Dom powinien być usytuowany na działce w miejscu zapisanym w otrzymanym pozwoleniu na budowę. Wytyczeniem budynku zajmuje się uprawniony geodeta, który bierze za to odpowiedzialność zawodową, a wykonanie związanych z tym czynności potwierdza wpisem do dziennika budowy.
Naroża mającego powstać domu, geodeta zaznacza na działce przez wbicie w grunt drewnianych kołków. Czasem też może kołkami zaznaczyć osie konstrukcyjne budynku. Ponieważ podczas wykonywania wykopów pod fundamenty nie da się zachować kołków w miejscach, w których umieścił je geodeta, poza obrysem wykopu zakłada się równolegle do zarysu domu ławy drutowe (Fot. 1).
Składają się one z wbitych w ziemię krótkich słupków i przybitych do nich poziomo desek. Między równoległymi ławami rozciąga się drut wzdłuż linii zarysu domu, zaznaczonego na gruncie przez geodetę. Na deskach miejsce przyłożenia drutu zaznacza się nacięciami lub – najlepiej – przez wbicie gwoździa.
W ten sposób obrys budynku został utrwalony poza obszarem robót ziemnych, związanych z wykonywaniem wykopu pod budynek i można go w każdej chwili odtworzyć. Pierwszą okazją jest wyznaczenie położenia ław fundamentowych na dnie wykonanego wykopu (Rys. 1).
W tym celu na deskach odmierza się szerokości poszczególnych ław, uwzględniając ich usytuowanie względem obrysu budynku, a następnie rozciąga druty. Miejsca ich skrzyżowania przenosi się na spód wykopu za pomocą murarskiego pionu.