Z bloczków betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ można wykonywać jednowarstwowe ściany zewnętrzne, które w zakresie izolacyjności termicznej spełniają wyśrubowane wymagania obowiązujących Warunków Technicznych. Te o grubości 48 cm mają rewelacyjnie mały współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m²K), dzięki czemu znakomicie nadają się do budowy domów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania.
Najważniejsze jednak, że budowa takich ścian nie jest droższa – w ostatecznym rachunku – niż ścian dwuwarstwowych. Przy czym dotyczy to nie tylko ścian dwuwarstwowych, które ocieplane są stosunkowo drogą wełną mineralną, ale także tych, w których warstwę izolacji termicznej stanowi znacznie od niej tańszy styropian.
Porównanie kosztów budowy dwóch rodzajów ścian
Bloczki betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ są – w przeliczeniu na 1 m² wymurowanej ściany – droższe niż pustaki z ceramiki poryzowanej czy bloczki wapienno-piaskowe. Należy jednak pamiętać, że ściany zewnętrzne z bloczków Ytong EnergoUltra+ są jednowarstwowe (Fot. 1), co oznacza, że na późniejszym etapie budowy domu, nie trzeba ich dodatkowo izolować termicznie. Dlatego osobom, które się na nie zdecydowały, odpada koszt wykonania ocieplenia warstwy nośnej, niezbędnego w ścianach dwuwarstwowych.
Kosztu wykonania zewnętrznych ścian jednowarstwowych z bloczków Ytong EnergoUltra+ nie należy więc porównywać jedynie z wydatkiem na wymurowanie warstwy nośnej ściany dwuwarstwowej. Trzeba do niego dodać jeszcze koszt jej ocieplenia, wykonywanego najczęściej metodą lekką mokrą (ETICS). Ten dodatkowy i niemały wydatek niweluje różnice w koszcie zakupu materiałów murowych na ściany jedno- i dwuwarstwowe. Do tego dochodzi jeszcze różnica w kosztach robocizny, które – ze zrozumiałych względów – są dużo większe w ścianach dwuwarstwowych.
Porównując koszty wykonania ścian jednowarstwowej i dwuwarstwowej należy pamiętać, że muszą mieć one nie tylko taki sam współczynnik przenikania ciepła U, ale być także wykończone z obu stron, a przynajmniej od strony zewnętrznej (elewacyjnej). Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wysokość tych kosztów dla obu rodzajów ścian zależy zarówno od stopnia skomplikowania bryły domu, jak i aktualnych cen zastosowanych materiałów budowlanych oraz regionalnych cen robocizny. Niezależnie jednak od ich wysokości z reguły takie porównanie kosztów wypada na korzyść ścian jednowarstwowych. Przy czym dla konkretnych domów różnice w wydatkach na ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe mogą być większe lub mniejsze.
Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że dla właścicieli domu korzyści finansowe związane z jednowarstwowymi ścianami z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ nie ograniczają się jedynie do niższych kosztów ich wznoszenia. Część z tych korzyści ujawnia się już podczas budowy domu, a pozostałe – w trakcie jego eksploatacji.
Krótszy czas budowy domu
Ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong EnergoUltra+ buduje się co najmniej dwa razy szybciej niż dwuwarstwowe. Jest tak nie tylko dlatego, że nie trzeba ich później ocieplać. Na szybkość ich wznoszenia wpływ ma także duża dokładność wymiarowa, z jaką produkowane są bloczki, oraz możliwość zastosowania prefabrykowanych belek nadprożowych z betonu komórkowego nad otworami w ścianach na okna i drzwi (Fot. 2).
Krótszy czas wznoszenia ścian zewnętrznych umożliwia szybsze ukończenie budowy domu, a to daje się oczywiście przeliczyć na korzyści finansowe dla inwestorów. Dzięki temu mogą oni szybciej sprzedać swoje dotychczasowe mieszkanie lub zrezygnować z jego wynajmowania. Mogą też wcześniej rozpocząć spłatę kredytu, jeśli był przez nich wzięty na budowę domu.
Zobacz: Dlaczego domy ze ścianami jednowarstwowymi buduje się szybciej niż z dwuwarstwowymi?
Szybsze wysychanie nowych domów
Jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ szybciej pozbywają się wilgoci technologicznej niż ściany dwuwarstwowe. Jest tak dlatego, że ściany jednowarstwowe przez cały czas budowy wysychają na obie strony – do wnętrza domu i do otoczenia (Fot. 3). W ścianach dwuwarstwowych jest to możliwe jedynie do momentu ich ocieplenia od zewnątrz styropianem – potem usuwanie z domu wilgoci budowlanej może odbywać się tylko przez jego wnętrze (czytaj: bardzo wolno). Skutek tego jest taki, że w domach ze ścianami dwuwarstwowymi mieszkańcy, by je osuszyć, muszą nawet przez kilka lat muszą płacić dwa razy więcej za ich ogrzewanie niż właściciele budynków ze ścianami jednowarstwowymi.
Zobacz: Dlaczego nowy dom ze ścianami jednowarstwowymi wysycha szybciej niż z dwuwarstwowymi?
Okresowy wzrost izolacyjności termicznej
W mroźne, ale pogodne dni ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+ nagrzewają się od słońca, czego nie „potrafią” ściany dwuwarstwowe, oddzielone od niego grubą warstwą izolacji termicznej. W takich okresach przez ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego nie tylko nie ucieka ciepło z domu, ale jest nawet transportowane nimi do wnętrza.
Oznacza to, że wtedy izolacyjność termiczna ścian jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ jest w rzeczywistości większa niż wynikałoby to z ich nominalnego współczynnika U. Dlatego zimą mieszkańcy domów z takimi ścianami będą płacić za ich ogrzewanie mniej niż wtedy, gdyby były one dwuwarstwowe.
Zobacz: Dlaczego ściany jednowarstwowe lepiej chronią dom przed ucieczką ciepła niż dwuwarstwowe?
Mniejsze mostki termiczne wokół okien
W ścianach jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ mostki termiczne wokół okien i drzwi wejściowych są – bez stosowania dodatkowych zabiegów – dużo mniejsze niż w ścianach dwuwarstwowych. Zimą oznacza to mniejsze straty ciepła przez ściany zewnętrzne, co oczywiście obniża koszty ogrzewania domu.
Chłodzenie domu latem
Dom ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego jest też przyjazny dla mieszkańców podczas bardzo upalnego lata. Ponieważ w przeciwieństwie do ścian dwuwarstwowych, osłoniętych grubą warstwą izolacji termicznej, ściany te w nocy, gdy temperatura powietrza wyraźnie spada, mogą swobodnie oddawać do otoczenia ciepło nagromadzone w nich w ciągu dnia. Dzięki temu, że same ulegają wtedy wychłodzeniu, obniża się również temperatura w domu, zapewniając mieszkańcom bardziej komfortowe warunki do spania i to bez stosowania zużywającej prąd klimatyzacji.
Zobacz: Dlaczego w domach ze ścianami jednowarstwowymi są komfortowe warunki do mieszkania?
Elewacje ścian jednowarstwowych
Elewacje, wykonane na ścianach jednowarstwowych z betonu komórkowego (Fot. 4), są – w przeciwieństwie do tych, które ułożone są na ociepleniu ścian dwuwarstwowych – trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne (spowodowane na przykład przez ptaki) i termiczne (na przykład przez stojący zbyt blisko domu grill). Oznacza to, że elewacje domów ze ścianami jednowarstwowymi nie wymagają co pewien czas kosztownych napraw, a co najwyżej – kolorystycznego odświeżenia.
Zobacz: Dlaczego elewacje domów ze ścianami jednowarstwowymi są trwałe i odporne na uszkodzenia?
Przyjazny dla mieszkańców mikroklimat
Ściany jednowarstwowe akumulują ciepło, gdy w domu jest gorąco, i oddają go z powrotem, gdy w pomieszczeniach zrobi się chłodno. Podobnie jest z wilgocią, którą magazynują w sobie, gdy jest jej we wnętrzu domu zbyt dużo, i zwracają ją, gdy powietrze stanie się w nim zbyt suche.
Ściany jednowarstwowe są w tej swojej dodatkowej funkcji bardzo skuteczne, ponieważ – dzięki temu, że robią to całą swoją grubością – mają dużą pojemność cieplną i wilgotnościową. To sprawia, że stabilizują one warunki cieplno-wilgotnościowe w domu, co jest ważne nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale i dla sprawności nowoczesnych urządzeń grzewczych, które najbardziej ekonomicznie pracują wtedy, gdy temperatura w domu jest w miarę stabilna.
Zobacz: Dlaczego w domach ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego panuje idealny mikroklimat?
* * *
Jak widać jest bardzo wiele powodów, dla których warto wybudować dom ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+. I dla mieszkańców wcale nie są to korzyści jedynie finansowej natury…
Materiał promocyjny Xella Polska