Dlaczego tak ważne są listwy wykończeniowe do płytek i glazury?
13 czerwca 2022

Wykończenie mieszkania to często nie lada wyzwanie. Musimy podjąć ostatnie decyzje i ustalić, jakie elementy wymagają jeszcze poprawek i drobnych zmian. Niektóre prace traktujemy zbytnio po macoszemu – mowa między innymi o zabezpieczeniu nowych materiałów przed ewentualnym uszkodzeniem.

Aby płytki czy panele wyglądały dobrze przez wiele lat, dobrze jest pomyśleć o listwach. Jakich? Postaramy się podpowiedzieć!

Listwy wykończeniowe do płytek

Tak jak drewno potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci lakieru, tak też listwa wykończeniowa do płytek jest niezbędnym minimum. To najlepszy sposób na to, aby nasze wnętrze wyglądało ładnie oraz schludnie i to znacznie dłużej.

Remont robimy w końcu raz na jakiś czas i często bywa on bardzo kosztowny. Aby uchronić się przed koniecznością poprawek, lepiej jest zawczasu zdecydować się na listwy wykończeniowe do kafelek.

Oprócz tego, że mają one chronić materiały, posiadają także inne zalety – profile do płytek wyglądają we wnętrzu jak dekoracyjny dodatek. Sprawiają, że pomieszczenie jest idealnie wykończone i zachwyca w każdym calu.

Listwy do płytek ceramicznych są wydatkiem, na który warto się zdecydować, bo przyniesie w przyszłości same korzyści. Wybierając dobrą jakość, nie musimy martwić się, że spotkają nas nieprzewidziane wydatki. Profile do glazury nie muszą być bardzo drogie – wszystko zależy od tego, jakie wykończenie nas interesuje: błyszczące, a może matowe?

Rodzaje ozdobnych listew do płytek

Potrzeby klientów są bardzo różne, dlatego listwy wykończeniowe do płytek ceramicznych występują w wielu wariantach. Dzięki temu łatwiej jest dobrać je do danej glazury. Profil wykończeniowy do płytek powinien być naprawdę dobrze dopasowany.

Jeżeli nie do końca wiemy, jak samodzielnie dokonać wyboru – warto w tej kwestii poradzić się osoby, która wie jak poprawnie położyć kafelki i zabezpieczyć je przed uszkodzeniem.

Dobór listew do płytek

Na samym początku warto wspomnieć, dlaczego listwy wykończeniowe do płytek metalowe są lepsze niż wersje z tworzyw sztucznych. Jeżeli zależy nam na trwałym materiale, w takim przypadku plastik okazuje się całkowicie zbędny i niezalecany. Łatwo pęka i szybko żółknie.

Listwy podłogowe do płytek, które są wykonane z metalu, mogą być używane znacznie dłużej. Przykładowo – listwy wykończeniowe aluminiowe mogą zachować odpowiedni wygląd przez wiele lat, podczas gdy plastikowe nadawać się będą do wymiany. Sztuczne tworzywa są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Listwy do kafelek mogą być wykonane albo z aluminium, albo ze stali. Jak zdecydować, które będą lepiej się sprawować w danym wnętrzu?

Listwa aluminiowa do płytek ma lepszą odporność na korozję. Dobrze jest więc stosować ją w miejscu, które narażone jest na wilgoć. Kuchnia, łazienka czy hol wejściowy – wszędzie tam sprawdzą się listwy aluminiowe do glazury, ponieważ obecność wody nie stwarza dla nich szczególnego zagrożenia.

Aluminium może występować w różnych wariantach, na przykład jako polerowane lub anodowane i tym samym matowe – w tym przypadku może mieć kolor złoty, srebrny bądź oliwkowy. Przykładowe wersje można zobaczyć na stronie: https://listwy.online/listwy-wykonczeniowe-do-plytek/.

Listwy wykończeniowe do glazury ze stali nierdzewnej, poddanej polerowaniu, charakteryzują się błyszczącym wykończeniem, które doskonale pasuje do eleganckich wnętrz. Dobrze sprawdzi się więc w wykończeniu salonu bądź sypialni, gdzie także mogą pojawić się płytki.

Listwy do kafelek są nie tylko praktyczne, ale także niezwykle ładne. Profil wykończeniowy powinien być dobrany do wystroju pomieszczenia, aby nie wyróżniać się na jego tle, ale być jedynie nietypowym uzupełnieniem. Jeżeli łączymy ze sobą płytki oraz panele, do tego zadania niezbędne będą specjalne listwy.

Montaż listew wykończeniowych do płytek

Listwy wykończeniowe do płytek – montaż wcale nie musi być czynnością trudną. Z powodzeniem możemy samodzielnie zainstalować listwy wykończeniowe do glazury.

Jak tego dokonać? Na początek musimy znaleźć satysfakcjonujący rozmiar i dociąć pod kątem 45 stopni. Miejsce cięcia warto jest wyszlifować, by uzyskać gładką powierzchnię. Listwy dekoracyjne do płytek ceramicznych posiadają taśmę zabezpieczającą, którą możemy zdjąć dopiero w końcowym etapie montażu.

Materiał promocyjny listwy.online

Zobacz także
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...
Komody to nieodłączny element wyposażenia w każdym domu. Meble te służą przede wszystkim do przechowywania...
Pokrycie dachu wiórami osikowymi, choć ma swój niepowtarzalny urok, nie jest zbyt trwałe. Dotkliwie przekonują się o...