Nie wystarczy zainstalować bezobsługowe urządzenie grzewcze, na przykład pompę ciepła czy kocioł kondensacyjny, by w chłodnej porze roku mieć w domu przez całą dobę optymalną temperaturę powietrza. Potrzebny jest do tego jeszcze nowoczesny regulator, który zapamięta nasze „temperaturowe” oczekiwania w różnych porach dnia i tygodnia, a następnie automatycznie posteruje pracą pompy lub kotła, uwzględniając przy tym zmieniające się warunki pogodowe.
Odpowiednie sterowanie pracą urządzenia grzewczego dotyczy także podgrzewania wody do mycia – domownikom nie jest przecież potrzebne, żeby była ona tak samo gorąca przez całą dobę. Dlatego decydując się na ogrzewanie domu (a przy pompie ciepła – także jego chłodzenie) oraz przygotowanie w nim ciepłej wody za pomocą instalacji grzewczej, wyposażonej w pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny, zadbajmy, by ich pracą sterował efektywnie nowoczesny regulator (Fot. 1). Tylko wtedy cały czas będziemy mieć w domu z jednej strony komfortowe warunki do mieszkania, a z drugiej – możliwie niskie wydatki na jego ogrzewanie.
Wystarczy jedynie określić nasze oczekiwania, dotyczące temperatury w domu oraz okresów, w których będziemy korzystać z ciepłej wody, by ich spełnieniem zajął się nowoczesny regulator, sterujący pracą urządzenia grzewczego i dostosowujący ją do zmieniających się warunków atmosferycznych.
Rodzaje regulatorów
Są dwa rodzaje regulatorów automatycznych, czyli nowoczesnych termostatów, które sterują pracą instalacji grzewczej – pokojowe i pogodowe. Dla tych pierwszych sygnałem wejściowym jest monitorowana na bieżąco temperatura w pomieszczeniu, które jest uznane za reprezentatywne dla całego domu. Dla drugich jest to temperatura na zewnątrz domu, rejestrowana przez czujnik zainstalowany w miejscu, które nigdy nie jest nasłonecznione.
Dla obu rodzajów regulatorów sygnałem wyjściowym jest temperatura wody, w którą urządzenie grzewcze zasila poszczególne obiegi instalacyjne – ogrzewania domu (przy pompie ciepła – także jego chłodzenia) oraz ciepłej wody do mycia.
Zdecydowanie wyższą sprawność urządzenia grzewczego zapewnia regulator pogodowy, który analizując zmiany temperatury na zewnątrz domu, może go z wyprzedzeniem uruchomić, gdy robi się chłodniej, lub wcześniej wyłączyć, gdy pogoda się ociepla. Dzięki temu instalacja grzewcza pracuje bardziej równomiernie, co zarówno dla pompy ciepła, jak i dla kotła kondensacyjnego oznacza wyższą sprawność (czytaj: niższe koszty eksploatacyjne).
Przy czym regulatory pogodowe oprócz pracy w trybie podstawowym, czyli na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej, mogą pracować także w trybie mieszanym – wykorzystując do analizy temperaturę nie tylko na zewnątrz domu, ale i w jego wnętrzu. W tym drugim wariancie pełnią one jednocześnie funkcję obu regulatorów – pogodowego i pokojowego.
Dla mieszkańców domów, w których instalacja grzewcza jest sterowana automatycznie za pomocą nowoczesnego regulatora, ważne jest także to, że jego parametrów nie muszą ustawiać jedynie wtedy gdy są w domu. Większość oferowanych obecnie regulatorów można bowiem wyposażyć w moduł internetowy, dzięki któremu da się zmieniać ich ustawienia także wtedy, gdy mieszkańcy są poza domem. Takie rozwiązanie jest też przydatne dla instalatorów (a pośrednio także dla mieszkańców), którzy za pomocą tabletu lub smartfona mogą skontrolować pracę urządzenia grzewczego i w razie potrzeby ją zmodyfikować.
Regulatory sterujące marki Vaillant
Marka Vaillant, czołowy producent urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, ma oczywiście w swojej ofercie także nowoczesne regulatory – zarówno pogodowe, jak i pokojowe.
Nowością jest inteligentny, systemowy regulator pogodowy sensoCOMFORT (Fot. 2), przeznaczony do sterowania nie tylko instalacją grzewczą, ale i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, której działanie ma istotny wpływ zarówno na korzystny pod względem zdrowotnym mikroklimat w domu, jak i na wysokość rachunków za jego ogrzewanie.
Dzięki nowoczesnemu wyświetlaczowi z 3,5-calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości oraz przejrzystym menu, obsługa regulatora pogodowego sensoCOMFORT jest wygodna i intuicyjna. Przy czym – co istotne – dzięki modułowi internetowemu sensoNET oraz aplikacji sensoAPP, mieszkańcy za pomocą regulatora sensoCOMFORT mogą mieć pełną kontrolę nad system grzewczym i wentylacyjnym także wtedy, gdy są nawet daleko poza domem.
Regulator sensoCOMFORT jest oczywiście w stanie komunikować się przez bramkę KNX, stając się ważnym elementem inteligentnego domu, wyposażonego w systemy grzewczy i wentylacyjny marki Vaillant.
Podobne zastosowanie może mieć także wcześniejszy systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700 (Fot. 3), który może skutecznie zarządzać pracą instalacji grzewczej z jednym obiegiem grzewczym (również tej, która wyposażona jest w kolektory słoneczne) oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jest on – podobnie jak poprzedni – przeznaczony do współpracy z kotłami kondensacyjnymi, wyposażonymi w cyfrowe złącze eBUS oraz pompami ciepła.
Za pomocą regulatora mutliMATIC VRC 700, dostępnego także w wersji bezprzewodowej, można w łatwy sposób dostosować pracę systemu grzewczego i wentylacyjnego do stylu życia i rytmu dnia domowników. Jest przy tym bardzo wygodny w obsłudze, dzięki prostemu, intuicyjnemu menu. Regulator ten – po zainstalowaniu modułu komunikacji internetowej VR 921 – może współpracować z bezpłatną aplikacją multiMATIC App na smartfon lub tablet z systemem iOS lub Android.
Innym rozwiązaniem jest bezprzewodowy, internetowy regulator pogodowy eRELAX (Fot. 4). To inteligentne urządzenie – poza pracą zasobnika ciepłej wody – steruje wprawdzie pracą instalacji grzewczej tylko z jednym obiegiem (bez zaworu mieszającego), ale łatwo je można skonfigurować, a jego obsługa jest intuicyjna.
Wystarczy mieć dostęp do internetu, żeby za pomocą smartfona lub tabletu oraz tego regulatora ustawić temperaturę w domu w różnych porach poszczególnych dni tygodnia oraz okresy, w których ma być przygotowywana ciepła woda.
Nowością w ofercie marki Vaillant jest także inteligentny regulator pokojowy sensoHOME (Fot. 5). Po zainstalowaniu modułu komunikacji internetowej sensoNET i dzięki aplikacji sensoAPP, można za pomocą tego termostatu pokojowego kontrolować temperaturę w domu z dowolnego miejsca na świecie.
Intuicyjny i szybki w obsłudze regulator pokojowy sensoHOME jest idealnym rozwiązaniem do domów, w których są instalacje z jednym obiegiem grzewczym, składającym się z kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła oraz zasobnika ciepłej wody.
Do współpracy z wiszącymi i stojącymi kotłami kondensacyjnymi marki Vaillant, wyposażonymi w cyfrowe złącze eBUS, przeznaczone są wygodne i łatwe w obsłudze regulatory pokojowe calorMATIC VRT 350/350f (Fot. 6) oraz calorMATIC VRT 370/370f (Fot. 7). Oba regulatory dostępne są w wersji bezprzewodowej (oznaczone literą f).
Za pomocą pierwszego z nich można łatwo sterować instalacją grzewczą z jednym obiegiem grzewczym oraz zasobnikiem ciepłej wody, natomiast drugim dodatkowo pompą cyrkulacyjną, która zapewnia ciepłą wodę zaraz po otwarciu baterii.
* * *
Optymalizując maksymalnie pracę instalacji grzewczej, warto pamiętać, że dba się wtedy nie tylko o własny komfort i pieniądze, ale również o środowisko naturalne. Każde zmniejszenie zużycia energii na cele grzewcze – co ważne, nie odbijające się na standardzie życia mieszkańców – zawsze oznacza ograniczenie zmian klimatycznych oraz mniejsze zanieczyszczenie powietrza, a w przypadku kotłów gazowych i olejowych – także wolniejsze zużycie paliw nieodnawialnych, których jest na Ziemi coraz mniej.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant