W czasie upalnego lata mieszkańcom domów z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ – nawet wtedy, gdy nie mają w nich zainstalowanej kosztownej klimatyzacji – łatwiej jest znosić wysoką temperaturę. W dużej mierze zawdzięczają to jednowarstwowej budowie takich ścian, dzięki której po zmroku oddają one do otoczenia ciepło nagromadzone w nich w ciągu dnia, obniżając w ten sposób temperaturę we wnętrzu domu.
Takiej możliwości nie mają ściany dwuwarstwowe, które od chłodnego w nocy otoczenia oddziela gruba warstwa izolacji termicznej. Przy czym nie ma znaczenia, czy jest ona wykonana ze styropianu, czy – rzadziej od niego stosowanej – wełny mineralnej.
Jedynie wtedy, gdy ocieplenie ścian dwuwarstwowych jest wykonane z termoizolacyjnych płyt Multipor ETICS (Fot. 1) jest inaczej. Podczas upałów mają one podobne właściwości jak ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+. Jest tak dlatego, że płyty te są również wykonane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego.
Zobacz: Dlaczego ściany z różnych materiałów warto ocieplać mineralnymi płytami Multipor ETICS?
Izolacyjność termiczna ścian zimą i latem
W Polsce – ze względu na warunki klimatyczne – izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych największe znaczenie ma zimą. To przez nie – oraz przez okna, dach i podłogę parteru oraz wentylację – ucieka do mroźnego otoczenia domu ciepło z jego wnętrza.
Istotne więc, żeby wszystkie przegrody zewnętrzne domu, a także odpowiedzialny za wymianę w nim powietrza system wentylacyjny, miały bardzo dobre parametry termiczne. Tylko wtedy mieszkańcy będą w chłodnych porach roku potrzebowali niewielkich ilości energii dla utrzymania w pomieszczeniach komfortowej temperatury. Jest to ważne nie tylko dla ich finansów, ale również dla środowiska naturalnego i klimatu.
Inaczej jest podczas upalnego lata. Wtedy też we wnętrzu domu mogą panować niekomfortowe warunki termiczne. Jednak izolacyjność cieplna ścian – podobnie jak i innych jego przegród zewnętrznych – dla utrzymania w domu przyjaznej dla mieszkańców temperatury powietrza ma podczas upałów mniejsze znaczenie niż zimą.
Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze – zimą różnica pomiędzy temperaturą powietrza wewnątrz i na zewnętrz domu może sięgać nawet 40 i więcej stopni Celsjusza. Bardzo dobrze izolowane termicznie przegrody zewnętrzne mogą więc w znacznym stopniu ograniczyć w nim straty ciepła. Latem nie ma to już takiego znaczenia, ponieważ w ciągu dnia nawet podczas dużych upałów różnica pomiędzy komfortową dla mieszkańców temperaturą, a tą, która jest na zewnętrz domu, wynosi co najwyżej kilkanaście stopni.
Po drugie – gorącym latem wnętrze domu nagrzewa się przede wszystkim przez okna, które są wtedy zazwyczaj otwarte. Nawet jednak, gdyby w domu był mechaniczny system wentylacyjny, pozwalający na to, by były one stale zamknięte, to i tak pomieszczenia w domu będą nagrzewane przez promieniowanie słoneczne, przenikające przez okienne szyby. Do tego swoje dołoży wentylacja mechaniczna, ponieważ jej kanałami nawiewnymi będzie tłoczone do domu gorące powietrze.
Chłodząca rola ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego
Różnica w uciążliwości warunków pogodowych latem i zimą nie oznacza, że rodzaj ścian zewnętrznych domu nie ma dla termicznego komfortu mieszkańców żadnego znaczenia. Wykonane w całości z betonu komórkowego jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+ (Fot. 2) mają przede wszystkim lepszą izolacyjność termiczną niż ściany dwuwarstwowe o takim samym współczynniku przenikania ciepła U, co zimą ma oczywiście istotne znaczenie.
Zobacz: Dlaczego ściany jednowarstwowe lepiej chronią dom przed ucieczką ciepła niż dwuwarstwowe?
Także podczas upalnego lata ściany Ytong EnergoUltra+ – dzięki swojej jednolitej pod względem materiałowym budowie – lepiej „dbają” o komfort i finanse mieszkańców niż dwuwarstwowe. Po zmroku nawet w najbardziej gorące dni temperatura powietrza zewnętrznego potrafi obniżyć się w środku nocy o kilkanaście stopni Celsjusza (w rejonach podgórskich nawet o ponad dwadzieścia). Wtedy ściany jednowarstwowe przez 8-10 godzin oddają do otoczenia nawet znaczne ilości ciepła, nagromadzonego w nich w ciągu dnia. W ten sposób przygotowują nie tylko siebie, ale i cały dom na kolejny gorący dzień.
Latem takich zdolności termicznych nie mają ściany dwuwarstwowe, które oddziela od zewnętrznego powietrza gruba warstwa izolacji termicznej. Z tego powodu ciepło zakumulowane w ich warstwie nośnej (murowej) pozostaje w niej prawie w całości. Jedynie jego niewielkie ilości mogą wtedy przepływać do wnętrza domu, gdy w nocy – dzięki uchylonym oknom – temperatura w nim obniży się choćby o kilka stopni w stosunku do dnia.
Jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+ mają bardzo wiele przewag nad ścianami dwuwarstwowymi. Korzyści, jakie podczas upalnego lata mają z nich mieszkańcy (Fot. 3), to – oprócz innych ich zalet – kolejny argument przemawiający za opłacalnością budowy domów z takimi ścianami.
Materiał promocyjny Xella Polska