Profile okienne mają zazwyczaj mniejszą izolacyjność termiczną niż pakiety szybowe, dlatego współczynnik przenikania ciepła Uw dla całych okien jest z reguły większy niż dla samych szyb zespolonych (Ug). Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej oknom z profilami drewnianymi, to okazałoby się, że pod względem energetycznym są one korzystniejsze niż okna plastikowe i aluminiowe o takich samych parametrach cieplnych.
Lepszy bilans energetyczny dla profili drewnianych wynika z jednej strony z parametrów fizycznych drewna, a z drugiej – z innej budowy niż mają profile plastikowe i aluminiowe. Te ostatnie zbudowane są bowiem z komór o cienkich ściankach, w których zamknięte powietrze ma decydujący wpływ na ich izolacyjność termiczną.
W przeciwieństwie do plastikowych i aluminiowych, profile drewniane – zbudowane z klejonego warstwowo drewna – są pełne (Fot. 1). Dlatego ich izolacyjność cieplna zależy wyłącznie od właściwości zastosowanego do ich produkcji drewna, a przede wszystkim – od wartości jego współczynnika przewodzenia ciepła w poprzek włókien.
Izolacyjność termiczna okien zimą
Załóżmy, że w ramach eksperymentu w południowej ścianie jednego z domów zamontowano trzy okna – drewniane, plastikowe i aluminiowe. Mają one takie same wymiary i liczbę skrzydeł, a osadzone w nich pakiety szybowe są jednakowe. Profile, z których wykonano te okna, różnią się wprawdzie materiałowo, ale mają taki sam współczynnik przenikania ciepła Uf.
Jeśli porównalibyśmy obliczeniowe straty ciepła przez każde z tych okien, to okazałoby się, że są one takie same. Gdybyśmy jednak mogli pomierzyć te straty zimą, podczas mroźnej, ale słonecznej pogody, to już nie byłyby one jednakowe.
Zimą profile drewniane (Fot. 2) bywają bowiem przez wiele godzin intensywnie nagrzewane przez wędrujące nisko nad horyzontem słońce i nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale przeciwnie – jest ono transportowane przez nie do jego wnętrza. Inaczej mówiąc – nie tylko przez szyby, ale i przez drewniane profile, energia promieniowania słonecznego dociera do pomieszczeń, w części wyręczając instalację grzewczą.
Co ciekawe – po nadejściu zmroku, gdy szyby nie dostarczają już ciepła do domu, zakumulowana we wnętrzu drewnianych profili energia cieplna wciąż jeszcze transportowana jest do wnętrza domu, mimo że część jej wraca do zimnego otoczenia.
Zachodzenie takiego procesu termicznego, tyle że na większą skalę, potwierdzają kanadyjskie i amerykańskie badania, prowadzone nad zachowaniem się ścian domów zbudowanych z drewnianych bali podczas bardzo mroźnych, ale słonecznych dni.
Podobne zjawisko nie występuje w oknach z profilami plastikowymi i aluminiowymi, ponieważ powietrze, znajdujące się w ich komorach, skutecznie nie pozwala na transport ciepła ze słońca do wnętrza domu. Nie umożliwiają tego także cienkie ścianki profili okiennych, nie tylko te wykonane z plastiku, ale i ze stopów aluminium, chociaż ich przewodność cieplna jest bardzo duża.
Ta termiczna różnica pomiędzy profilami okiennymi, wynika też z tego, że drewno ma dużą pojemność cieplną, ponieważ jego ciepło właściwe jest ponad dwa i pół raza większe niż aluminium i PVC. Jednocześnie w profilach drewnianych jest też zdecydowanie więcej drewna niż plastiku lub aluminium w cienkich ściankach wykonanych z nich profili.
Oczywiście energia promieniowania słonecznego, przenikająca zimą do wnętrza domu przez drewniane profile okienne, nie jest tak duża, jak przez ich szyby. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę, że większość okien w domu jest skierowana na wschód, południe i zachód, a w Polsce mroźnych i słonecznych dni nie jest w ciągu roku mało, to może się okazać, że ciepła, dostarczonego zimą przez profile drewniane, uzbiera się całkiem sporo.
Najważniejsze przy tym, że za to dodatkowe ciepło, przenikające do domu przez drewniane profile okienne, mieszkańcy nie muszą nic płacić. Wystarczy jedynie, że w swoim budowanym lub remontowanym domu zamontują okna drewniane.
Mogą to być oczywiście także okna drewniano-aluminiowe, w których profile osłonięte są nakładkami aluminiowymi, chroniącymi je przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W żadnym stopniu nie ograniczają one drewnianym profilom okiennym – opisanego wcześniej – zimowego transportu energii cieplnej promieniowania słonecznego do wnętrza domu.
Nakładki te są bowiem stosunkowo cienkie, a współczynnik przewodzenia ciepła aluminium, z którego są wykonane, ma bardzo dużą wartość. Oznacza to, że ciepło ze słońca będzie bardzo szybko i bez przeszkód docierać przez nie do drewna profili.
„Cieplejsze” okna marki Sokółka
Takie właśnie „ciepłe”, energooszczędne profile drewniane mają wszystkie okna, oferowane przez firmę SOKÓŁKA OKNA I DRZWI, która od prawie pół wieku jest czołowym producentem stolarki okiennej w Polsce.
Profile wszystkich okien marki SOKÓŁKA wykonane są z wyselekcjonowanego, suszonego komorowo i klejonego warstwowo drewna oraz pokryte kilkoma warstwami wodnych lakierów, które chronią je przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
W ofercie firmy SOKÓŁKA znajduje się bardzo wiele rodzajów okien o standardowych wymiarach (Fot. 3). Są wśród nich zarówno takie, które przeznaczone są do domów niskoenergetycznych i pasywnych, jak i takie, które znakomicie nadają się do wymiany starej stolarki.
Bogata jest także oferta – wypełniających przestrzeń od podłogi do sufitu – wielkowymiarowych okien i drzwi tarasowych (Fot. 4), wyposażonych w nowoczesne okucia obwiedniowe, dzięki którym ich skrzydła zamykają się szczelnie, bez większego wysiłku (zobacz: Dlaczego duże okna i drzwi tarasowe z profilami drewnianymi są lepsze od plastikowych?).
Wszystkie okna drewniane marki SOKÓŁKA są bardzo energooszczędne i trwałe, a ich konstrukcja jest mocna i sztywna. Do tego, jeśli tylko wykończone są transparentnym lakierem, wyróżniają się one oryginalnym, eleganckim wyglądem, dzięki niepowtarzalnemu usłojeniu drewna.
Zaletą tych okien jest także to, że ich drewniane profile – w przeciwieństwie do plastikowych – nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, dzięki czemu nie wymagają częstego mycia. Także – dzięki zastosowaniu wysokiej klasy materiałów wykończeniowych oraz dostępności środków konserwacyjnych – okresowe odnawianie ich profili jest teraz bardzo proste.
Ważne też, że większość okien marki SOKÓŁKA OKNA I DRZWI można zamówić z nakładkami aluminiowymi, które osłaniają ich profile, chroniąc je przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (zobacz: Dlaczego warto zainwestować w okna drewniano-aluminiowe?).
Na marginesie, warto też zwrócić uwagę, że spośród trzech materiałów, które najczęściej są wykorzystywane do produkcji profili okiennych, jedynie drewno jest materiałem nie tylko w pełni naturalnym, ale także odnawialnym.
Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A. www.sokolka.com.pl