Możliwość wybudowania domu jednorodzinnego, który byłby w dużym stopniu (a być może nawet całkowicie) niezależny pod względem energetycznym, jest z pewnością niezwykle atrakcyjna dla jego właścicieli. Szczególnie dotyczy to obecnych czasów, gdy bardzo niepewna jest dostępność różnych rodzajów nośników energii, a także ich cena.
Dla osób o dużej wrażliwości ekologicznej ważne jest także, że dom, który bezpośrednio nie zużywa nieodnawialnych paliw kopalnych, jest przyjazny dla środowiska naturalnego i klimatu. Nie przyczynia się on również do zanieczyszczenia powietrza w najbliższej okolicy. Dotyczy to także miejsc położonych dużo dalej od niego, w których znajdują się elektrownie węglowe. Ponieważ niskoenergetyczny dom zużywa mało sieciowego prądu elektrycznego, więc tylko w bardzo niewielkim stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza wokół nich.
Dom bardzo dobrze izolowany termicznie
Pierwszym krokiem do niezależności energetycznej jest budowa takiego domu, w którym straty ciepła do ogrzewania będą na bardzo małym poziomie. By tak było, jego przegrody zewnętrzne, a więc ściany, dach i podłoga parteru, muszą być szczelne i bardzo dobrze izolowane pod względem cieplnym. Ważne też, żeby okna ścienne i dachowe oraz drzwi wejściowe miały bardzo dobre parametry termiczne.
Trzeba też pamiętać, że dom o małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania powinien mieć prostą, zwartą bryłę (Fot. 1). Oznacza to, że stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury powinien być w nim możliwie jak najmniejszy. Ważne też, żeby w przegrodach zewnętrznych takiego domu, było jak najmniej mostków termicznych, nawet tych stosunkowo niewielkich.
Zdecydowane ograniczenie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, to jedynie jeden z warunków do tego, by dom mógł być samowystarczalny (lub prawie) pod względem energetycznym. Drugi – to zdecydowane obniżenie strat ciepła związanych ze stałą wymianą powietrza w domu, bez której mieszkańcy nie mogliby w nim żyć w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Tego nie da się uzyskać bez sprawnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, której w żadnym stopniu nie jest w stanie zastąpić wentylacja naturalna, nazywana grawitacyjną.
Zobacz: Dlaczego w domu z pompą ciepła warto mieć także wentylację z rekuperacją?
Dlatego kompletowanie instalacyjnego wyposażenia domu, mającego zapewnić mu niezależność energetyczną, trzeba zacząć od mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją. Dopiero po niej jest pora na dobranie instalacji grzewczej (i chłodzącej) o mocy odpowiedniej dla domu o bardzo małych stratach ciepła. Wtedy też trzeba dobrać inne urządzenia, takie jak panele fotowoltaiczne i kolektory solarne, które wykorzystując energię odnawialną z promieniowania słonecznego, pomogą w dużym stopniu uniezależnić dom od zewnętrznych źródeł energii.
Dla osób, które zdecydują się na budowę takiego domu, dobrą wiadomością jest to, że wszystkie niezbędne do uzyskania jego niezależności energetycznej systemy instalacyjne, ma w swojej ofercie marka Vaillant, czołowy producent urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych. Wybranie ich wiąże się jeszcze z dodatkowymi korzyściami – za ich montaż i późniejsze serwisowanie będzie odpowiedzialna jedna, autoryzowana firma instalacyjna (Fot. 2), a wszystkie instalacje będą ze sobą współpracować, sterowane przez jeden systemowy regulator pogodowy.
Zobacz: Dlaczego warto, by jak najwięcej instalacji w domu pochodziło od jednego producenta?
Wentylacja z rekuperacją
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła recoVAIR (Fot. 3) marki Vaillant nie tylko zdecydowane ogranicza straty ciepła, związane z wymianą powietrza w domu. Przede wszystkim przez cały rok zapewnia ona mieszkańcom świeże i pozbawione zanieczyszczeń powietrze do oddychania. Tego nie jest w stanie zagwarantować tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która działa – z różną zresztą skutecznością – jedynie przez część roku.
Wentylację mechaniczną recoVAIR można podczas upalnego lata wykorzystać także do obniżania temperatury wewnątrz domu, zwiększając intensywność jej działania po zmroku, gdy temperatura powietrza wokół niego wyraźnie się obniża.
Zobacz: Co zrobić, żeby oddychać w domu świeżym i czystym powietrzem?
Powietrzna pompa ciepła
Marka Vaillant ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych pomp ciepła, które energię odnawialną mogą czerpać z powietrza, gruntu lub wód powierzchniowych. Jedną z nich jest powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus (Fot. 4), która w sposób bardzo ekonomiczny ogrzeje dom zimą i ochłodzi latem, a także przygotuje w nim ciepłą wodę w komfortowych ilościach.
Dodatkowo pompa ta, będąca monoblokiem, jest bardzo przyjazna dla środowiska naturalnego i klimatu, dzięki zastosowaniu w niej naturalnego, ekologicznego czynnika chłodniczego R290.
Zobacz: Jak za pomocą nowej pompy ciepła oszczędzać pieniądze i zmniejszać ślad węglowy?
Do ogrzewania i chłodzenia bardzo dobrze izolowanych termicznie domów można zamiast klasycznych pomp ciepła wykorzystać również bardzo ciche i efektywne klimatyzatory climaVAIR exclusive (Fot. 5). One – podobnie jak powietrzne pompy ciepła – zasilane są przede wszystkim energią odnawialną z powietrza. Ciepło lub chłód dostarczają do pomieszczeń domu za pomocą jednostek wewnętrznych ściennych, sufitowych lub przypodłogowych.
Zobacz: Czy klimatyzatorami da się zimą ogrzać dom?
System solarny
Dla zmniejszenia – nawet o 60% – kosztów przygotowywania ciepłej wody warto zamontować na dachu domu niedrogie i ekonomiczne płaskie kolektory słoneczne auroTHERM VFK 145 (Fot. 6). Mają one wysoką sprawność i są w stanie przygotować komfortowe ilości wody dla 4-osobowej rodziny, a także – dzięki współpracy z pompą ciepła – mogą wspomagać ogrzewanie domu. Kolektory auroTHERM VFK 145 mogą być montowane nie tylko na dachu stromym lub płaskim, ale i na fasadzie budynku.
System fotowoltaiczny
Zarówno pompa ciepła, jak i centrala wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła potrzebują do swojego działania prądu elektrycznego. Dotyczy to także innych domowych urządzeń i instalacji – poczynając od oświetlenia, przez sprzęty AGD i RTV, a na alarmie, bramie garażowej i wjazdowej oraz furtce kończąc. Dlatego taki niskoenergetyczny i zasilany energią elektryczną dom warto wyposażyć w system fotowoltaiczny auroPOWER (Fot. 7). Ponieważ zużycie w nim prądu jest spore (choć często niższe niż w tradycyjnym domu bez tych wszystkich nowoczesnych instalacji), więc możliwość pozyskiwania go za darmo z własnej „elektrowni słonecznej” wyraźnie obniży rachunki za energię elektryczną.
Trzeba przy tym pamiętać, że zużywanie jak największych ilości prądu z paneli fotowoltaicznych na własne potrzeby jest zdecydowanie najbardziej opłacalne. Nie trzeba się wtedy zbytnio przejmować tym, jak bardzo niekorzystnie zmieniają się warunki odbierania jego nadwyżek przesyłanych do sieci energetycznej.
Zobacz: Czy instalacja fotowoltaiczna może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd w domu?
Sterowanie instalacjami
Wyposażając dom w ekologiczne i wysoko sprawne urządzenia instalacyjne marki Vaillant, warto zadbać o to, by ich pracą – a właściwie efektywną współpracą – sterował jeden systemowy regulator pogodowy sensoCOMFORT.
Dzięki niemu mieszkańcy będą mieli komfortowe warunki do mieszkania, przy zoptymalizowanych kosztach eksploatacyjnych. Ważne też, że parametry pracy wszystkich instalacji będą mogli zmieniać nawet wtedy, gdy będą poza domem.
Zobacz: W jaki sposób najefektywniej sterować ogrzewaniem domu?
Dom w pełni niezależny
Nawet bardzo dobrze zaizolowany termicznie oraz wyposażony w nowoczesne systemy instalacyjne dom musi być obecnie co najmniej w niewielkim stopniu zasilany energią elektryczną z państwowej sieci energetycznej. Warto jednak mieć świadomość, że taki wyposażony w panele fotowoltaiczne dom jest już przygotowany do tego, by stać się w pełni niezależnym pod względem energetycznym.
Wystarczy jedynie, by indywidualne akumulatory (magazyny) energii stały się bardziej dostępne cenowo. Wtedy właściciele domu będą mogli nadwyżki prądu z własnej instalacji fotowoltaicznej – zamiast wysyłać je do sieci –gromadzić i przechowywać u siebie i później wykorzystać na własne potrzeby. Wbrew pozorom taka perspektywa nie jest wcale tak odległa, jak mogłoby się wydać…
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant