niższe, jeśli w domu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji prądu elektrycznego. Może to być na przykład system fotowoltaiczny auroPOWER marki Vaillant.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant