Dlaczego na styku rolet z tynkiem mogą pojawić się rysy?

1 lutego 2023

Na zewnętrzne rolety okienne działają takie same czynniki jak na okna. Ich odkształcenia mogą powodować zarówno gwałtowne podmuchy wiatru, jak i znaczne zmiany temperatury. Dlatego powinny być one osadzone w otworach okiennych w taki sposób, by na ich styku z tynkiem zewnętrznym nie powstawały rysy.

Przy czym nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale także o zapewnienie szczelności na styku prowadnic rolety i tynku, bez której prędzej czy później może dojść do większych uszkodzeń elewacji.

Rysy na styku tynku i rolet

Gdy po zamontowaniu rolet, ich prowadnice przylegają bezpośrednio do warstwy cienkowarstwowego tynku i zaprawy klejącej, ułożonej na płytach styropianowych, stanowiących ocieplenie ścian zewnętrznych, to na ich styku dość szybko pojawią się rysy (Fot. 1 i 2).

Archiwum Czytelnika
Fot. 1 – Wkrótce po wykonaniu elewacji domu w drzwiach balkonowych pojawiły się rysy na styku prowadnic rolety i tynku
Archiwum Czytelnika
Fot. 2 – Podobne rysy powstały też wzdłuż prowadnic rolet okiennych w miejscach ich styku z tynkiem cienkowarstwowym

Jest to zjawisko naturalne, ponieważ ze względu na różnice materiałowe, wykończeniowa warstwa elewacji odkształca się inaczej niż prowadnice rolet.

Dlatego dobrze jest przed przystąpieniem do tynkowania elewacji przykleić do prowadnic specjalne uszczelki (Fot. 3), które stosuje się podczas tynkowania wnęk okiennych od strony wewnętrznej i zewnętrznej.

Zobacz: Co zrobić, żeby tynk nie kruszył się na styku z ościeżnicami okien?

Dzięki nim połączenie tynku elewacyjnego z prowadnicami nie jest sztywne, lecz elastyczne, więc w miejscach tych nie pojawiają się rysy (Fot. 4-6).

Fot. 3 – Specjalne uszczelki z tworzyw sztucznych przykleja się przed tynkowaniem do ościeżnicy okna, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz
Fot. 4 – Elastyczne uszczelki, przyklejone do prowadnic, zapobiegają powstawaniu rys we wnękach okiennych na styku rolet i elewacji domu
Fot. 5 – Plastikowe uszczelki przykleja się na całej wysokości okna, od nadproża…
Fot. 6 – …aż do parapetu lub obróbki blacharskiej, osłaniającej ocieplenie ścian

Takie uszczelki można zastąpić silikonem w kolorze tynku, którym wypełnia się specjalnie uformowaną, równą szczelinę pomiędzy roletami i tynkiem, ale nawet przy starannym wykonaniu efekt nie będzie równie dobry. Istotne jest także to, że silikon starzeje się szybciej niż uszczelki z tworzyw sztucznych i co pewien czas trzeba go będzie wymieniać.

Taki zabieg warto jednak zrobić, gdy – tak, jak w sytuacji pokazanej na zdjęciach 1 i 2 – tynk cienkowarstwowy położono po zamontowaniu rolet bez jakiejkolwiek dylatacji, przez co wokół nich pojawiły się rysy.

* * *
Gdy roleta jest montowana przed tynkowaniem elewacji, to za pojawienie się rys na jej styku z tynkiem cienkowarstwowym należy raczej winić tynkarza. Inaczej jest, gdy rolety zewnętrzne montowane są wówczas, gdy dom jest już gotowy (Fot. 7 i 8), co zdarza się dość często. Wtedy za szczelność połączenia tynku i prowadnic odpowiada osoba montująca rolety. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy ich montaż wymagał wcięcia się w istniejące wykończenie wnęki okiennej.

Fot. 7 – Rolety okienne montuje się nie tylko na etapie budowy, ale też wtedy, gdy dom jest już zamieszkały
Fot. 8 – Gdy rolety montowane są w gotowym domu, to też należy zadbać o szczelność ich połączenia z elewacją
Zobacz także
Główną funkcją ścian nośnych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – jest bezpieczne przeniesienie...
Kiedyś ciepło do każdego ze znajdujących się w mieszkaniu kaloryferów było dostarczane grawitacyjnie dwiema...
W Polsce domy z reguły ociepla się od zewnątrz. Jest tak zapewne dlatego, że w naszych warunkach...
Pod względem izolacyjności termicznej obecnie produkowane okna mają dużo lepsze parametry niż kiedyś. Dotyczy to...