Pompy ciepła coraz powszechniej stosowane są do centralnego ogrzewania i chłodzenia domów oraz przygotowania w nich ciepłej wody. Są to urządzenia bezobsługowe i ekonomiczne, a przy tym bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego i klimatu. Zasilane są bowiem przede wszystkim energią ze źródeł odnawialnych, więc nie zużywają tradycyjnych paliw kopalnych, których zasoby na Ziemi szybko się kończą.
Pompy ciepła do swojego działania mogą pobierać energię cieplną z powietrza, gruntu oraz wód powierzchniowych i gruntowych. Najczęściej stosowane są pompy gruntowe i powietrzne, przy czym praca tych pierwszych jest bardziej stabilna, ponieważ temperatura gruntu, z którego czerpią one ciepło, jest przez cały rok mniej więcej taka sama.
Inaczej jest z pompami powietrznymi, które zasilane są ciepłem, znajdującym się w otaczającym dom powietrzu. Jak wiadomo jego temperatura waha się bardzo w zależności od pór roku i pogody i może zmienić się wyraźnie nawet w ciągu jednej doby. Duże wahania temperatury na zewnątrz domu mają oczywiście istotny wpływ na efektywność powietrznych pomp ciepła.
Zobacz: Która pompa ciepła jest tańsza w użytkowaniu – powietrzna czy gruntowa?
Stabilna sprawność przemawiałaby więc za gruntowymi pompami ciepła – są one jednak – w porównaniu z powietrznymi – znacznie droższe pod względem inwestycyjnym. Wprawdzie cena ich samych przeważnie nie różni się od modeli powietrznych, ale bardzo kosztowne jest wykonanie pionowych lub poziomych kolektorów (wymienników), za pomocą których pompy te pozyskują ciepło z gruntu.
Przy powietrznych pompach ciepła (Fot. 1) tego dodatkowego wydatku oczywiście nie ma, co z pewnością wpływa na to, że obecnie cieszą się one większą popularnością niż gruntowe, a ich sprzedaż szybko rośnie.
Nowoczesne powietrzne pompy ciepła
Głównym jednak powodem, dla którego to właśnie powietrzne pompy ciepła są teraz najczęściej wybierane przez osoby budujące i modernizujące swoje domy, jest ich szybki rozwój technologiczny. To właśnie dzięki niemu produkowane obecnie pompy mają zdecydowanie większą sprawność niż kiedyś i są efektywne również wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz domu spada nawet do minus 20°C!
Oczywiście w takich warunkach sprawność pomp powietrznych nie jest duża, ale i tak wyższa niż kotła zasilanego wyłącznie grzałką elektryczną. Należy też wziąć pod uwagę, że na prawie całym obszarze Polski tak niska temperatura występuje bardzo rzadko.
W dodatku efektywność powietrznych pomp ciepła wyraźnie spada dopiero przy temperaturze zewnętrznej poniżej -7°C. To właśnie dlatego mają one średnioroczną sprawność na bardzo wysokim poziomie, a ich wskaźnik COP może sięgać nawet 5,0 (dla A7W35, czyli przy temperaturze powietrza 7°C i ciepłej wody 35°C).
Montaż powietrznych pomp ciepła nie jest skomplikowany nie tylko w budynkach nowo budowanych, ale i modernizowanych, przy czym trwa on nie dłużej niż 1-2 dni, gdyż nie musi być poprzedzony wykonaniem pionowych lub poziomych kolektorów.
Dodatkowo dla osób, które w swoich domach zamierzają dotychczasowe, konwencjonalne urządzenie grzewcze zastąpić pompą ciepła, może być bardzo ważne to, że montaż modeli powietrznych nie wymaga prowadzenia robót ziemnych – mniejszych (przy odwiertach pod kolektory pionowe) lub większych (przy wykopach pod kolektory poziome). Dzięki temu w żadnym stopniu nie ucierpi na tym ich urządzony i zadbany ogród oraz od lat rosnące w nim rośliny.
Uwaga! Decydując się na instalację zarówno powietrznej, jak i gruntowej pompy ciepła, warto pamiętać, że nie zanieczyszczają one powietrza wokół domu, a do jej działania nie jest potrzebne wykonanie przyłącza do sieci gazowej, jak to ma miejsce przy kotle kondensacyjnym. Także koszty eksploatacji pompy ciepła można w każdej chwili wyraźnie zmniejszyć, przez częściowe zasilanie jej „darmowym” prądem, po zamontowaniu w domu instalacji fotowoltaicznej, na przykład systemu auroPOWER marki Vaillant.
Powietrzne pompy ciepła marki Vaillant
Powietrzne pompy ciepła oferowane przez markę Vaillant, czołowego producenta systemów grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych, to urządzenia innowacyjne pod względem technicznym, wysokosprawne, niezawodne i trwałe, a także wyróżniające się nowoczesnym wzornictwem.
Powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus (Fot. 2) to nowe urządzenie w ofercie marki Vaillant. Jest ona monoblokiem, co oznacza, że w jej jednostce zewnętrznej, zamontowanej w pobliżu domu, znajdują się wszystkie podzespoły układu chłodniczego. Z budynkiem, w którym znajdują się moduł hydrauliczny lub centrala grzewcza uniTOWER oraz regulator, połączona jest ona jedynie przewodami, którymi dystrybuowane jest ciepło lub chłód.
Pompa aroTHERM plus jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska, dzięki zastosowaniu w niej naturalnego czynnika chłodniczego R290, który ma bardzo niewielki wpływ na globalne ocieplenie klimatyczne. Także pod względem przyjętych rozwiązań technologicznych jest ona urządzeniem nie tylko nowoczesnym, ale i przyszłościowym, czego najlepszym dowodem jest to, że przy ogrzewaniu ma klasę efektywności energetycznej A+++ oraz wskaźnik COP na rewelacyjnie wysokim poziomie 5,4!
Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split (Fot. 3) wykonana jest w technologii Split, czyli składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną stanowi centrala grzewcza uniTOWER, wyposażona w prawie 190-litrowy zasobnik ciepłej wody. Z jednostką zewnętrzną, zamontowaną w ogrodzie lub przy ścianie domu, połączona jest ona rurami, którymi przepływa czynnik chłodniczy.
Pompa aroTHERM Split jest jednym z najcichszych tego typu urządzeń na rynku – charakteryzuje się współczynnikiem COP o wartości do 4,7 (dla A7W35), łatwym montażem, intuicyjną obsługą oraz przystępną ceną.
Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split może pracować również przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, dochodzącej nawet do -20°C i ma klasę efektywności energetycznej A++ (dla ogrzewania) i A (dla przygotowania ciepłej wody).
Powietrzna pompa ciepła versoTHERM plus (Fot. 4) nie ma jednostki zewnętrznej i w całości montowana jest wewnątrz budynku. Do wymiany powietrza służą jej dwa otwory w zewnętrznych ścianach domu, osłonięte kratkami wentylacyjnymi.
Powietrzna pompa ciepła recoCOMPACT exclusive (Fot. 5) także jest w całości montowana wewnątrz domu. W jej obudowie znajduje się nie tylko zasobnik ciepłej wody, ale i centrala wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. To dlatego pompa recoCOMPACT exclusive jest urządzeniem, które w pełnym zakresie zapewnia komfort mieszkańcom, od ogrzewania i chłodzenia, przez przygotowanie ciepłej wody, aż po skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach.
Marka Vaillant ma w swojej ofercie również pompy flexoTHERM exclusive oraz flexoCOMPACT exclusive, które w swojej standardowej wersji przeznaczone są do pozyskiwania energii odnawialnej z gruntu, ale po zamontowaniu dodatkowego modułu można je bardzo łatwo przystosować do czerpania ciepła z otaczającego dom powietrza.
Uwaga! Efektywność powietrznych pomp ciepła marki Vaillant jest jeszcze większa, jeśli jej pracą steruje systemowy regulator pogodowy, na przykład sensoCOMFORT lub multiMATIC VRC 700, który nie tylko dostosowuje jej działanie do zmieniających się warunków pogodowych, ale i do potrzeb cieplnych i zwyczajów „higienicznych” mieszkańców.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant