Beton komórkowy jest obecnie jedynym materiałem, z którego można wykonać jednowarstwowe i jednorodne ściany zewnętrzne, spełniające pod względem termicznym rygorystyczne wymagania obowiązujących Warunków Technicznych. Alternatywą dla nich są tylko odpowiednio „ciepłe” ściany dwuwarstwowe, w których „chłodna” ściana nośna, wykonana z różnych materiałów murowych, jest od strony zewnętrznej ocieplona styropianem, wełną mineralną lub termoizolacyjnymi płytami Multipor ETICS.
Jeśli przyjrzeć się bliżej, to jednowarstwowe ściany zewnętrzne z betonu komórkowego – zarówno pod względem kosztowym, jak i użytkowym – wyraźnie wygrywają konkurencję z dwuwarstwowymi. Przy czym ich przewaga widoczna jest nie tylko na etapie budowy domu, ale także podczas jego późniejszej eksploatacji.
Zobacz: Dlaczego beton komórkowy jest najlepszym materiałem na zewnętrzne ściany domu?
W szczególności dotyczy to ścian murowanych z bloczków Ytong EnergoUltra+, produkowanych przez firmę Xella Polska z dużą dokładnością wymiarową (±1 mm) z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Dzięki temu wykonywane z nich jednowarstwowe ścian zewnętrzne już przy grubości 36,5 cm spełniają wymagania obowiązujących przepisów budowlanych, gdyż ich współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza wartości 0,20 W/(m²K).
Natomiast gdy mają one grubość 48 cm, to wartość ich współczynnika U obniża się do 0,15 W/(m²K), dzięki czemu są to „najcieplejsze” ściany jednowarstwowe na rynku (Fot. 1), znakomicie nadające się do budowy domów nisko-, a nawet zeroenergetycznych.
Korzyści na etapie budowy domu
Wybór jednowarstwowych ścian Ytong EnergoUltra+ oznacza dla inwestorów wiele korzyści występujących na całym etapie budowania domu – od rozpoczęcia wykonywania ścian parteru, aż do zakończenia prac wykończeniowych w gotowym budynku.
Szybsza budowa ścian. Dzięki dużej dokładności wymiarowej oraz łatwości przycinania na budowie, ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+ muruje się bardzo szybko (Fot. 2). Wpływ na to ma także możliwość zastosowania w nich lekkich prefabrykowanych belek nadprożowych nad otworami okiennymi i drzwiowymi oraz kształtek Ytong U do formowania wieńców stropowych. Murowanie ścian ułatwiają również systemowe narzędzia i akcesoria.
Największe jednak znaczenie dla szybkości wznoszenia ścian zewnętrznych, wymurowanych z bloczków Ytong EnergoUltra+, ma to, że buduje się je jednoetapowo. Mają one bowiem – same z siebie – bardzo dobre parametry nie tylko wytrzymałościowe, ale i termoizolacyjne, więc nie trzeba ich docieplać od zewnątrz na późniejszym etapie budowy.
Zobacz: Dlaczego domy ze ścianami jednowarstwowymi buduje się szybciej niż z dwuwarstwowymi?
Mniejszy całkowity koszt budowy ścian. Już sam fakt, że ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+ buduje się szybko, ma największy wpływ na to, że bardzo często kosztują one mniej niż dwuwarstwowe. Wprawdzie ich wymurowanie jest trochę droższe niż warstw nośnych ścian dwuwarstwowych, ale je trzeba później docieplać. To oczywiście zwiększa całkowity koszt wykonania ścian dwuwarstwowych o znaczne wydatki na materiały termoizolacyjne oraz dodatkową robociznę.
Zobacz: Dlaczego ściany jednowarstwowe są tańsze w budowie niż wielowarstwowe?
Szybkie pozbywanie się wilgoci technologicznej. Ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+ przez cały czas budowy domu wysychają nie tylko przez jego wnętrze, ale także przez swoją zewnętrzną powierzchnię bezpośrednio do otoczenia, w czym skutecznie pomaga im słońce i wiatr (Fot. 3). Murowane warstwy nośne ścian dwuwarstwowych taką możliwość mają jedynie do czasu, gdy zostaną ocieplone od zewnątrz warstwą styropianu.
Dlatego domy ze ścianami dwuwarstwowymi pozbywają się wilgoci technologicznej nawet przez kilka lat po wybudowaniu, w dużym stopniu wykorzystując do tego celu instalację grzewczą. Ich mieszkańcy płacą więc przez ten czas nawet dwa razy większe rachunki za ogrzewanie domu niż później, gdy dom jest już suchy.
Zobacz: Które ściany wysychają szybciej: jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?
Montaż okien bez mostków termicznych. W ścianach dwuwarstwowych wokół zamontowanych w nich okien i drzwi zewnętrznych tworzą się mostki cieplne, obniżające ich rzeczywistą izolacyjność termiczną. Dlatego zimą straty ciepła są przez nie większe niż przez ściany jednowarstwowe Ytong EnergoUltra+. W nich bowiem zjawisko to nie ma praktycznego znaczenia, ponieważ bloczki betonu komórkowego, z którego są zbudowane, mają w całej swojej grubości bardzo dobrą izolacyjność termiczną.
Korzyści na etapie eksploatacji domu
Decyzja właścicieli, by ich dom miał jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+, oznacza dla nich wiele korzyści również po wprowadzeniu się do niego. Nie tylko mają oni – zarówno w czasie mroźnej zimy, jak i podczas upalnego lata – komfortowe warunki do mieszkania. Także ich wydatki, związane z utrzymaniem w domu optymalnej temperatury, są na stosunkowo niskim poziomie.
Korzystny mikroklimat cieplno-wilgotnościowy. Dzięki dużej pojemności cieplnej, ściany Ytong EnergoUltra+ mogą w całej swojej grubości akumulować ciepło, gdy temperatura w pomieszczeniach jest znaczna i oddawać go z powrotem, gdy zrobi się w nich chłodniej. Podobnie jest z wilgocią – ponieważ beton komórkowy ma mały opór dyfuzyjny, więc wykonane z niego ściany łatwo mogą magazynować w sobie wilgoć, gdy poziom pary wodnej wewnątrz domu jest duży, i oddawać go, gdy powietrze w nim zrobi się zbyt suche. Dlatego w domach ze ścianami Ytong EnergoUltra+ (Fot. 4) panują przez cały rok korzystne dla mieszkańców warunki cieplno-wilgotnościowe.
Zobacz: Dlaczego w domach ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego panuje idealny mikroklimat?
Mniejsze straty ciepła zimą. Zimą w mroźne, ale pogodne dni, zewnętrzna strefa ścian jednowarstwowych, wykonanych z betonu komórkowego, jest nagrzewana przez słońce do temperatury nawet wyższej niż panuje w pomieszczeniach. W takich okresach przez ściany te nie tylko nie ucieka ciepło z domu, ale jest nawet przez nie transportowane do jego wnętrza, w części zastępując pracę instalacji grzewczej.
Takiej możliwości nie mają ściany dwuwarstwowe o takim samym współczynniku przenikania ciepła U, gdyż od słońca oddziela je gruba warstwa izolacji termicznej. Dlatego w domach ze ścianami Ytong EnergoUltra+ straty ciepła zimą są w rzeczywistości mniejsze niż by to wynikało z ich nominalnych parametrów cieplnych.
Zobacz: Dlaczego przez ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego ucieka mniej ciepła niż przez inne?
Chłodzenie wnętrz podczas upalnego lata. Podczas upalnego lata ściany zewnętrzne nagrzewają się w podobnym stopniu co wnętrze domu. Gdy jednak po zmroku temperatura zewnętrzna obniża się o kilkanaście stopni Celsjusza, to jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ oddają do otoczenia nagromadzone w nich w ciągu dnia ciepło. W jego miejsce napływa do nich ciepło z domu, dzięki czemu mają one swój udział w wychładzaniu jego wnętrz latem. Takie zjawisko nie zachodzi w ścianach dwuwarstwowych, gdyż od chłodniejszego po zmroku otoczenia domu oddziela je gruba warstwa izolacji termicznej.
Zobacz: Dlaczego także podczas upałów ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego są lepsze od dwuwarstwowych?
Trwałe elewacje. Elewacje wykonane na jednowarstwowych ścianach Ytong EnergoUltra+ są bardzo trwałe i w dużym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne (Fot. 5). Nie są ich w stanie uszkodzić na przykład ptaki, które w miękkich warstwach ocieplenia ścian dwuwarstwowych próbują zbudować swoje gniazda.
Elewacje jednowarstwowych ścian z betonu komórkowego nie ulegają też działaniu wysokiej temperatury, w przeciwieństwie do ocieplenia ścian dwuwarstwowych, które najczęściej wykonywane jest z nieodpornego na ogień styropianu.
Zobacz: Dlaczego elewacje domów ze ścianami jednowarstwowymi są trwałe i odporne na uszkodzenia?
Materiał promocyjny Xella Polska