Co zrobić, gdy przez rurę do podłączenia okapu docierają zapachy kuchenne od sąsiadów?
13 czerwca 2022

Nie jest przyjemne dla mieszkańców, gdy co pewien czas ich kuchnia wypełnia się obcymi zapachami kuchennymi, pochodzącymi z któregoś z mieszkań, znajdujących się na niższej kondygnacji. Tym bardziej, że zapachom tym towarzyszy zwykle uciążliwy szum okapowego wentylatora. Tymczasem takie sytuacje zdarzają zarówno w budynkach z wentylacją naturalną (grawitacyjną), jak i w tych, które wyposażone są w zbiorczą wentylację wyciągową.

W wielu obecnie budowanych domach – nie tylko wielorodzinnych, ale i jednorodzinnych – w kuchniach obok wlotu do wentylacyjnego kanału wywiewnego znajduje się także drugi, do którego można podłączyć okap pracujący w trybie wyciągu (Fot. 1).

Fot. 1 – W obecnie budowanych domach zwykle obok wlotu do kanału wentylacyjnego znajduje się drugi, do którego można podłączyć okap pracujący w trybie wyciągu

Jeśli ten drugi kanał jest wyprowadzony ponad dach i – podobnie jak wentylacyjny – przynależy tylko do jednego mieszkania, to w jego kuchni nie pojawiają się zapach kuchenne z innych mieszkań „w pionie”. Właściciele takiego mieszkania nie muszą się także obawiać, że – po uruchomieniu okapu podłączonego do takiego przewodu – ich dokonania kulinarne będą wyczuwalne dla mieszkających nad nimi sąsiadów.

Nie zmienia to jednak faktu, że w domach z wentylacją naturalną okap kuchenny, pracujący w trybie wyciągu, będzie miał negatywny wpływ na właściwą wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Zobacz: Kiedy okap w kuchni zakłóca działanie wentylacji?

Jeden kanał „okapowy”

„Zapachowe” problemy w kuchni pojawiają się wtedy, gdy wszystkie mieszkania znajdujące się w jednym pionie, czyli jedno nad drugim, obsługuje tylko jeden kanał, którym – po podłączeniu okapów – zapachy kuchenne usuwane są na zewnątrz.

Taki wspólny kanał musi być nie tylko wyprowadzony ponad dach, ale mieć też odpowiednie zakończenie – jego końcowy, znajdujący się ponad dachem fragment, musi być ocieplony i poprowadzony prawie poziomo, z niewielkim spadkiem w kierunku pokrycia dachowego (Fot. 2). Tylko wtedy para wodna z usuwanych z mieszkań oparów kuchennych nie będzie się podczas chłodów skraplała w pionowym kanale. Dojdzie do tego w końcówce poziomego wylotu z kanału, skąd woda bez złych konsekwencji spłynie na pokrycie dachu.

Fot. archiwum Czytelnika
Fot. 2 – Wspólny kanał, „obsługujący” okapy kuchenne w mieszkaniach znajdujących się nad sobą, wyprowadzony jest ponad dach w taki sposób, by wykraplająca się w nim para wodna skapywała na pokrycie dachu

Rozwiązania z jednym wspólnym przewodem, do którego można podłączyć okapy w mieszkaniach znajdujących się w jednym pionie, stosowane są zarówno w budynkach z wentylacją naturalną (Fot. 3), jak i ze zbiorczą wentylacją mechaniczną wyciągową (Fot. 4).

Fot. 3 – Rozwiązanie ze wspólnym kanałem, przeznaczonym do podłączania okapów, stosowane jest nie tylko w budynkach z wentylacją naturalną
Fot. 4 – Wloty do wspólnego kanału „okapowego” można także spotkać w mieszkaniach, „obsługiwanych” przez zbiorczą wentylację wyciągową

Gdy ktoś korzysta z okapu podłączonego w trybie wyciągu, zabezpieczenie przed przenikaniem zapachów do wyżej położonych mieszkań stanowi zawór zwrotny (Fot. 5), umieszczony w każdym z przewodów, które łączą poszczególne kuchnie ze wspólnym przewodem „okapowym”.

Zawór ten otwiera się jedynie wtedy, gdy któryś z mieszkańców włączy okap i wtedy tłoczone przez niego powietrze wpływa do kanału zbiorczego, a następnie jest nim transportowane na zewnątrz. Gdy tak nie jest lub jeśli w kuchni został zamontowany okap, który nie jest podłączony do przewodu wywiewnego i pracuje jedynie jako pochłaniacz zapachów, to zawór ten pozostaje zamknięty.

Niestety zawór ten bardzo często bywa nieszczelny i bez specjalnych przeszkód przenikają przez niego zapachy od sąsiadów, wraz z towarzyszącym temu szumem okapowego wentylatora. Jest to szczególnie uciążliwe wtedy, gdy mieszkańcy zdecydowali się na okap z filtrem, będący pochłaniaczem zapachów.

W tych mieszkaniach, w których okap ma pracować jako wyciąg i został podłączony do wspólnego przewodu wywiewnego, jest to bowiem mniej odczuwalne. Dzieje się tak dlatego, że przenikające przez nieszczelny zawór zwrotny zapachy i hałas muszą – aby dotrzeć do wnętrza kuchni – pokonać dodatkowo drogę, biegnącą przez wnętrze okapu.

Dlatego ci z mieszkańców, którzy zdecydowali się na okap będący jedynie pochłaniaczem zapachów, chcąc uniknąć dyskomfortu ze strony – i tak im niepotrzebnego – przewodu okapowego, powinni go po prostu zatkać.

Fot. 5 – W poszczególnych mieszkaniach wloty do kanału „okapowego” zabezpieczone są przed nawiewaniem – niestety zwykle niezbyt skutecznie – specjalnym zaworem zwrotnym
Fot. 6 – Gdy okap kuchenny działa w trybie pochłaniacza zapachów, wlot do niewykorzystywanego kanału „okapowego” warto szczelnie osłonić na przykład za pomocą anemostatu

Bardzo dobrze nadaje się do tego celu anemostat (Fot. 6), stosowany w instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Wystarczy jedynie osadzić go szczelnie w końcówce przewodu „okapowego”, a następnie dokręcić jego ruchomą część, która w oryginale służy do regulacji ilości przepływającego przez anemostat powietrza wentylacyjnego.

Dodatkowo od „okapowych” hałasów może domowników chronić niewielki kłąb wełny mineralnej, umieszczony w przestrzeni pomiędzy zaworem zwrotnym a anemostatem. Wełna taka – zarówno szklana, jak i kamienna – jest bowiem, dzięki swojej włóknistej budowie, używana powszechnie nie tylko jako izolacja termiczna, ale i akustyczna.

Uwaga! Okap jako pochłaniacz zapachów nie zakłóca działania wentylacji naturalnej, dlatego w domach z taką wentylacją powinno się z zasady stosować taki jego model, by nie mieć problemów z właściwą wymianą powietrza, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku.

Zobacz także
Bardzo wiele osób, budujących lub modernizujących teraz swoje domy, decyduje się na montaż w nich pompy...
Beton komórkowy, dzięki swoim właściwościom technicznym, znakomicie nadaje się do budowy domów. Wykonane z...
Projekty domów o powierzchni użytkowej do 100 metrów kwadratowych to bardzo szeroka oferta. Na stronie...
Romantyczny, wiejski dom w Salzburgu został odrestaurowany w ścisłej współpracy z Urzędem ds. Zabytków i...