Czy lepiej ogrzewać dom grzejnikami czy podłogówką?

13 czerwca 2022

Warto też zdawać sobie sprawę, że najdroższy inwestycyjnie jest wariant mieszany – na przykład na parterze „podłogówka”, a na piętrze – grzejniki. Dlatego ze względów ekonomicznych warto wybrać jedno z tych rozwiązań i zastosować je w całym domu.

Przy czym nie należy się obawiać zastosowania „podłogówki” na piętrze (Fot. 7) – ze względu na dodatkowe obciążenie stropu. Wylewka betonowa na ogrzewaniu podłogowym (Fot. 8) ma tam zwykle grubość niewiele większą niż wtedy, gdy w warstwach izolacji akustycznej ukryte są rury, doprowadzające ciepło do znajdujących się tam grzejników.

Fot. 7 – Przy montażu instalacji ogrzewania podłogowego na piętrze wylewka betonowa jest niewiele grubsza niż przy grzejnikach
Fot. 8 – Na piętrze akumulatorem ciepła jest także żelbetowy strop, więc wylewka ogrzewania podłogowego może mieć mniejszą grubość niż na parterze

Koszt ogrzewania domu

Pod względem kosztów eksploatacyjnych ogrzewanie domu za pomocą „ciepłej podłogi” jest znacznie tańsze niż grzejnikami. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy ciepło do niej dostarcza kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła.

Zdrowie i samopoczucie mieszkańców

Ogrzewanie podłogowe nie powoduje – jak to ma miejsce przy grzejnikach – unoszenia się w powietrzu kurzu, który podrażnia drogi oddechowe domowników. Jest zatem przyjazne także dla alergików. Już choćby z tego powodu jest ono rozwiązaniem dużo korzystniejszym dla mieszkańców niż grzejniki.

Ważne też, że od ogrzewania podłogowego nie puchną nogi. Nie utrudnia ono też spania, dlatego bardzo dobrze sprawdza się ono nie tylko w salonie, kuchni i łazienkach, ale także w sypialniach.

Zobacz: Czy ogrzewanie podłogowe może być szkodliwe dla domowników?

Aranżacja wnętrz

Gdy w domu nie ma grzejników, z pewnością łatwiej jest urządzić jego wnętrza. Nie ma też problemów z rozmieszczaniem mebli na „ciepłej podłodze”, ale lepiej, żeby stały one na nóżkach i nie ograniczały przepływu ciepła z podłogi do pomieszczenia.

Nie będzie natomiast pożytku z instalacji ogrzewania podłogowego, ułożonej pod kuchenną wyspą (Fot. 9) i stojącymi w kuchni szafkami, więc po prostu w tych miejscach nie układa się rur grzejnych. Dotyczy to także tych miejsc w łazienkach, w których stać będą wanna lub brodzik (Fot. 10).

Fot. 9 – W kuchni pętli grzejnych nie układa się pod wyspą i szafkami stojącymi
Fot. 10 – Podobnie w łazience pętli grzejnych nie układa się pod wanną i brodzikiem

Rodzaj podłóg

Przy grzejnikach nie ma oczywiście znaczenia, jakie będą podłogi w poszczególnych pomieszczeniach. Ale również przy ogrzewaniu podłogowym rodzaj posadzki nie jest ograniczony, choć najlepiej sprawdzają się oczywiście posadzki ceramiczne i kamienne, czyli wykonane z materiałów, które łatwo przewodzą ciepło.

Jednak zwolennicy innych rodzajów podłóg nie będą musieli się ograniczać – ważne jedynie by wybrali te produkty, które są przeznaczone na ogrzewanie podłogowe (są one specjalnie oznakowane). Mogą to być nie tylko deski, parkiet czy panele, ale także wykładziny dywanowe. Ważne jedynie, by na ogrzewanych podłogach nie rozkładać grubych, puszystych dywanów.

Sterowanie ogrzewaniem

Natura ogrzewania podłogowego jest taka, że betonowa (lub anhydrytowa) wylewka, w której znajdują się przewody z ciepłą wodą, nagrzewa się powoli, ale też wolno stygnie. Dlatego trudniej jest nim sterować niż grzejnikami, które mają stosunkowo małą pojemność wodną.

Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki pogodowej i pokojowej, która steruje pracą kotła grzewczego lub pompy ciepła, w domu z ogrzewaniem podłogowym da się bez problemów osiągnąć taki sam komfort cieplny jak przy grzejnikach.

Chłodzenie domu

Instalację ogrzewania podłogowego, do której ciepło dostarcza pompa ciepła, można też wykorzystać do chłodzenia domu tanim kosztem. Wystarczy jedynie, że pompa będzie pracować w odwrotnym kierunku, czyli zabierać ciepło z domu i oddawać go do dolnego źródła – gruntu lub powietrza. Takiej funkcji na pewno nie zapewnią grzejniki, więc w tym zakresie „podłogówka” nie ma konkurencji.

Zobacz także
Przystępując do budowy domu warto wszystko sobie najpierw dokładnie przemyśleć i zaplanować – najlepiej...
Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz...
Fot. FAKRO
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione....
Ziemia roślinna, nawet wilgotna, nie jest jakoś szczególnie agresywna w stosunku do betonowych fundamentów...