Dachy płaskie
Dachy płaskie wykonuje się teraz przede wszystkim na domach o nowoczesnej architekturze (Fot. 5 i 6). Dachy te pełnią także rolę stropu nad ostatnią kondygnacją, dlatego nazywane są stropodachami. Mogą być one zbudowane na kilka sposobów.
Najmniej trwały i najbardziej awaryjny jest stropodach niewentylowany (Rys. 2a), w którym izolacja przeciwwilgociowa, wystawiona jest na destrukcyjny wpływ czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, słońce, mróz). Jednocześnie zamknięte w warstwach dachu ocieplenie, narażone jest na zawilgocenie, spowodowane przez przeciekające pokrycie, jak i parę wodną napływającą do dachu z wnętrza domu. A wiadomo, że wilgotne pokrycie oznacza spadek izolacyjności termicznej dachu oraz najpewniej pojawienie się mokrych plam na sufitach i w narożach pomieszczeń na ostatniej kondygnacji domu.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stropodach wentylowany (Rys. 2b), w którym pokrycie chroniące dom przed opadami, oddziela od izolacji termicznej szczelina wentylacyjna. Wprawdzie jego pokrycie jest tutaj nadal wystawione na niszczące działanie zmian pogody, ale za to ociepleniu nie grozi trwałe zawilgocenie, gdyż dzięki otworom, pozostawionym w bocznych ściankach stropodachu, wszelka wilgoć z przestrzeni wentylacyjnej jest usuwana do otoczenia.
Najlepszy pod względem szczelności, trwałości i izolacyjności termicznej jest oczywiście stropodach o odwróconym układzie warstw (Rys. 2c), nazywany też „dachem odwróconym”.
W stropodachu tym izolacja przeciwwilgociowa, najczęściej wykonana z papy termozgrzewalnej lub folii wierzchniego krycia, ułożona jest na wyrównanej warstwie stropu. Jest ona chroniona od wpływów atmosferycznych, przez – ułożoną na niej izolację termiczną, z praktycznie nienasiąkliwego z polistyrenu ekstrudowanego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu izolacja przeciwwilgociowa jest bardzo trwała, gdyż cały czas znajduje się w mniej więcej stałej temperaturze. Ważne jedynie by została ułożona bardzo szczelnie.
Płyty polistyrenu ekstrudowanego są od góry przyciśnięte najczęściej warstwą żwiru, ułożonego na warstwie geowłókniny, który chroni je przed słońcem i możliwością poderwania przez wiatr. Żwir zwiększa też powierzchnię parowania takiego stropodachu, więc w zasadzie mógłby się on obyć bez systemu odwaniającego.
Na dachu o odwróconym układzie bardzo łatwo można zrobić użytkowy taras lub obsadzić go roślinnością, zwiększając w ten sposób na działce powierzchnię biologicznie czynną.
Uwaga! Gdy połacie dachu mają nieduże pochylenie, to czasem trudno jest ocenić z zewnątrz, czy ma on budowę dachu stromego (Fot. 7), czy też płaskiego z wentylowaną przestrzenią między pokryciem a ociepleniem.