Czy warto montować bidet w łazience?

5 stycznia 2024

Bidet nie należy do standardowego wyposażenia łazienki w polskich domach. Choć jest rzadko spotykany, to widać obecnie wyraźne większe zainteresowanie montażem bidetu w nowych łazienkach. Co warto o nim wiedzieć? Jak z niego korzystać? Czy warto zamontować bidet? Podpowiadamy.

Projektując łazienkę, zwykle planujemy układ stref funkcjonalnych, decydujemy o stylu wnętrza i jego kolorystyce. Standardowe wyposażenie to wanna lub prysznic (lub i jedno i drugie), umywalka z lustrem, szafki, meble i miska wc ze spłuczką zewnętrzną lub stelażem podtynkowym. Choć bidet dotychczas rzadko pojawiał się w naszych łazienkach, to widać obecnie wyraźne nim zainteresowanie. Jeśli tylko układ i metraż łazienki na to pozwala, to coraz więcej osób rozważa montaż bidetu w sąsiedztwie miski wc. Razem tworzą dobrze zgrany wizualnie i funkcjonalnie duet.

Fot. Koło

Bidet w łazience – co warto o nim wiedzieć?

Bidet jako element wyposażenia łazienki lub pokoju kąpielowego jest znany od wieków. Swoją historię rozpoczął we Francji na dworach arystokratów. Choć początkowo ustawiano go w sypialni i często służył do mycia brody lub wąsów, to ostatecznie „przeniósł” się do wnętrz, w których dbano o higienę całego ciała. Od tego momentu przypisano mu funkcję zbliżoną do tej, którą spełnia obecnie. Przede wszystkim wykorzystuje się je do codziennego dbania o higienę intymną po skorzystaniu z toalety.

W krajach południowych – w Hiszpanii czy we Włoszech – jest na liście obowiązkowego wyposażenia każdej łazienki. Wysokie temperatury panujące przed większą część roku zmuszają do częstego mycia i szczególnego dbania o higienę. Z kolei w krajach arabskich w łazienkach dostępne są myjki z bieżącą wodą koło toalety, spełniające podobne funkcje co bidet.

W Polsce to dotychczas mało znane rozwiązanie. Być może mała popularność bidetów w łazience wynika z niewielkiego metrażu mieszkań lub z braku realnej potrzeby jego instalacji. W dobie ocieplenia klimatu w naszym kraju i przy wyraźnym zwiększeniu powierzchni domów i mieszkań, bidety stały się ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym dbanie o codzienną higienę.

Co to jest bidet?

Bidet z wyglądu przypomina miskę wc lub głęboką umywalkę. Najczęściej wykonany jest z ceramiki i montowany w strefie wc. Instaluje się go w łazience jako element wolnostojący lub w formie podwieszanej. Najczęściej stylistycznie jest dobierany do miski wc. Popularnym rozwiązaniem jest powieszenie bidetu obok muszli wc w jednej linii na ścianie pomieszczenia. Styliści polecają, aby dobierać oba elementy wyposażenia z jednej linii produktowej. Bidety KOŁO dają przez to gwarancję wizualnej spójności. Niemal każdy producent ceramiki łazienkowej oferuje w swoich seriach produktowych miski wc i bidety. Marka KOŁO proponuje je w każdej swojej kolekcji.

Montaż bidetu koło miski wc pozwala nie tylko na stworzenie wizualnie spójnej aranżacji, ale przede wszystkim to rozwiązanie wygodne i funkcjonalne. Po skorzystaniu z toalety pozwala sprawnie umyć się w bidecie. Sąsiedztwo tych dwóch elementów ma też uzasadnienie praktyczne – ułatwia też dbanie o czystość i wysoką higienę w łazience.

Fot. Koło

Jak korzystać z bidetu?

Z racji małej popularności bidetu nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie jest rzeczywiste jego przeznaczenie. Służy on przede wszystkim do podmywania się po skorzystaniu z toalety i do dbałości o higienę intymną. Ale nie tylko. Pierwotnie został stworzony jako alternatywa do wanny i takie też jest jego przeznaczenie. Jego zadaniem jest możliwość szybkiego odświeżenia się w sytuacjach, gdy nie mamy czasu na wzięcie kąpieli.

Korzystanie z bidetu to też wygodna opcja dla osób starszych i tych ograniczonych ruchowo, które mają trudność z wejściem i wyjściem do wanny. Możliwość częstego i wygodnego odświeżenia się cenią sobie też kobiety w ciąży i osoby z stanami zapalnymi miejsc intymnych. To także ogromna wygoda dla kobiet podczas menstruacji, czyli w czasie kiedy pojawia się szczególna potrzeba dbania o higienę.

Jak pokazuje praktyka, sporo użytkowników wykorzystuje bidet do mycia nóg, a dzieci traktują go jak nisko zawieszoną umywalkę. Przede wszystkim jednak daje możliwość komfortowego i wygodnego utrzymania wysokiego poziomu higieny na co dzień.

Jak korzystać z bidetu? Tak, jak jest nam najwygodniej. Przy podmywaniu się można ustawić się przodem lub tyłem do baterii. Bidet kiedyś nazywany był „kucykiem”, co wiele mówi o pozycji, jaką należy przyjąć korzystając z niego. Siadając przodem łatwiej regulować strumień i temperaturę wody i wiele osób uznaje ten wariant za bardziej komfortowy. Jednak dla kobiet w ciąży i osób z ograniczeniami ruchowymi ta opcja może być kłopotliwa – wygodniej wówczas korzystać z bidetu tyłem.

Kiedy warto zamontować bidet?

Łazienka z bidetem to dobra opcja zarówno we wnętrzu przeznaczonym dla domowników, jak i w toalecie dla gości. Praktyka pokazuje, że kto raz miał możliwość, by móc na co dzień korzystać z dobrodziejstw bidetu, nie wyobraża sobie życia bez niego. Możliwość szybkiego i wygodnego odświeżenia się w dowolnym momencie dnia to duża wygoda i komfort. Coraz częściej bidety pojawiają się także jako standardowe wyposażenie mieszkań i domów dla osób starszych i ograniczonych ruchowo.

Bidet nie należy do standardowego wyposażenia naszych łazienek. Jeśli planujemy jego montaż, wówczas należy zaprojektować dodatkowe elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej. I najlepiej zrobić to na etapie budowy lub remontu pomieszczenia, bowiem często taka zmiana wymaga kucia w ścianie i w posadzce. Podobny problem pojawi się w istniejących łazienkach.

Rozważając montaż bidetu zwykle największa trudność wiąże się ze znalezieniem dla niego dodatkowego miejsca w łazience. Standardowo na planie pomieszczenia pojawia się zwykle miska wc, jednak trudno o wystarczająco dużo przestrzeni w sąsiedztwie na bidet. Podobny problem pojawia się w toaletach. Łatwiej sobie z nim poradzić w nowobudowanych domach, gdzie jeszcze na etapie planowania i układania instalacji możemy wygospodarować miejsce na bidet.

Kiedy bidet jest szczególnie przydatny? Coraz więcej osób decyduje się na jego montaż ze względu właśnie na możliwość zadbania o higienę po skorzystaniu z toalety. Użytkownicy cenią sobie także komfort i wygodę związaną z opcją szybkiego odświeżenia się. Bidet dobrze się sprawdza w domach, w których mieszkają starsze osoby. Coraz częściej pojawia się także we wspólnych toaletach jako alternatywa dla prysznica, dając możliwość szybkiego odświeżenia się.

Czy warto zamontować bidet w małej łazience?

Choć wydaje się to paradoksalne, właśnie w łazienkach o niewielkim metrażu bidet jest szczególnie pożądanym elementem wyposażenia. To zwykle w małych wnętrzach pojawia się problem z wygodnym i ergonomicznym rozplanowaniem stref funkcjonalnych w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom wszystkich domowników. A bidet może w tym pomóc.

Starszym osobom na co dzień o wiele łatwiej jest korzystać z bidetu niż brać kąpiel w wannie lub w kabinie o niewielkich wymiarach. Do tego dużym plusem jest fakt, że pozwala wygodnie usiąść. A do tego jest blisko toalety.

W sytuacji, gdy instalacja wodno-kanalizacyjna utrudnia montaż bidetu w łazience lub układ nie pozwala na to, można rozważyć alternatywne rozwiązania o podobnej funkcji. Wspomniane już wężyki instalowane przy toalecie działają jak słuchawka prysznicowa. Pozwalają na wygodne podmycie się po skorzystaniu z toalety. Podobne przeznaczenie mają nieco bardziej zaawansowane deski myjące (tzw. washlety). To rozwiązanie przywędrowało do nas z Japonii, gdzie jest obowiązkowym wyposażeniem każdej toalety.

Materiał promocyjny Koło

Zobacz także
Główną funkcją ścian nośnych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – jest bezpieczne przeniesienie...
Kiedyś ciepło do każdego ze znajdujących się w mieszkaniu kaloryferów było dostarczane grawitacyjnie dwiema...
W Polsce domy z reguły ociepla się od zewnątrz. Jest tak zapewne dlatego, że w naszych warunkach...
Pod względem izolacyjności termicznej obecnie produkowane okna mają dużo lepsze parametry niż kiedyś. Dotyczy to...