Potrzeba systematycznego zmniejszania zużycia energii cieplnej, zużywanej do ogrzewania domów, wynika z jednej strony z konieczności ograniczenia zmian klimatycznych, z drugiej – z coraz szybciej kurczących się zasobów paliw kopalnych. To dlatego przepisy budowlane w coraz większym stopniu wymuszają zmniejszenie strat ciepła w nowo budowanych i remontowanych domach, przez kolejne obniżenie maksymalnych wartości współczynników przenikania ciepła U ich ścian, dachów, podłóg na gruncie oraz okien i drzwi wejściowych.
Tymczasem w budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną (naturalną) źródłem strat ciepła zimą jest również wymiana w nich powietrza. Kiedyś w źle ocieplonych domach z nieszczelnymi oknami ilość traconego tą drogą ciepła nie była bardzo znacząca. Teraz jednak, gdy przegrody zewnętrzne domów są bardzo dobrze izolowane pod względem termicznym, straty ciepła z powodu obecności w nich tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej stają się dominujące.
Sposobem na ich radykalne ograniczenie jest zastosowanie w nowo budowanym lub remontowanym domu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Działanie jej, w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej, nie jest zależne od warunków atmosferycznych, a co najważniejsze – odbywa się prawie bez strat ciepła. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik w centrali wentylacyjnej (Fot. 1) odbiera ciepło z usuwanego z domu, zużytego powietrza i ogrzewa nim świeże, które jest zasysane w jego miejsce z zewnątrz.

Nie ma wprawdzie – przynajmniej na razie – przepisów, które zabraniałyby stosowania w nowo budowanych i termomodernizowanych domach jednorodzinnych wentylacji grawitacyjnej. Jednak zdecydowanie lepiej jest – zamiast niej – zastosować w nich wentylację mechaniczną z rekuperacją. Przy czym decydując się na nią, nie należy obawiać się, że taka wentylacja to duży dodatkowy wydatek.
Przede wszystkim to nieprawda, że wentylacja naturalna nic nie kosztuje. Jeśli tylko zostanie wykonana zgodnie z wymaganiami przepisów budowlanych i normy wentylacyjnej, to w większości domów piętrowych lub z mieszkalnym poddaszem jest ona często znacznie droższa niż mechaniczna, ze względu na konieczność budowy dużej liczby kominów wentylacyjnych. Trzeba również pamiętać, że wydatki na wentylację mechaniczną z rekuperacją będą – w przeciwieństwie do naturalnej – szybko zwracać się niższymi rachunkami za ogrzewanie domu.
To dlatego warto taką wentylację mechaniczną zastosować w każdym nowo budowanym lub remontowanym domu, a nie tylko w nisko- lub zeroenergetycznych, których bez takiej wentylacji po prostu nie da się zbudować. Tym bardziej, że korzyści, jakie z wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła będą mieli mieszkańcy, nie ograniczają się jedynie do zmniejszenia wydatków związanych z ogrzewaniem domu.
Dodatkowe korzyści z wentylacji mechanicznej z rekuperacją
Dla mieszkańców najważniejszą korzyścią z wyposażenia domu w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną jest to, że o każdej porze dnia i nocy oraz niezależnie od warunków pogodowych będą oddychać świeżym powietrzem (Fot. 2).

Jest to niezwykle ważne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia, tym bardziej, że będzie to czyste powietrze, ponieważ przed dostarczeniem do poszczególnych pomieszczeń zostanie ono skutecznie oczyszczone z zanieczyszczeń i alergenów przez filtry znajdujące się w centrali wentylacyjnej.
Ważne też, że intensywność wymiany powietrza w domu można dostosować do potrzeb i zmniejszać ją, gdy domowników nie ma w domu, i zwiększać – gdy odwiedzą ich liczni goście. Przez odpowiednie sterowanie można też ten rodzaj wentylacji mechanicznej wykorzystać do chłodzenia domu podczas gorącego lata – i to na tyle skutecznie, że nie ma potrzeby montowania w nim klimatyzatorów.
Do korzyści z wentylacji mechanicznej z rekuperacją zaliczyć należy także to, że przy niej nie dociera do domu kurz z otoczenia, ponieważ świeże powietrze z zewnątrz nie napływa do niego – jak przy wentylacji naturalnej – przez nawiewniki okienne lub ścienne albo rozszczelnione okna. Dotyczy to także hałasu zewnętrznego, więc nie będzie on zakłócał spokoju mieszkańców.
W domach z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła nigdy nie dochodzi też do nagromadzenia wilgoci. Zimą nie ma więc w nich roszenia szyb w oknach, jak zdarza się to często w budynkach z wentylacją naturalną. Z tego powodu nie pojawiają się także w takich domach ogniska pleśni w narożnikach ścian i na nadprożach okiennych.
System wentylacyjny marki Vaillant
Bardzo nowoczesny i łatwy w montażu i obsłudze system wentylacji mechanicznej z rekuperacją recoVAIR VAR ma w swojej ofercie marka Vaillant, światowy producent urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.
System ten jest w stanie zapewnić mieszkańcom małych i dużych domów zdrowy mikroklimat przez cały rok, wymieniając w nich powietrze w stopniu dostosowanym do ich aktualnych potrzeb. Przy czym, dzięki wysokiej klasy filtrom, powietrze dostarczane do pomieszczeń jest czyste i pozbawione zanieczyszczeń, które mogłyby się znajdować w otoczeniu domu. Dla domowników ważne jest też to, że okresowa wymiana zanieczyszczonych filtrów, której potrzeba jest sygnalizowana przez centralę wentylacyjną, nie jest skomplikowana i mogą ją wykonać sami.
Do większych domów przeznaczone są naścienne centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 260 i recoVAIR VAR 360 (Fot. 3), które w ciągu godziny są w stanie wymienić odpowiednio do 260 m³ lub do 360 m³ powietrza. Natomiast w mieszkaniach i mniejszych domach bardzo dobrze sprawdzą się centrale podsufitowe recoVAIR VAR 150 (Fot. 4) o wydajności do 150 m³/h.


Sprawność wymiennika ciepła w rekuperatorach recoVAIR VAR dochodzi do 98%, a dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych wentylatorów o małej mocy, zużycie przez nie energii elektrycznej jest na bardzo niskim poziomie.
Dzięki obejściu bypass, umożliwiającym – w czasie nocnego obniżenia temperatury – napływ świeżego powietrza do pomieszczeń z pominięciem wymiennika ciepła, można podczas gorącego lata wykorzystać system wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR do chłodzenia domu.
Dla komfortu i budżetu mieszkańców najlepiej byłoby oczywiście, gdyby ich nowy lub remontowany dom wyposażony był nie tylko w system wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR, ale również na przykład w powietrzną pompę ciepła aroTHERM plus, współpracującą z centralą grzewczą uniTOWER plus, oraz w zasilający wszystkie te urządzenia własnym prądem system fotowoltaiczny auroPOWER (Fot. 5). Dobrze również, żeby takim nowoczesnym i ekologicznym wyposażeniem instalacyjnym sterował jeden nowoczesny regulator pogodowy sensoCOMFORT.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant