Czy rurę od okapu kuchennego można wyprowadzić przez ścianę domu?

19 listopada 2021

Okapy kuchenne mogą pracować jako pochłaniacze zapachów lub w trybie wyciągu. W pierwszym wariancie zasysane przez okap powietrze jest oczyszczane przez filtry i wraca do pomieszczenia. Natomiast w drugim – zanieczyszczone powietrze jest usuwane bezpośrednio na zewnątrz domu. By było to możliwe rura wylotowa okapu musi być podłączona do kanału wywiewnego.

Okap pracujący w trybie wyciągu (Fot. 1) podłącza się najczęściej do drugiego kanału wywiewnego w kuchni, który – w domach z wentylacją naturalną – znajduje się zwykle obok kartki wentylacyjnej (Fot. 2), przez którą usuwane jest z domu zużyte powietrze.

Fot. 1 – Okap pracujący w trybie wyciągu musi być podłączony do przewodu, którym zapachy kuchenne wraz z powietrzem są usuwane na zewnątrz
Fot. 2 – W większości nowych domów i mieszkań w kuchni znajdują się dwa przewody wywiewne – jeden wentylacyjny, a drugi – do okapu

Takie rozwiązanie spotykane jest dość powszechnie w nowych mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Bywa jednak i tak, że w kuchni jest tylko jeden kanał wywiewny. Podłączanie do niego okapu jest błędem niezależnie od tego, jaki zastosujemy rodzaj kratek na wlocie do przewodu wentylacyjnego.

Brak dodatkowego kanału w kuchni niekoniecznie musi jednak oznaczać konieczność rezygnacji z pracy okapu w trybie wyciągu – można po prostu zrobić dla niego wylot przez zewnętrzną ścianę domu. Szczególnie w domach jednorodzinnych zrobienie takiego kanału nie jest specjalnie trudne, jako że kuchnie w nich – ze względów praktycznych – lokalizowane są prawie zawsze na parterze (Fot. 3).

Fot. 3 – W tej rustykalnej kuchni tradycyjny w formie okap wyposażono w nowoczesny wyciąg mechaniczny – zasysane przez niego powietrze jest usuwane na zewnątrz przez przewód zamontowany w ścianie

Wystarczy jedynie wykuć w ścianie okrągły otwór o odpowiedniej średnicy i umieścić w nim kawałek plastikowej, stalowej lub aluminiowej rury. Nawiasem mówiąc takie rozwiązanie jest tańsze niż zrobienie dla okapu pionowego kanału o długości równej co najmniej wysokości domu.

Ważne jedynie, by znajdujący się w ścianie domu wylot okapu znajdował się co najmniej 8 metrów od pełnej ściany domu sąsiada i nie mniej niż 10 metrów, gdy są w niej okna. Takie wymaganie jest bowiem zapisane w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 152 pkt. 9).

Należy też pamiętać, by od strony zewnętrznej rurę od okapu osłonić kratką z żaluzjami. Bez nich do domu będzie – przez okap – nawiewać z zewnątrz powietrze, co podczas mroźnej zimy może być szczególnie niekomfortowe dla mieszkańców. Gdy okap nie pracuje, taka kratka jest zamknięta (Fot. 4), a wiejący prostopadle do ściany domu wiatr co najwyżej dociska żaluzję, uszczelniając ją jeszcze bardziej. Lamele żaluzji unoszą się jedynie wtedy, gdy w kuchni zostanie włączony okap (Fot.5).

Fot. 4 – Gdy okap jest wyłączony, żaluzjowa kratka jest zamknięta i wiatr nie jest w stanie wepchnąć powietrza do kuchni
Fot. 5 – Jedynie przy włączonym okapie lamele żaluzji unoszą się i powietrze znad kuchni jest usuwane na zewnątrz

Uwaga! W domach z wentylacją naturalną okap pracujący w trybie wyciągu -niezależnie od tego, jaką drogą jest usuwane z niego zanieczyszczone powietrze – może powodować powstanie odwrotnego ciągu w którymś z kanałów wywiewnych.

Zobacz: Kiedy okap w kuchni zakłóca działanie wentylacji?

Problem ten nie występuje w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – w nich wykorzystywany okresowo kanał, którym przepływa usuwane przez okap powietrze, staje się po prostu na chwilę dodatkowym przewodem wywiewnym.

Zobacz także
Kiedy remontujemy łazienkę stajemy przed decyzją, czy zdecydować się na wannę do relaksującej kąpieli, czy może...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej – zapisane w Rozporządzeniu o warunkach technicznych,...
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...