Co trzeba wiedzieć kupując rolety plisowane?

20 kwietnia 2023

Szukasz nowoczesnego i praktycznego sposobu na ochronę domu przed słońcem? Na pewno spodobają ci się rolety plisowane. Mają oryginalny wygląd i zalety, których nie znajdziesz w innych typach rolet. Zobacz, jak wziąć miarę na rolety plisowane, w jakich wnętrzach się sprawdzą i jakie warunki musi spełnić okno, by można było zamontować plisy.

Jak wyglądają rolety plisowane i na jakich oknach się sprawdzą?

Rolety plisowane nieprzypadkowo noszą taką, a nie inną nazwę. Wywodzi się ona bezpośrednio z ich wyglądu – rolety te mają kształt harmonijki. Ich inna nazwa to plisy.
Rolety plisowane są bardzo uniwersalne – można je zamontować zarówno na dużych, jak i małych oknach. Sprawdzą się też na przeszklonych ścianach i drzwiach balkonowych. Ale to nadal nie wszystko. Marka KARNIX sprzedaje rolety plisowane przystosowane do montowania na oknach dachowych. Tzw. plisy dachowe dobrze sprawdzą się na poddaszach. Nie ma znaczenia, czy będzie to okno od kuchni, sypialni czy pracowni.

Jak wziąć miarę na rolety plisowane?

Rolety plisowane montuje się wewnątrz framugi okiennej, więc aby wziąć na nie miarę, trzeba zmierzyć szerokość i wysokość szyby. Plisy służą wyłącznie do zasłaniania szyb. Nie zasłania się nimi framug ani wnęk okiennych. Rolety plisowane montuje się tylko na tych oknach, na których głębokość listwy przyokiennej wynosi minimum półtora centymetra.

Co jest największą zaletą rolet plisowanych?

Rolety plisowane mają jedną cechę, która wyróżnia je na tle innych typów rolet. To możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu na szybie okiennej. Roletą plisowaną możemy przesłonić górną lub dolną część okna, a także środkową. Po prostu ustawiamy roletę tam, gdzie na szybę pada słońce. Tej funkcjonalności nie mają inne rolety, które zawsze zasłania się z góry na dół. Oczywiście roletą plisowaną można zasłonić także całe okno.

Nie można też zapomnieć o estetyce rolet plisowanych. Ich unikalny wygląd pozwala na wkomponowanie ich we wnętrza urządzone w różnych stylach. Najczęściej poleca się plisy do nowoczesnych salonów, ale znajdą zastosowanie także we wnętrzach typu retro i klasycznych. Plisowane rolety to jeden z częstszych wyborów w obiektach użyteczności publicznej – biurach, sklepach, urzędach itp.

Rolety plisowane termoizolacyjne i zaciemniające

Rolety plisowane mogą mieć dodatkowe funkcje. W sprzedaży są rolety zaciemniające i termoizolacyjne:

  • Rolety plisowane termoizolacyjne to rozwiązanie, które niesie ze sobą wymierne korzyści zarówno latem, jak i zimą. Ich zewnętrzna strona (niewidoczna z mieszkania) pokryta jest folią aluminiową. Dzięki temu w sezonie letnim można łatwo zapobiec nagrzaniu pomieszczenia, a zimą zatrzymać ciepło w domu. Rolety termoizolacyjne polecane są przede wszystkim do wnętrz z dużymi oknami i przeszklonymi ścianami, ale można stosować je też na małych oknach.
  • Rolety zaciemniające wykonane są z gumowanej od zewnątrz tkaniny, która zatrzymuje 100% promieni słonecznych. Potrzeba całkowitego zaciemnienia pomieszczenia pojawia się najczęściej w sypialni oraz salonie, jeśli chcemy zamienić go na domowe kino. Rolety zaciemniające sprawdzą się też w przestrzeni biurowej, szczególnie w salach konferencyjnych, w których wyświetlane są prezentacje multimedialne.

Materiał promocyjny Karnix

Zobacz także
Obecnie na budowie nie tylko dużego, ale i małego domu stosuje się przede wszystkim mieszanki betonowe,...
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów styropianów. Gdy więc trzeba podjąć decyzję, jaki styropian wybrać do...
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...