Dlaczego szczególnie teraz opłaca się wymienić stare okna na nowe?

9 maja 2023

Termomodernizację każdego domu jednorodzinnego zawsze warto zacząć od wymiany stolarki okiennej. Po pierwsze dlatego, że zastąpienie starych okien nowymi, o znacznie lepszych parametrach termicznych, jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Po drugie – teraz, dzięki programowi CZYSTE POWIETRZE i uldze termomodernizacyjnej, można to zrobić prawie, a nawet całkiem za darmo.

Żadna z przegród zewnętrznych domu nie pełni tylu funkcji co okna (Fot. 1). Oprócz ochrony przed niską temperaturą, wiatrem, deszczem, śniegiem, hałasem i… intruzami, w ciągu dnia okna dostarczają mieszkańcom światło naturalne oraz umożliwiają im kontakt wzrokowy z otoczeniem. Do tego w domach z wentylacją naturalną lub mechaniczną wyciągową, okna są zazwyczaj miejscem, przez które do ich wnętrza napływa świeże powietrze.

Zobacz: Jaki wpływ mają okna na energooszczędność domu?

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 1 – Okna pełnią w domu bardzo wiele funkcji, ale ich głównym zadaniem jest oświetlanie wnętrz światłem naturalnym i umożliwianie mieszkańcom kontaktu wzrokowego z jego otoczeniem

Nic dziwnego, że w obowiązujących przepisach budowlanych wymagania w zakresie izolacyjności termicznej okien są łagodniejsze niż w stosunku do ścian zewnętrznych domu czy jego dachu. Jest tak dlatego, że opór cieplny nieprzezroczystych przegród zewnętrznych można bardzo łatwo zwiększyć za pomocą grubszej warstwy styropianu lub wełny mineralnej.

Nie zmienia to faktu, że w wielu domach jednorodzinnych stare, niedomykające się okna dwuszybowe, o słabych lub wręcz złych parametrach cieplnych, nie spełniają nawet tych łagodniejszych wymagań. Dlatego w każdym czasie warto zdecydować się na ich wymianę, a tym bardziej teraz, gdy dramatycznie szybko rosną ceny energii. Jest to bowiem już nie tylko kwestia komfortu domowników, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwa termicznego.

Warto też mieć świadomość, że niezależnie czym i w jaki sposób ogrzewany jest dom, mniej energii zużytej na ten cel zawsze oznacza mniejsze zanieczyszczenie powietrza, którym codziennie oddychamy. To także istotne ograniczenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, będących główną przyczyną niekorzystnych zmian klimatycznych na Ziemi. To również mniejsze zużycie nieodnawialnych paliw kopalnych, których eksploatacja tak bardzo przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego.

Wymiana okien z programem CZYSTE POWIETRZE

Istotne ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych jest głównym celem rządowego programu CZYSTE POWIETRZE. Jest on skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, wybudowanych co najmniej ponad 10 lat temu, a także wydzielonych w nich lokali z własną księgą wieczystą. W niektórych sytuacjach mogą oni liczyć nawet na pełne dofinansowanie z tego programu, jeśli tylko zdecydują się na ich termomodernizację, w tym na wymianę dotychczasowych instalacji grzewczych na nowe, energooszczędne i niskoemisyjne.

Dotyczy to szczególnie nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze starych kotłów na węgiel. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby zostały zastąpione nowoczesnymi pompami ciepła, zasilanymi przede wszystkim energią odnawialną, czerpaną z powietrza, gruntu lub wód powierzchniowych oraz – jedynie w niewielkim stopniu – prądem elektrycznym, także tym, wyprodukowanym przez zainstalowane w domu panele fotowoltaiczne.

Dotacja z programu CZYSTE POWIETRZE może sięgać od 40 do nawet 100% wydatków, poniesionych na termomodernizację budynku i wymianę w nim źródeł ciepła. Jej wysokość – w zależności od dochodów właścicieli domów – wynosi do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego oraz do 135 000 zł dla najwyższego.

Istotne znaczenie ma przy tym to, że teraz na prace termomodernizacyjne, takie jak wymiana stolarki oraz ocieplenie ścian, dachu i podłogi parteru, można otrzymać dotację jeszcze przed wymianą starego pieca na paliwa stałe. Ułatwione jest też obecnie korzystanie z programu CZYSTE POWIETRZE, w tym także kwestie rozliczeniowe.

Warto też wiedzieć, że właścicielom domów jednorodzinnych, którzy zwiększą ich efektywność energetyczną i tym samym przyczynią się do poprawy jakości powietrza nie tylko w swojej okolicy, przysługuje ulga termomodernizacyjna nawet do wysokości 53 tysięcy złotych. Przy czym ulgę tę można łączyć z dotacją z programu CZYSTE POWIETRZE.

To wszystko sprawia, że jest teraz szczególnie korzystny czas na kompleksową termomodernizację swojego domu. Tym bardziej, że poprawienie parametrów energetycznych budynku oznacza dla mieszkańców – nawet przy znacznych wzrostach cen energii – możliwość utrzymania temperatury w pomieszczeniach na oczekiwanym poziomie przy takich samych, a nawet niższych niż wcześniej, wydatkach na ogrzewanie domu.

Termomodernizację domu z pewnością warto zacząć od wymiany starych okien na nowe, na którą dofinansowanie może sięgać nawet 100%. Trzeba jedynie pamiętać, że skorzystać z dotacji z programu CZYSTE POWIETRZE można tylko wtedy, jeśli nowe okna będą pod względem izolacyjności termicznej spełniać wymagania obowiązujących Warunków Technicznych. Oznacza to, że ich współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być większy niż 0,9 W/(m²K).

Nowe okna drewniane

Decydując się na wymianę starych okien, warto je zastąpić takimi, które mają drewniane profile. Uchodzą one wprawdzie za droższe od plastikowych, ale dotyczy to w zasadzie jedynie okien o standardowych parametrach i wymiarach. Jeśli bowiem chcemy dodatkowo wyposażyć je choćby w szyby i okucia o podwyższonej odporności na włamanie, to ceny okien drewnianych, plastikowych i aluminiowych zaczynają być bardzo do siebie zbliżone.

Zobacz: Czy okna drewniane rzeczywiście są dużo droższe od plastikowych?

Kierowanie się ceną okien tym bardziej nie ma znaczenia, jeśli korzysta się z dotacji z programu CZYSTE POWIETRZE lub ulgi termomodernizacyjnej. Lepiej skupić się na porównaniu parametrów użytkowych poszczególnych rodzajów okien.

W tej „konkurencji” wygrywają okna drewniane, które od plastikowych są zdecydowanie sztywniejsze i trwalsze, dzięki temu, że ich profile są teraz wykonywane z suszonego komorowo i klejonego warstwowo drewna (Fot. 2). Do tego – jeśli profile te są zabezpieczone lakierami transparentnymi – to dzięki naturalnemu usłojeniu drewna wyróżniają się oryginalnością i nieprzemijającą elegancją (Fot. 3).

Zobacz: Dlaczego warto mieć w domu okna drewniane?

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 2 – Profile okien SOKÓŁKA wykonywane są z wyselekcjonowanego drewna, suszonego komorowo i klejonego warstwowo
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 3 – Dzięki niepowtarzalnemu usłojeniu drewna okna marki SOKÓŁKA wyróżniają się nieprzemijającą elegancją

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że współczesne okna drewniane nie wymagają – jak jeszcze te sprzed kilkudziesięciu lat – uciążliwej konserwacji, ale jedynie okresowego odświeżenia powłok lakierniczych za pomocą łatwych w aplikacji preparatów.

Ważne jest również to, że w mroźne, ale pogodne dni okna drewniane charakteryzują się większą izolacyjnością termiczną niż plastikowe czy aluminiowe o takim samym współczynniku przenikania ciepła Uw. Dzięki właściwościom drewna ich profile nagrzewają się od promieni słonecznych i wtedy nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale nawet jest do niego transportowane. A nie należy zapominać, że to właśnie profile skrzydeł i ościeżnic są słabszym pod względem termicznym elementem każdego okna.

Zobacz: Dlaczego okna z profilami drewnianymi są „cieplejsze” od innych?

Drewniane okna marki Sokółka

Wymieniając stare okna na nowe z drewnianymi profilami, trzeba zdawać sobie sprawę, że ich wytwarzanie jest trudniejsze niż plastikowych lub aluminiowych. Dlatego wybierając okna drewniane nie tylko do domu, który poddawany jest termomodernizacji, ale i nowego, trzeba zdecydować się na takie, które pochodzą od renomowanego producenta.

Takim właśnie jest firma SOKÓŁKA OKNA I DRZWI, która od ponad 50 lat zajmuje się w Polsce produkcją drewnianej stolarki okiennej i obecnie eksportuje ją do bardzo wielu krajów na całym świecie. Dysponuje ona nie tylko doświadczoną załogą, ale i bardzo nowoczesnym parkiem technologicznym. Profile okien marki SOKÓŁKA wytwarzane są ze starannie wyselekcjonowanego drewna, pochodzącego z ekologicznych upraw i zabezpieczanego trwałymi powłokami lakierniczymi.

Zobacz: Jakie są główne zalety drewnianych okien marki Sokółka?

W swojej bogatej ofercie SOKÓŁKA ma okna, spełniające wymagania programu CZYSTE POWIETRZE. Są to na przykład okna Thermo 80 (Fot. 4) o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,9 W/(m²K). Są one oferowane także jako drewniano-aluminiowe – w nich drewniane profile są od strony zewnętrznej zabezpieczone aluminiowymi nakładkami przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych (Fot. 5).

Zobacz: Czym okna drewniano-aluminiowe różnią się od drewnianych?

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 4 – Dzięki profilom z klejonego warstwowo drewna okna Thermo 80 są bardzo sztywne
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 5 – W oknach Thermo 80 Alu drewniane profile osłonięte są aluminiowymi nakładkami

Wymagania programu CZYSTE POWIETRZE spełniają także okna Elite 92 (Fot. 6) o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,8 W/(m²K), oferowane w wersji drewnianej i drewniano-aluminiowej. Dotyczy to także – będących nowością w ofercie firmy SOKÓŁKA – drewniano-aluminiowych okien Flush (Fot. 7), odpornych na nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe, których współczynnik przenikania ciepła Uw też równy jest 0,8 W/(m²K).

Zobacz: Jakie okna są odporne na każdą pogodę?

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 6 – Okna Elite 92 oferowane są także w wersji z aluminiowymi nakładkami
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 7 – Drewniano-aluminiowe okna FLUSH są odporne na bardzo złą pogodę

Wymieniając stare okna na drewniane okna marki SOKÓŁKA bardzo ważne jest, że firma ta zawsze wykonuje je na indywidualne zamówienie. Nie ma więc obawy, że nowe okna nie będą pasowały do otworów po starych. Tym bardziej, że ich pomiarami, a także późniejszym montażem nowych okien, zajmują się autoryzowani przez nią pracownicy.

Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A.   www.sokolka.com.pl

 

 

 

Zobacz także
Wystający z elewacji domu balkon jest zdecydowanie bardziej narażony na destrukcyjne skutki opadów...
Fot. DOMATERIA
Choć wystrój kuchni jest niezmiernie ważny dla domowników, to projektując ją powinni zadbać przede wszystkim o...
Folia tłoczona, zwana popularnie kubełkową, jest powszechnie używana do ochrony ocieplenia ścian fundamentowych przed...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Okna ścienne, zwane też pionowymi lub fasadowymi, są bardzo ważnym elementem domu. W ciągu dnia umożliwiają...