Co zrobić, żeby na poddaszu mieć komfortowe lato bez komarów?
16 czerwca 2022

Kiedy nadchodzi fala upałów, przyjemnie jest usiąść wieczorem przy otwartym oknie i zrelaksować się z dobrą książką czy filmem. Ale światło w mgnieniu oka przyciąga owady – ćmy, komary i inne. W tym roku ilość owadów, a w szczególności komarów, jest szczególnie dużą uciążliwością. Zastosuj moskitierę, która na wiele lat zagwarantuje Ci komfort przebywania na poddaszu!

Nikt nie lubi bliskiego spotkania z komarami, a szczególnie w nocy, gdy jeden owad w sypialni może skutecznie zakłócić sen. Oprócz niewyspania grozi nam czerwony bąbel, a nawet wysypka i świąd. W poszukiwaniu rozwiązania warto sięgnąć po naturalne metody, które z pewnością nikomu nie zaszkodzą.

Stosowanie chemicznych repelentów tylko częściowo rozwiązuje problem, jak również nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Rozpylaną w powietrzu chemię wdychamy również do naszych płuc, zatem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu owadów do domu nie wpuścić. Ale jak to zrobić?

Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać?

Oprócz metod chemicznych opartych na zapachu są również inne rozwiązania, jak na przykład moskitiery w oknach lub na wnękach okiennych (Fot. 1), które stanowią skuteczną i naturalną ochronę przed różnymi owadami i to przez cały rok. Można dzięki nim spać przy otwartych oknach, cieszyć się świeżym powietrzem i nie bać się inwazji nieproszonych gości.

Fot. 1 VELUX

Innym rozwiązaniem, szczególnie przydanym w oknach dachowych, jest zintegrowana z oknem wentylacja. Dzięki niej, nawet przy zamkniętym oknie (Fot. 2), możemy wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze, kiedy śpimy lub jesteśmy poza domem.

Fot. 2 VELUX

Klapa wentylacyjna lub moduł wentylacyjny zawiera wbudowany wymienny filtr, który zapewni świeże, przefiltrowane powietrze bez owadów i zanieczyszczeń. Warto na tę funkcję zwrócić uwagę, rozważając zakup lub wymianę okien dachowych. Natomiast jeśli jesteśmy już ich użytkownikiem – pamiętajmy o regularnym czyszczeniu lub wymianie filtra powietrza.

Jeśli moskitiera to jaka?

Na rynku jest wiele moskitier, które są bardzo tanie, ale jednocześnie dość nietrwałe. Często wystarczają na jeden sezon, bo w tkaninie niskiej jakości szybko robi się dziura. Kolejną kwestią jest estetyka. Rozwiązania tanie są równocześnie permanentne, czyli że zimą nie można ich zwinąć. Niepotrzebnie zasłaniają widok i wyglądają na oknie brzydko.

Inwestycja w wysokiej jakości produkt, taki jak moskitiery VELUX, szybko się zwróci – przede wszystkim będziemy mogli całkowicie zrezygnować z zakupu drogich środków chemicznych odstraszających owady, a dzięki wysokiej jakości materiałom, z jakich są wykonane, czyli włókna szklanego i aluminium (Fot. 3 i 4), posłużą nam na długie lata. Producent udziela na nie gwarancji na 3 lata. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowa estetyka oraz możliwość zwinięcia w momencie, gdy moskitiera jest nieużywana.

Fot. 3 VELUX
Fot. 4 VELUX

Markizy VELUX obsługujemy manualnie przy pomocy podłużnej listwy. Wystarczy ją złapać i przesunąć siateczkę moskitiery w dół lub w górę (Fot. 5). Porusza się ona płynnie w bocznych prowadnicach. Gdy nie jest używana można zwinąć ją do eleganckiej górnej kasety. Takie moskitiery nie przeszkadzają z korzystania z okien dachowych ani zamontowanych na nich rolet (Fot. 6) – można swobodnie operować zarówno oknem, jak i przesłonami.

Fot. 5 VELUX
Fot. 6 VELUX

Jak zamontować moskitiery na poddaszu?

Montaż moskitiery nie jest skomplikowany, więc z powodzeniem zrobisz to samodzielnie. Instrukcja jest rysunkowa, jasna i przejrzysta. Ale zanim przejdziesz do zakładania, musisz kupić odpowiedni model.

Moskitiery VELUX są uniwersalnym rozwiązaniem, które pasuje do każdego rodzaju okna dachowego, również innych producentów – ponieważ nie montujemy ich bezpośrednio na oknie, ale na wnęce okiennej.

Tak naprawdę do dokonania zakupu potrzebujesz więc tylko dwóch wymiarów – długości poziomej oraz pionowej krawędzi wnęki okiennej (Fot. 7 i 8). Jeśli Twoje okno jest nietypowe (na przykład z dodatkowym elementem na ściance kolankowej), przeczytaj poradnik VELUX na temat tego, jak wymierzyć moskitiery.

Fot. 7 VELUX
Fot. 8 VELUX

Aby dopasować moskitierę do swojego okna, wystarczą 3 proste kroki:

  1. Zmierz wysokość wnęki okiennej.
  2. Zmierz szerokość wnęki okiennej.
  3. Sprawdź w tabeli, na stronie internetowej lub w katalogu VELUX, jakiej moskitiery potrzebujesz.
wysokość
0-1600 mm 1601-2000 mm 2001-2400 mm
szerokość 439-530 mm ZIL CK02 8888 ZIL CK06 8888
531-640 mm ZIL FK08 8888 ZIL FK08 8888 ZIL FK08 8888
641-760 mm ZIL MK06 8888 ZIL MK06 8888 ZIL MK10 8888
761-922 mm ZIL PK25 8888 ZIL PK06 8888 ZIL PK10 8888
923-1120 mm ZIL SK06 8888 ZIL SK06 8888 ZIL SK10 8888
1121-1285 mm ZIL UK04 8888 ZIL UK10 8888 ZIL UK10 8888

Do montażu moskitiery VELUX nie potrzebujesz specjalisty. Wystarczy, że zapoznasz się z prostą instrukcją obsługi znajdującą się w opakowaniu produktu lub obejrzysz film instruktażowy.

Materiał promocyjny Velux

Zobacz także
Urządzanie pokoju dziecięcego to misja specjalna o podwyższonym poziomie trudności. Trzeba tak zaplanować układ,...
Fot. FOCUS-KOPERFAM
Do spalania drewna kominki potrzebują dużych ilości powietrza. Najwięcej zużywają go oczywiście kominki tradycyjne z...
Monolityczne płyty żelbetowe – podobnie jak inne stropy w budynkach – projektuje konstruktor. To on ma za...
Regały na książki i dekoracje to nieodzowny element w wielu wnętrzach. W salonie pozwalają wyeksponować...