Dlaczego niektóre obiegowe opinie na temat pomp ciepła są nieprawdziwe?

1 marca 2024

Bardzo wiele osób, budujących lub modernizujących teraz swoje domy, decyduje się na montaż w nich pompy ciepła. Potrafi ona sprawnie, ekonomicznie i ekologicznie oraz – co ważne – praktycznie bezobsługowo – ogrzewać budynek podczas chłodów i przez cały rok przygotowywać w nim ciepłą wodę. W dodatku – w przeciwieństwie do innych urządzeń grzewczych – można też za jej pomocą chłodzić pomieszczenia podczas upalnego lata. Mimo tego wciąż można spotkać się z opiniami, które podważają niewątpliwe zalety pomp ciepła.

Oto kilka najczęściej spotykanych mitów na temat zarówno gruntowych, jak i powietrznych pomp ciepła, powtarzanych przez osoby, które przeważnie mają o nich bardzo małą wiedzę.

„Pompa ciepła jest bardzo droga”

Z pewnością pompa ciepła jest nieco droższa niż o podobnej mocy gazowy kocioł kondensacyjny czy – tym bardziej – kocioł na paliwa stałe. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy wymaga wykonania przyłącza do sieci gazowej, a drugi potrzebuje komina z przewodem spalinowym, kotłowni i pomieszczenia na węgiel lub drewno.

To inwestycyjne porównanie dotyczy przede wszystkim powietrznych pomp ciepła, czerpiących energię odnawialną z powietrza, ponieważ montaż ich jednostki zewnętrznej przy domu jest nieskomplikowany i wymaga jedynie niewielkich wydatków na płytki fundament (Fot. 1). Inaczej jest z gruntowymi pompami ciepła, które – być móc czerpać energię odnawialną z gruntu – potrzebują kosztownych pionowych lub poziomych kolektorów o łącznej długości nawet kilkuset metrów.

Fot. Vaillant
Fot. 1 – Zewnętrzne jednostki powietrznych pomp ciepła aroTHERM Split, podobnie jak aroTHERM plus, potrzebują jedynie niewielkiego, betonowego fundamentu

Jednak nawet w wersji gruntowej, pompy ciepła są pod względem finansowym konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych urządzeń grzewczych, jeśli uwzględni się również ich późniejsze niskie koszty eksploatacyjne. Jest tak dlatego, że – czerpiąc większość odnawialnej energii z powietrza lub gruntu – pompy ciepła potrafią dostarczyć nawet 5 razy więcej ciepła niż zużywają prądu elektrycznego. Do tego nawet i te nieduże wydatki domownicy mogą łatwo zmniejszyć, instalując u siebie panele fotowoltaiczne i w części zasilając pompę wyprodukowanym przez nie prądem.

To wszystko sprawia, że obecnie nowoczesne pompy ciepła – szczególnie te, które czerpią energię z otaczającego dom powietrza – należą do najbardziej ekonomicznych urządzeń grzewczych, nie tylko pod względem eksploatacyjnym, ale i inwestycyjnym. Do tego są one bezobsługowe, a w większości z nich parametry pracy mieszkańcy mogą ustawiać także wtedy, gdy są poza domem.

Zobacz: Ile może kosztować montaż powietrznej pompy ciepła?

„Pompa ciepła nie sprawdza się w starym budownictwie”

Ten pogląd wywodzi się zapewne z tego, że pompy ciepła spotyka się przede wszystkim w nowych domach jednorodzinnych. Nie oznacza to wcale, że pompą ciepła nie da się efektywnie i ekonomicznie ogrzewać także starszych domów, nawet takich, które kompleksowe docieplenie przegród zewnętrznych mają jeszcze przed sobą.

Prawdą jest jednak, że największą sprawność pompy ciepła mają wtedy, gdy domy są bardzo dobrze ocieplone i ogrzewane za pomocą niskotemperaturowej instalacji powierzchniowej, najczęściej podłogowej. Tymczasem w starszych budynkach jest zwykle instalacja grzejnikowa, do której dostarczana przez pompę woda musi mieć znacznie wyższą temperaturę niż do „podłogówki”. Nie znaczy to jednak, że – dobierając odpowiednią moc pompy – nie da się nią ogrzewać domu nie tylko skutecznie i ekologicznie, ale i ekonomicznie.

Marka Vaillant ma w swojej ofercie także pompy ciepła, które bardzo dobrze sprawdzają się w starszych – pod względem termicznym i instalacyjnym – domach. Są nimi na przykład powietrzne pompy aroTHERM plus (Fot. 2), które mogą dostarczać wodę nawet o temperaturze 75°C, a więc taką, jaką trzeba dostarczyć do grzejników, gdy na zewnątrz domu panują silne mrozy.

Fot. Vaillant
Fot. 2 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus znakomicie sprawdzi się także w starszych domach, ogrzewanych grzejnikami

„Pompa ciepła pracuje bardzo głośno”

Tak może być tylko wtedy, gdy pompa jest niskiej jakości i została źle zamontowana. Nowoczesne pompy ciepła pracują bowiem bardzo cicho, przy czym dotyczy to zarówno ich jednostek zewnętrznych, montowanych w pobliżu budynku, jak i tych, które znajdują się wewnątrz domu.

Jedną z takich najcichszych tego typu urządzeń na rynku jest powietrzna pompa aroTHERM plus marki Vaillant. W odległości 3 metrów jej poprawnie zamontowana jednostka zewnętrzna (Fot. 3) generuje hałas na poziomie 28 decybeli, czyli zbliżony do szeptu lub tykania zegara. Pod względem akustycznym nie będzie więc uciążliwa nie tylko dla domowników, ale i ich sąsiadów. Także głośność jej jednostki wewnętrznej UniTOWER plus, umieszczanej najczęściej w pomieszczeniu technicznym lub garażu (Fot. 4), nie jest większa niż nowoczesnej lodówko-zamrażarki.

Zobacz: Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Fot. Vaillant
Fot. 3 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus jest jedną z najcichszych na rynku – podczas pracy jest praktycznie niesłyszalna dla domowników
Fot. Vaillant
Fot. 4 – Jednostka wewnętrzna UniTOWER plus ma wielkość i wygląd nowoczesnej lodówko-zamrażarki – nie jest również od niej głośniejsza

„Samą pompą ciepła nie da się ogrzać domu”

Pompy ciepła mogą w jednej instalacji współpracować z innym urządzeniami grzewczymi. W chłodniejszych rejonach Polski dobrym rozwiązaniem może być na przykład system hybrydowy, składający się z pompy ciepła i kotła kondensacyjnego. W zależności od temperatury na zewnątrz system sterujący wybiera to urządzenie grzewcze, które w danym momencie będzie ogrzewać dom w sposób najbardziej ekonomiczny.

Nie oznacza to jednak, że sama pompa ciepła nie jest w stanie ogrzać nawet dużego domu w sposób komfortowy. Przy czym dotyczy to nie tylko „odpornych” na zimowe chłody gruntowych pomp ciepła, ale także powietrznych. Gdy na dworze temperatura spada poniżej minus 20, a nawet 25°C, dom i woda do mycia ogrzewane są za pomocą znajdującej się w pompie ciepła grzałki elektrycznej. Ponieważ jednak w Polsce dni z tak niską temperaturą jest w ciągu roku bardzo mało, więc takie chwilowe obniżenie sprawności pompy ciepła ma bardzo niewielki wpływ na jej całoroczną, wysoką efektywność.

Zobacz: Kiedy ogrzewanie domu i wody pompą ciepła jest najbardziej opłacalne?

„Polska jest za zimnym krajem dla pomp ciepła”

Dla gruntowych pomp ciepła warunki klimatyczne nie mają oczywiście większego znaczenia. Dotyczy to zwłaszcza takich pomp, które za pomocą kolektorów pionowych czerpią energię odnawialną z warstw gruntu, znajdujących na znacznych głębokościach. Na ich temperaturę, to co dzieje się z pogodą na powierzchni Ziemi, nie ma bowiem żadnego wpływu.

Jednak także dla powietrznych pomp ciepła, których efektywność w dużej mierze zależy od temperatury, panującej wokół ich jednostek zewnętrznych, nasze warunki klimatyczne trudno uznać za nieprzyjazne. Dotyczy to nie tylko zachodnich i centralnych rejonów naszego kraju, ale i terenów podgórskich oraz uznawanej za „polski biegun zimna” – Suwalszczyzny.

Należy bowiem pamiętać, że Polska leży w klimacie umiarkowanym ciepłym. Jest on wprawdzie określany jako przejściowy, czyli taki, w którym mogą występować zmienne stany pogody, a więc zarówno upały, jak i chłody. Jednak w ciągu roku jest u nas zdecydowanie więcej dni ciepłych niż zimnych. W dodatku wraz z ocieplaniem się klimatu na Ziemi, prawdziwie mroźna pogoda zdarza się teraz w Polsce coraz rzadziej i trwa krócej.

Rosnąca popularność powietrznych pomp ciepła najlepiej świadczy o tym, że klimat w Polsce im nie przeszkadza. To dlatego, są one coraz częściej wybierane jako urządzenia grzewcze do nowo budowanych i termomodernizowanych domów. Nie bez znaczenia jest także to, że pompy ciepła przyczyniają się do szybkiego rozwoju indywidualnych systemów fotowoltaicznych. To właśnie w domach, w których zasilają one instalację grzewczą, wydatki na fotowoltaikę zwracają się najszybciej.

Infolinia 0 801 804 444      www.vaillant.pl      www.facebook.com/VaillantPL

Materiał promocyjny Vaillant

Zobacz także
Fot. Xella Polska
Szczególnie w starszych domach wymurowane z cegieł ściany piwnic często są zawilgocone i zasolone, przez...
Przystępując do budowy domu warto wszystko sobie najpierw dokładnie przemyśleć i zaplanować – najlepiej...
Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz...
Fot. FAKRO
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione....