Ze względu na swoje właściwości, elementy murowe z betonu komórkowego znakomicie nadają się do wykonywania jednowarstwowych ścian zewnętrznych. Są one wtedy całkowicie niepalne, mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i dużą wytrzymałość na ściskanie. Do tego domy z takimi ścianami buduje się krócej niż z dwuwarstwowymi, ponieważ nie trzeba ich później ocieplać. Ściany te szybciej też pozbywają się wilgoci technologicznej z nowego domu. Najważniejsze jednak, że w domach ze ścianami z betonu komórkowego przez cały czas panuje przyjazny dla mieszkańców mikroklimat.
Beton komórkowy wykonywany jest przede wszystkim z surowców naturalnych – wody, piasku i wapna. Jego porowata, krystaliczna struktura, powstała w wyniku hydratacji krzemianu wapnia, składa się z ogromnej ilości zamkniętych komórek powietrza. Dzięki takiej budowie ściany wykonane z autoklawizowanego betonu komórkowego nie tylko mają dużą nośność, ale i w chłodne dni bardzo dobrze chronią wnętrza domu przed ucieczką ciepła. Dlatego ściany zewnętrzne, zbudowane w całości z betonu komórkowego, pełnią jednocześnie funkcje konstrukcyjną i izolacji termicznej (Fot. 1).
Bardzo ważne jest przy tym, że elementy z betonu komórkowego są jednorodne pod względem materiałowym, co oznacza, że swoje parametry techniczne mają jednakowe we wszystkich kierunkach. Dla wykonywanych z nich ścian ma to istotne znaczenie, ponieważ w domu nigdy nie są one jedynie płaskimi przegrodami, oddzielającymi fizycznie jego wnętrze od otoczenia. Mają one także swoje naroża oraz znajdują się w nich otwory na okna i drzwi, a w takich miejscach przepływ ciepła nie jest liniowy i nie odbywa się jedynie w poziomie.
Elementy ścienne marki Ytong
Zalety betonu komórkowego ujawniają się szczególnie w ścianach, wykonanych z elementów murowych oferowanych przez firmę Xella Polska. Jednowarstwowe ściany z drobnowymiarowych bloczków Ytong EnergoUltra+ już przy grubości 36,5 cm spełniają pod względem izolacyjności termicznej wymagania obowiązujących Warunków Technicznych. Przy grubości 48 cm (Fot. 2) wykonane z tych bloczków zewnętrzne ściany jednowarstwowe mają współczynnik przenikania ciepła U o rewelacyjnie małej wartości 0,15 W/(m²K)! Oznacza to, że z powodzeniem mogą być one stosowane w domach o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, a nawet zeroenergetycznych.
Zobacz: Dlaczego domy ze ścianami jednowarstwowymi buduje się szybciej niż z dwuwarstwowymi?
Takie same parametry wytrzymałościowe i cieplne mają wielkowymiarowe bloki betonu komórkowego Ytong JumboUltra+ (Fot. 3), z których ściany jednowarstwowe – z pomocą systemowego miniżurawia – buduje się jeszcze szybciej niż z bloczków o standardowej wysokości. Dlatego bloki te szczególnie polecane są do budowy osiedli domów jednorodzinnych – wolnostojących oraz w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.
Zobacz: Jak przyspieszyć budowę domów ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego?
Na szybkość budowania ścian – zarówno z drobnowymiarowych bloczków Ytong EnergoUltra+, jak i wielkowymiarowych bloków Ytong JumboUltra+ – wpływ ma nie tylko łatwość ich przycinania na budowie na potrzebny wymiar. Istotne jest także to, że produkowane są one z bardzo dużą dokładnością wymiarową, charakterystyczną dla wszystkich produktów murowych firmy Xella Polska. Dzięki temu ich górna powierzchnia nie wymaga pracochłonnego szlifowania przed ułożeniem następnej warstwy ściany (Fot. 4). Także ich boczne powierzchnie wykończone są w pióro i wpust, więc podczas murowania z nich ścian nie trzeba wypełniać zaprawą pionowych spoin.
Najważniejsze jednak, że w domach z takimi ścianami przez cały czas panują komfortowe dla domowników warunki do mieszkania. Właściwości betonu komórkowego sprawiają bowiem, że – zarówno podczas mroźnych, jak i upalnych dni – mają one stabilizujący wpływ na temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
Zobacz: Dlaczego w domach ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego panuje idealny mikroklimat?
Ściany przyjazne dla klimatu
W przeciwieństwie do ścian z litych drewnianych bali, jednowarstwowe ściany zewnętrzne Ytong EnergoUltra+ i Ytong JumboUltra+ są całkowicie niepalne. Można jednak dopatrzeć się między nimi pewnego podobieństwa. Dotyczy to na przykład ich właściwości termicznych. Zarówno ściany drewniane, jak i w pełni wykonane z betonu komórkowego, w pogodne zimowe dni nagrzewają się od słońca. W takich okresach nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale jest nawet transportowane do jego wnętrz, w części wyręczając działanie instalacji grzewczej.
Zobacz: Dlaczego ściany jednowarstwowe lepiej chronią dom przed ucieczką ciepła niż dwuwarstwowe?
Okazuje się jednak, że nie jest to jedyne podobieństwo betonu komórkowego do drewna. Jak wiadomo, drzewa w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla z otoczenia i przetwarzają go na węgiel organiczny, który następnie jest akumulowany w ich biomasie.
Podobnie jest ze ścianami jednowarstwowymi, wykonanymi z bloczków Ytong EnergoUltra+ i bloków Ytong JumboUltra+. One też przez cały czas swojego istnienia pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza, znajdującego się zarówno we wnętrzu domu, jak i jego otoczeniu (Fot. 5). Przy czym dzieje się tak również wtedy, gdy ściany te są otynkowane i pomalowane.
Zaabsorbowane przez te ściany cząsteczki CO2 wnikają w strukturę betonu komórkowego, wchodząc w reakcję ze znajdującym się w nim wapnem. W ten sposób powstaje węglan wapnia, występujący w naturze jako wapień, który nie tylko nie obniża wytrzymałościowych i termicznych właściwości elementów ściennych Ytong, ale wręcz je poprawia.
Wychwytywanie dwutlenku węgla i magazynowanie go w ścianach z betonu komórkowego jest zjawiskiem bardzo korzystnym dla środowiska naturalnego, ponieważ jest on zaliczany do gazów cieplarnianych, których emisja do atmosfery przyczynia się do bardzo groźnych dla mieszkańców Ziemi zmian klimatycznych.
Mniej dwutlenku węgla
Karbonatyzacja dwutlenku węgla przez ściany z betonu komórkowego Ytong nie jest z pewnością zjawiskiem pomijalnym. Przez cały czas istnienia domu 1 m³ murów z bloczków lub bloków Ytong pochłania około 50 kg CO2. W wybudowanym z nich domu o powierzchni 140 m² takich ścian jest od 50 do 70 m³. Oznacza to, że tylko jeden dom z bloczków lub bloków betonu komórkowego Ytong w ciągu całego swojego życia zmniejszy ilość dwutlenku węgla na Ziemi od 2500 do nawet 3500 kg! Dla 100 000 domów, które zostały do tej pory wybudowane w Polsce z bloczków Ytong, będzie to więc nawet 35 tysięcy ton!
ZOBACZ FILM: Ytong. Ciepły dom. Mniej CO2
Materiał promocyjny Xella Polska