Glifosat jako substancja herbicydów stosowany jest od ponad 50 lat, kiedy to John Franz pracujący wówczas dla koncernu Monsanto, wykazał jego chwastobójcze działanie. Preparat zwalczał uciążliwe chwasty w sposób szybki i skuteczny, co w połączeniu z atrakcyjną ceną, przyniosło mu popularność na całym świecie.
Zastosowanie glifosatu skutkuje niemal natychmiastowym działaniem – opryskane rośliny żółkną i więdną, a po niespełna 3 tygodniach następuje całkowite obumarcie.

Czym tak naprawdę jest glifosat?
Glifosat to aktywny składnik herbicydów nieselektywnych, należący do grupy fosfonianów. Swoje zastosowanie znalazł głównie przy odchwaszczaniu powierzchni.
Po opryskaniu wnika do wnętrza rośliny poprzez części zielone np. liście lub zielone pędy, atakując najpierw nadziemną część, a następnie wraz z cząsteczkami wody dociera do części podziemnej, czyli systemu korzeniowego. Skutecznie blokuje syntezę aminokwasów, uniemożliwiając jej dalszy wzrost i rozwój. Wynikiem takiego działania jest stopniowe więdnięcie, a następnie obumieranie rośliny.
Szkodliwość glifosatu
W trakcie licznych analiz naukowych wykryto, iż może on mieć właściwości toksyczne oraz przyczyniać się do występowania różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Badania wykazują, że istnieje spore prawdopodobieństwo nie tylko zatruć (wnikając do organizmu drogą oddechową lub poprzez układ pokarmowy), ale także poważniejszych chorób, takich jak: nieprawidłowy rozwój płodu, choroby układu pokarmowego i wątroby, a nawet nowotwory.
Wraz ze wzrostem ilości roślin modyfikowanych genetycznie, pojawiły się także takie, które są odporne na działanie glifosatu. Pozwala to rolnikom na stosowanie herbicydu nawet w trakcie trwania upraw, co może powodować magazynowanie się substancji w roślinach. Co więcej, jego zwiększone ilości wykryto również w glebie oraz wodzie, w pobliżu miejsc zastosowania oprysku z dodatkiem glifosatu. Na uwagę zasługuje fakt, że wiele krajów europejskich całkowicie zakazało stosowania w uprawach środków z zawartością glifosatu.
Czy istnieje bezpieczna alternatywa dla glifosatu?
Pomimo licznych kontrowersji oraz sprzeciwu ze strony organizacji ekologicznych, glifosat wciąż używany jest w wielu produktach chwastobójczych. Oznacza to, że z łatwością kupimy go w sklepach ogrodniczych. Jednak ewentualność, że jest on szkodliwy dla otoczenia, może być pretekstem, dla którego warto zwrócić się ku niechemicznym, alternatywnym środkom dostępnym na rynku, posiadającym równie skuteczne działanie.
Przykładem takiego produktu jest Effect 24H 680 EC – naturalny preparat składający się z silnie skoncentrowanych wyciągów roślinnych (głównie z kwasu pelargonowego, który w naturalnym środowisku występuje w olejkach eterycznych pozyskiwanych z pelargonii).
Właściwości i zastosowanie środka effect 24h
Effect 24H nie zawiera glifosatu oraz innych substancji szkodliwych, więc możemy być pewni, że jest to preparat bezpieczny dla środowiska. Jego działanie jest zbliżone do herbicydów chemicznych. Po wniknięciu do rośliny niezwykle szybko rozprowadza się po całej jej powierzchni, wykazując skuteczne właściwości chwastobójcze. Pierwsze efekty zastosowania preparatu widoczne są już po godzinie! Całkowite obumarcie opryskanej rośliny następuje po okresie 24 godzin.
Produkt może być stosowany do zwalczania uciążliwych chwastów i odrostów w przydomowych ogródkach oraz na podłożach twardych, tj. podjazdy lub chodniki, gdzie świetnie powstrzyma problem mchów. Z powodzeniem może być również używany w uprawie sadów owocowych oraz drobnych krzewów, ponieważ zdrewniałe części roślin są odporne na działanie środka. Naturalny skład to również gwarancja, że w owocach nie znajdziemy śladów substancji niepożądanych.
Nie wykazuje on działania doglebowego, dlatego możemy być pewni, że podłoże będzie wolne od szkodliwych toksyn, a więc bezpieczne pod kolejne uprawy.
Effect 24H jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną, aby ich uprawy były zdrowsze i bardziej ekologiczne. Świadoma rezygnacja z użycia herbicydów chemicznych oraz zastąpienie ich naturalnymi środkami posiadającymi łagodny skład, o równie efektywnym działaniu chwastobójczym, jest doskonałym sposobem na zadbanie o środowisko naturalne.
Materiał promocyjny Target