Pompa ciepła jest obecnie uważana – słusznie zresztą – za najbardziej ekonomiczne i ekologiczne urządzenie grzewcze. Problem w tym, że nie w każdym domu zastąpienie nią dotychczasowego kotła jest pod względem eksploatacyjnym rozwiązaniem najbardziej racjonalnym finansowo. W wielu domach może się bowiem okazać, że dużo bardziej korzystna pod tym względem jest wymiana starego kotła na nowoczesny kocioł kondensacyjny.
Zawirowania cenowe na rynku energetycznym sprawiły, że w wielu domach drastycznie wzrosły koszty ich ogrzewania. Pierwszym pomysłem ich właścicieli na ograniczenie tych wydatków jest szybka wymiana dotychczasowego, nieefektywnego i przestarzałego pod względem technicznym kotła na nowoczesne urządzenie grzewcze.
Bardzo często wybierają oni wtedy pompę ciepła, która przede wszystkim zasilana jest bezpłatną i odnawialną energią cieplną, pochodzącą z powietrza gruntu lub wód powierzchniowych, a jedynie w niewielkiej części prądem elektrycznym. Niestety zdarza się, że nie spełnia ona oczekiwań właścicieli niektórych domów i po wymianie kotła na pompę ciepła ich rachunki za ogrzewanie nadal są wysokie, a bywa że nawet wyższe niż poprzednio. Jest tak szczególnie wtedy, gdy wcześniej swój dom ogrzewali węglem, spalanym w kotle na paliwa stałe.
Za tę niekorzystną sytuację nie odpowiada jednak pompa ciepła, która z całą pewnością jest obecnie najbardziej efektywnym urządzeniem grzewczym. Winę za to w pierwszej kolejności ponoszą obecne zasady kształtowania się cen energii elektrycznej w zależności od wielkości jej zużycia. W drugiej natomiast – sami właściciele domów, którzy proces obniżania swoich rachunków za ogrzewanie rozpoczęli od końca, czyli od wymiany urządzenia grzewczego.
Jeśli bowiem chce się ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu, to przede wszystkim trzeba zadbać o poprawienie parametrów termicznych jego przegród zewnętrznych – ścian, okien, dachu i podłogi parteru. Dobrze jest też zamienić w nim dotychczasową wentylację naturalną (grawitacyjną) na wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zastąpić grzejniki ścienne – niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego lub sufitowego.
W takim zmodernizowanym technicznie domu zapotrzebowanie na energię do ogrzewania będzie bardzo małe, co nie tylko radykalnie ograniczy wydatki eksploatacyjne, ale także umożliwi zakup tańszego urządzenia grzewczego o mniejszej mocy. I to niezależnie od tego, czy będzie nim pompa ciepła, czy nowoczesny kocioł kondensacyjny.
Domy niskoenergetyczne
Pompy ciepła na pewno warto zastosować w nowo budowanych domach, których przegrody zewnętrzne pod względem termicznym spełniają rygorystyczne wymagania obowiązujących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Dobrze też, jeśli są one wyposażone w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Ogrzewanie takich domów pompą ciepła (Fot. 1) jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Tym bardziej, że część energii elektrycznej do jej zasilania może pochodzić z zamontowanych – w ogrodzie lub na dachu domu – paneli fotowoltaicznych.
Zobacz: Dlaczego powietrzne pompy ciepła są obecnie tak popularne?
Podobnie jest z bardzo starymi, „zimnymi” domami, które dotychczasowi lub nowi właściciele poddali kompleksowej termomodernizacji, by pod względem zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania spełniały współczesne standardy. W nich również pompa ciepła bardzo dobrze sprawdzi się finansowo, szczególnie wtedy, gdy poprawa parametrów energetycznych domu połączona jest z jego generalnym remontem, obejmującym także wymianę starych instalacji.
Zobacz: Jakie urządzenie grzewcze wybrać do termomodernizowanego domu?
Domy o gorszym standardzie energetycznym
Jest jednak w Polsce wiele takich domów, które zostały wybudowane wprawdzie kilkanaście, czy nawet ponad dwadzieścia lat temu, ale wciąż są w całkiem dobrym stanie technicznym. Mają one również niezłe parametry termiczne, ale niestety są one wyraźnie gorsze od tych, wymaganych przez obowiązujące obecnie przepisy budowlane. Takich domów jest u nas najwięcej…
Dla poprawienia ich standardu energetycznego może opłacać się wymienić w nich stare okna na nowe, szczelniejsze i o mniejszym współczynniku przenikania ciepła U. Z pewnością jednak nie ma ekonomicznego sensu wykonywanie dodatkowej izolacji termicznej na ich ścianach zewnętrznych, jeśli już wcześniej zostały one ocieplone, tyle że zbyt słabo jak na obecne standardy.
To samo dotyczy zwiększenia grubości ocieplenia połaci ich dachów, gdyż wiązałoby się to z koniecznością powtórnego wykonania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych nad mieszkalnymi poddaszami lub demontażu i ponownego ułożenia pokrycia dachowego. Tym bardziej nie opłaca się wykonywanie dodatkowej izolacji termicznej podłóg parteru, które w takich domach są zwykle dość słabo ocieplone.
Jeśli do tego w domach tych nie ma wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (co jest więcej niż pewne) oraz nie są one wyposażone w instalację ogrzewania podłogowego tylko grzejniki (co jest wielce prawdopodobne), to zamiast dotychczasowy, atmosferyczny kocioł gazowy zastępować w nich pompą ciepła, lepiej wymienić go na nowoczesny, energooszczędny, a przy tym ekologiczny kocioł kondensacyjny (Fot. 2). Dotyczy to także domów ogrzewanych wcześniej kotłem na paliwa stałe, jeśli tylko blisko działki przebiega sieć gazowa.
Zobacz: Dlaczego zawsze opłaca się wymienić stary kocioł gazowy na nowoczesny kondensacyjny?
Jest to rozwiązanie z pewnością prostsze pod względem wykonawczym, gdyż nowy kocioł będzie bez problemów – tyle, że z dużo większą efektywnością niż stary – współpracował z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania. Ważne też, że gorsze parametry termiczne starszych domów w żadnym momencie nie będą powodować wtedy gwałtownego wzrostu wydatków na ich ogrzewanie i przygotowywanie w nich ciepłej wody.
Kotły kondensacyjne marki Vaillant
Marka Vaillant, czołowy producent urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych, ma w swojej ofercie bardzo wiele nowoczesnych gazowych kotłów kondensacyjnych, w których zastosowano autorskie rozwiązania techniczne. Kotły te wyróżniają się wysoką sprawnością i efektywnością, dużą trwałością, intuicyjną obsługą oraz bardzo eleganckim wyglądem.
Są wśród nich zarówno kotły wiszące, jak i stojące, w wersji jedno- lub dwufunkcyjnej oraz o zróżnicowanej mocy. Dlatego żaden z właścicieli domu nie będzie miał problemu z ich doborem, tym bardziej że zawsze może liczyć na pomoc doradców technicznych ich producenta lub przedstawiciela firmy instalacyjnej, autoryzowanej przez markę Vaillant.
Zobacz: Jakie są korzyści z budowania domu z Instalatorem Systemowym?
Do szybkiej wymiany starego kotła na nowy bardzo dobrze nadają się wiszące kotły kondensacyjne ecoTEC pure (Fot. 3) oraz ecoTEC intro (Fot. 4). Są one oferowane zarówno w wersji jedno-, jak i dwufunkcyjnej.
Właściciele domów mogą się też zdecydować na bardzo popularny kocioł kondensacyjny ecoTEC plus (Fot. 5), wyróżniający się wydajnością, niezawodnością i trwałością. Jest on dostępny jako jedno- lub dwufunkcyjny. Mogą też wybrać na przykład stojący kocioł ecoCOMPACT (Fot. 6), zintegrowany w jednej obudowie z ładowanym warstwowo zasobnikiem ciepłej wody o pojemności 90 lub 150 litrów.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant