Co jest ważne przy wyborze pompy ciepła?

1 marca 2024

Trudna – z bardzo wielu powodów – sytuacja na rynku paliw kopalnych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu i przygotowanie w nim ciepłej wody za pomocą pompy ciepła. Dotyczy to nie tylko nowo budowanych i termomodernizowanych domów jednorodzinnych, ale również takich, w których centralnym urządzeniem grzewczym jest już kocioł gazowy lub na paliwa stałe.

W starszych budynkach – jeśli tylko kocioł, którym są ogrzewane, jest w miarę nowy i sprawny – pompę ciepła montuje się najczęściej jako drugie urządzenie, podłączone równolegle z kotłem do instalacji grzewczej. Dzięki temu mieszkańcy płacą mniej za ogrzewanie domu i ciepłą wodę, nie tylko ze względu na pompę ciepła, ale również dlatego, że system regulacyjny wybiera to urządzenie, które jest w danym momencie najbardziej ekonomiczne.

Coraz większe znaczenie ma także to, że pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym, przyjaznym dla klimatu i środowiska naturalnego. Ponadto – co jest ważne nie tylko dla mieszkańców, ale i ich sąsiadów – podczas swojej pracy nie zanieczyszcza powietrza wokół domu. Pompa ciepła (Fot. 1) jest bowiem jedynie w niewielkim stopniu zasilana prądem elektrycznym, wykorzystując przede wszystkim darmową i odnawialną energię cieplną z gruntu, powietrza lub wód powierzchniowych.

Zobacz: Dlaczego pompy ciepła są przyjazne dla klimatu i środowiska naturalnego?

Fot. Vaillant
Fot. 1 – Pompa ciepła zasilana jest przede wszystkim darmową energią odnawialną czerpaną z powietrza, gruntu lub wód naturalnych

Do zalet pompy ciepła należy zaliczyć także jej bezobsługowość oraz łatwość programowania parametrów jej pracy w dowolnych porach dnia i nocy. Do tego za pomocą pompy ciepła można także chłodzić wnętrza domu podczas upalnego lata, czego nie jest w stanie zrobić nawet najbardziej nowoczesny kocioł na gaz, a tym bardziej na paliwo stałe.

Na stale rosnącą popularność pomp ciepła wpływ ma też coraz częstsze instalowanie w domach jednorodzinnych paneli fotowoltaicznych – także dzięki różnym formom dofinansowania z programów państwowych. Możliwość częściowego zasilania własnych prądem nie tylko pompy ciepła, ale i innych domowych urządzeń i instalacji elektrycznych, znacząco obniża domownikom koszty eksploatacji domu.

Wybór rodzaju pompy ciepła

Wybierając pompę ciepła do swojego domu trzeba przede wszystkim zdecydować się, czy ma być ona gruntowa, czy powietrzna.

Gruntowe pompy ciepła, określane też jako pompy solanka-woda, czerpią energię odnawialną z gruntu. Potrzebują do tego poziomych lub pionowych kolektorów, które są dość kosztowne. Za to sprawność pomp gruntowych jest praktycznie stała i nie zależy od zmieniających się warunków atmosferycznych w miejscu lokalizacji domu.

Zobacz: Która pompa ciepła jest tańsza w użytkowaniu – powietrzna czy gruntowa?

Inaczej jest z powietrznymi pompami ciepła, nazywanymi też pompami powietrze-woda. Ich sprawność zależy od temperatury powietrza i jest największa wtedy, gdy jest ciepło. Wraz ze spadkiem temperatury ich efektywność się obniża, ale nowoczesne powietrzne pompy ciepła pozostają „na plusie” nawet wtedy, gdy na zewnątrz domu jest minus 20, a nawet minus 25°C! Nie należy jednak zapominać, że ponieważ nie potrzebują one stosunkowo drogich kolektorów, są pod względem inwestycyjnym tańsze od gruntowych.

Zobacz: Dlaczego powietrzne pompy ciepła są obecnie tak popularne?

Uwaga! Są też pompy ciepła, które przystosowane są czerpania energii odnawialnej zarówno z gruntu, jak i z powietrza lub wód powierzchniowych.

Wybór producenta

Po podjęciu decyzji, dotyczącej rodzaju pompy ciepła, przychodzi czas na wybór jej producenta. Najlepiej, żeby cieszył się renomą na rynku instalacyjnym i – tak, jak marka Vaillant, czołowy producent urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, która od ponad 30 lat dba o komfort cieplny Polaków – miał w swojej ofercie najnowocześniejsze pod względem technicznym zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła.

Pompy ciepła marki Vaillant są bardzo trwałe i mają dużą sprawność – ich wskaźnik wydajności COP (Coefficient of Performance), określający stosunek ilości dostarczonych przez nie ciepła do ilości zużywanej energii elektrycznej jest wysoki. W większości oferowanych modeli jego wartość przekracza 4, co oznacza, że pompy ciepła marki Vaillant dostarczają cztery razy więcej ciepła niż pobierają prądu.

Dobór mocy pompy

Kolejna decyzja dotyczy mocy pompy ciepła, która musi być na tyle duża, by zapewnić mieszkańcom przyjazne pod względem cieplnym warunki do mieszkania oraz dostarczyć im ciepłej wody w komfortowych ilościach. Określenie optymalnej mocy pompy ciepła dla konkretnego domu nie jest jednak łatwe, ponieważ zależy ona od jego parametrów energetycznych oraz od liczby domowników i ich nawyków higienicznych.

Jest więc raczej mało prawdopodobne, żeby osoba, która na co dzień się tym nie zajmuje i nie ma niezbędnej wiedzy w tym zakresie, mogła poprawnie określić potrzebną moc pompy ciepła do swojego domu. Lepiej więc, jeśli z tego zrezygnuje i skorzysta z pomocy doradcy technicznego, reprezentującego producenta pompy lub autoryzowanego przez niego instalatora, który później zajmie się jej profesjonalnym montażem i serwisowaniem.

Zobacz: Jakie są korzyści z budowania domu z instalatorem systemowym?

Pompy ciepła marki Vaillant

Pompy ciepła marki Vaillant wyróżniają się nie tylko nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką efektywnością i intuicyjną obsługą, ale także eleganckim wzornictwem.

Są wśród nich zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i takie, które mogą czerpać energię odnawialną z innych źródeł. Powietrzną pompą ciepła jest aroTHERM Split (Fot. 2), składająca się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jest ona zaliczana do najcichszych tego typu urządzeń na rynku i została już fabrycznie przygotowana do połączenia z instalacją fotowoltaiczną.

Zobacz: Jakie korzyści daje zastosowanie systemu powietrznej pompy ciepła?

Fot. Vaillant
Fot. 2 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split
Fot. Vaillant
Fot. 3 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus

W przeciwieństwie do niej powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus (Fot. 3), jest monoblokiem. Dzięki zastosowaniu naturalnego czynnika chłodniczego R290 jest ona przyjazna dla klimatu. Pompa ta pracuje bardzo cicho i ma wysoką klasę efektywności energetycznej, także wtedy, gdy zasila w ciepło instalację z grzejnikami. Z tego powodu sprawdzi się także w starszych budynkach poddawanych termomodernizacji.

Zobacz: Czym pompy ciepła nowej generacji różnią się od poprzednich?

Marka Vaillant ma też pompy ciepła, które można łatwo przystosować do czerpania energii odnawialnej z różnych źródeł – gruntu, powietrza lub wód naturalnych. Jedna to pompa ciepła flexoTHERM exclusive (Fot. 4), która do podgrzewania wody potrzebuje dodatkowego zasobnika, a druga – flexoCOMPACT exclusive (Fot. 5) mająca w swojej obudowie zamontowany zasobnik ciepłej wody o pojemności 185 litrów.

Zobacz: Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Fot. Vaillant
Fot. 4 – Pompa ciepła flexoTHERM exclusive
Fot. Vaillant
Fot. 5 – Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive

Infolinia 0 801 804 444      www.vaillant.pl      www.facebook.com/VaillantPL

Materiał promocyjny Vaillant

Zobacz także
Kiedy remontujemy łazienkę stajemy przed decyzją, czy zdecydować się na wannę do relaksującej kąpieli, czy może...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej – zapisane w Rozporządzeniu o warunkach technicznych,...
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...