Przeznaczone do murowania ścian bloki wapienno-piaskowe (silikatowe) są jednymi z najzdrowszych materiałów budowlanych. Produkuje się je bowiem wyłącznie z naturalnych surowców: piasku, wapna i wody. Mają one stosunkowo dużą masę, dlatego wykonane z nich ściany charakteryzują się nie tylko znaczną wytrzymałością na ściskanie, ale i bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Oba te parametry mają duże znaczenie przy budowaniu ścian nie tylko domów wielo-, ale i jednorodzinnych, w tym również w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej.
Firma Xella Polska ma w swojej ofercie szeroki wybór silikatowych materiałów ściennych. Obok tradycyjnych drobnowymiarowych bloków Silka E, Silka E-A i Silka E-S, są także wielkowymiarowe bloki Silka Tempo do szybkiej budowy ścian konstrukcyjnych oraz – od niedawna – bloki Silka Tempo Light. Te ostatnie – dzięki innowacyjnej budowie – mają o 22% mniejszy ciężar niż poprzednie o takich samych jak one wymiarach. Mniejszy ciężar bloków Silka Tempo Light (Fot. 1) ułatwia i przyspiesza budowę z nich ścian – zarówno nośnych, jak i wypełniających żelbetową konstrukcję stropowo-słupową.
Niższe są też – i to nawet o ponad 1/5 – koszty ich transportu na plac budowy. Jedną naczepą ciągnika siodłowego – bez przekraczania dopuszczalnego nacisku na jego osie – można ich przewieźć nawet o 30% więcej niż cięższych od nich bloków Silka Tempo.
Do tego bloki Silka Tempo Light są jeszcze bardziej ekologicznym materiałem budowlanym. Dzięki zmniejszeniu zużycia surowców potrzebnych do ich produkcji, ich ślad węglowy został zmniejszony o około 20% w stosunku do Silka Tempo. Do tego dochodzi mniejsza ilość emisji związków szkodliwych dla środowiska i klimatu, związanych z transportem lżejszych bloków na budowę.
Szybka budowa z bloków Silka Tempo Light
Bloki Silka Tempo Light mają 49,8 cm szerokości, 60 cm wysokości oraz 24 cm grubości (Fot. 2). Oznacza to, że objętość każdego z nich jest 4,5 raza większa od drobnowymiarowego bloku Silka E24, który ma wymiary 33,3 x 19,9 x 24 cm.
To oczywiście najlepiej wyjaśnia, dlaczego – przy pomocy miniżurawia – ściany domu z nowych bloków Silka Tempo Light wznosi się bardzo szybko i mniejszą liczbą pracowników. W ciągu jednego dnia roboczego dwóch murarzy pracujących z pomocą systemowego miniżurawia (który można zakupić lub wynająć u producenta bloków), może wykonać nawet 55 m² ścian! Jest to o 55% więcej niż gdy do ich murowania używa się tradycyjnych bloków drobnowymiarowych Silka E (Rys. 1).
Czas ten jest oczywiście również krótszy w porównaniu z czasem budowy ścian z cięższych od nich wielkowymiarowych bloków Silka Tempo. Także wydajność zmianowa jest wyraźnie większa przy wykonywaniu ścian z bloków Silka Tempo Light w porównaniu ze ścianami murowanymi z bloków Silka E24 (Rys. 2).
Co ważne, pomimo zredukowanej masy, ściany wymurowane z bloków Silka Tempo Light mają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, a wartość ich wskaźnika R’A1 wynosi 57 dB (decybeli). To dobry parametr, gdy weźmie się pod uwagę, że zgodnie z wymaganiami normy PN-B-02151, dotyczącej akustyki budowlanej, wystarczy, jeśli wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych ścian w budynkach mieszkalnych nie będzie mniejszy niż 50 dB.
Z bloków Silka Tempo Light, których wytrzymałość na ściskanie wynosi 15 MPa, można wznosić zarówno ściany nośne domów, jak i ściany wypełniające żelbetowy szkielet konstrukcyjny budynków (Fot. 3). System Silka Tempo Light sprawdzi się więc znakomicie na budowie domów wielorodzinnych. Korzyść z niego będą mieli także deweloperzy budujący osiedla domów jednorodzinnych – nie tylko w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, ale i wolnostojącymi. Dotyczy to także indywidualnych inwestorów, którzy zamierzają wybudować dom dla siebie.
Dla inwestorów decydujących się na realizację budynków ze ścianami wykonanymi w systemie Silka Tempo Light ważne jest, że zawsze mogą liczyć na wsparcie działu projektowego ich producenta, czyli firmy Xella Polska. Dla konkretnej inwestycji opracuje on projekt wszystkich ścian, wykonany w technologii BIM i z modelami 3D (Rys. 3). Projekt ten zostanie dostarczony wykonawcy obiektu razem ze szczegółowymi planami montażowymi. Dzięki tym ostatnim budowa przebiega w sposób ściśle zaplanowany, ogranicza się docinki materiału, jak i znacząco minimalizuje ilość odpadów budowlanych.
Materiał promocyjny Xella Polska