Bloczki betonu komórkowego to obecnie jedyny powszechnie stosowany materiał budowlany, z którego w całości można wznosić jednowarstwowe ściany zewnętrzne domów jednorodzinnych, spełniające pod względem izolacyjności cieplnej bardzo ostre wymagania obowiązujących Warunków Technicznych. Bardzo ważne jest jednak, by ściany te były wykonane z dużą starannością oraz zgodnie ze sztuką budowlaną.
Jednowarstwowe ściany zewnętrzne, wykonane z bloczków Ytong EnergoUltra+ (Fot. 1), spełniają wymagania izolacyjności termicznej już przy grubości 36,5 cm. Gdy jest to 48 cm, to współczynnik przenikania ciepła U takich ścian spada do rewelacyjnie małej wartości 0,15 W/(m²K). Oznacza to, że są to „najcieplejsze” na rynku budowlanym ściany zewnętrzne, które mają jednorodną strukturę i są wykonane z jednego materiału.
Przy czym jednorodność materiałowa takich ścian ma znaczenie nie tylko dla korzystnego bilansu strat ciepła z wnętrza domu w chłodnych porach roku. Dzięki niej także podczas upalnego lata ściany te potrafią obniżyć temperaturę w domu, ponieważ po zmroku – gdy powietrze na zewnątrz staje się chłodniejsze – oddają one znajdujące się w nich ciepło do otoczenia. Takiej właściwości nie mają ściany dwuwarstwowe, gdyż nie pozwala im na to zewnętrzna warstwa ocieplenia, oddzielająca je od nocnego chłodu.
Zobacz: Dlaczego beton komórkowy jest najlepszym materiałem na zewnętrzne ściany domu?
Dla właścicieli domów z jednowarstwowymi ścianami zewnętrznymi, zbudowanymi z bloczków betonu komórkowego, nie są to jedyne korzyści. Ściany te mają także zdolność do szybkiego przejmowania nadmiaru ciepła i pary wodnej z pomieszczeń domu oraz oddawania ich z powrotem, gdy powietrze w nich się ochłodzi lub zrobi się zbyt suche. Dzięki temu ściany te bezkosztowo poprawiają mikroklimat we wnętrzu domu, czyniąc go bardziej przyjaznym dla mieszkańców.
Wszystkie te zalety jednowarstwowe ściany z bloczków betonu komórkowego mają jedynie wtedy, gdy są wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz przez profesjonalną i rzetelną ekipę budowlaną, dysponującą odpowiednimi narzędziami.
Bloczki betonu komórkowego do budowy ścian jednowarstwowych
Do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych znakomicie nadają się bloczki Ytong EnergoUltra+ (Fot. 2), produkowane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Mają one nie tylko dobre parametry wytrzymałościowe i termiczne, ale charakteryzują się też bardzo dużą dokładność wymiarową. Dzięki niej kolejno układane warstwy ściany nie wymagają pracochłonnego szlifowania, by ich górna powierzchnia była idealnie pozioma. Nie bez znaczenia jest także łatwość przycinania bloczków na potrzebny wymiar, co nie tylko przyspiesza tempo budowy ścian, ale i ogranicza liczbę odpadów.
Zobacz: Jakie znaczenie dla budowy ścian z bloczków betonu komórkowego ma ich dokładność wymiarowa?
Zaprawy murarskie do cienkich spoin
Dzięki dużej precyzji, z jaką produkowane są bloczki Ytong EnergoUltra+, jednowarstwowe ściany z nich można – i należy – murować na zaprawie murarskiej do cienkich spoin (Fot. 3). Powinna to być wysokiej jakości zaprawa Ytong-Silka FIX X100 (Fot. 4), dzięki której zwiększa się nawet wytrzymałość na ściskanie ścian Ytong EnergoUltra+. Co ważne – ze względu na niewielką grubość spoin, ściany te są praktycznie jednolite pod względem materiałowym, co ma istotne znaczenie dla ich izolacyjności termicznej.
Profesjonalne narzędzia murarskie
Do murowania ścian z bloczków Ytong EnergoUltra+ niezbędne są profesjonalne narzędzia i akcesoria, których bogaty zestaw ma w swojej ofercie ich producent, firma Xella Polska. Przede wszystkim jest wśród nich mechaniczna piła taśmowa (Fot. 5), za pomocą której można nie tylko łatwo i precyzyjnie przycinać bloczki na potrzebną długość, ale i wycinać w nich wnęki, służące do łączenia na strzępia ścian zewnętrznych z wewnętrznymi – zarówno nośnymi, jak i działowymi.
Zobacz: Jak w domach z betonu komórkowego łączyć ściany działowe z nośnymi?
Do rozkładania zaprawy murarskiej na kolejnych warstwach ścian Ytong EnergoUltra+ najlepiej nadają się systemowe kielnie (Fot. 6), których szerokość łatwo można dobrać do grubości murowanych ścian.
Zobacz: Dlaczego murowanie ścian z bloczków Ytong jest takie łatwe i szybkie?
Prefabrykowane nadproża z betonu komórkowego
Do przekrywania otworów na okna i drzwi w ścianach Ytong EnergoUltra+ najlepiej użyć prefabrykowanych belek nadprożowych Ytong YN (Fot. 7), wykonanych ze zbrojonego betonu komórkowego. Mają one dużą izolacyjność termiczną i nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Ich zastosowanie (Fot. 8) pozwala na zachowanie jednorodnej pod względem materiałowym struktury ścian zewnętrznych także w takich miejscach, w których w innych technologiach ściennych występują – mniejsze lub większe – mostki termiczne.
Zobacz: Jakie są zalety nadproży z betonu komórkowego w ścianach jednowarstwowych?
Doświadczony i rzetelny wykonawca
Dla budowy jednowarstwowych ścian Ytong EnergoUltra+ – obok wysokiej jakości materiałów murowych oraz systemowych narzędzi i akcesoriów – ogromne znaczenie mają umiejętności i doświadczenie ekipy budowlanej (Fot. 9). Bez jej fachowości i staranności, końcowe efekty nie będą zadawalające. Dlatego wybierając firmę do budowy swojego domu warto zajrzeć na platformę https://building-companion.pl/. Wśród wielu rzetelnych firmę budowlaną, można tam łatwo znaleźć taką, która działa w niedalekiej odległości od miejsca budowy domu i najlepiej spełnia wszystkie oczekiwania jego inwestorów.
Zobacz: Dlaczego dom ze ścianami jednowarstwowymi należy budować z autoryzowanym wykonawcą?
* * *
Bloczki Ytong EnergoUltra+ to znakomity materiał do budowy energooszczędnych i „klimatycznych” ścian budynków mieszkalnych. Bardzo ważne jest jednak, by domy z nich budowały profesjonalne ekipy, bo tylko prawidłowo wzniesione mury będą spełniać zakładane przez producenta bloczków parametry cieplne i wytrzymałościowe.
Materiał promocyjny Xella Polska