Kiedy brama uchylna jest lepsza od przesuwnej?

13 czerwca 2022

Bramy przesuwne są coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Przemawia za nimi to, że podczas otwierania i zamykania nie zajmują miejsca na podjeździe – można więc bezpiecznie zaparkować na nim samochód. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy odległość domu od ogrodzenia wzdłuż ulicy – a więc i długość podjazdu – nie jest zbyt duża.

Mające wielowiekową tradycję bramy uchylne, zwane też skrzydłowymi, nie mają takiej zalety. Składają się one z dwóch skrzydeł, które – zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. To sprawia, że podczas otwierania i zamykania zajmują część miejsca na działce. Przy krótkim podjeździe do garażu oznacza to, że nie będzie można zostawić na nim samochodu, chyba że na ten czas brama pozostanie otwarta.

Nie jest to oczywiście wygodne i to nie tylko wtedy, gdy na przykład garaż jest jednostanowiskowy i drugi samochód musi codziennie stać na podjeździe.

Bramy przesuwne

Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że bramy przesuwne wygrywają konkurencję z uchylnymi. Jednak i one mają swoje wymaganie, które nie zawsze może być spełnione i dlatego nie wszędzie można je zastosować.

Bramy te podczas otwierania przesuwają się bowiem wzdłuż ogrodzenia, przy czym – ze względu na ich konstrukcję – miejsce, które trzeba na nie zostawić, jest dłuższe niż szerokość bramy. Z tego powodu zastosowanie nawet małych bram przesuwnych przed budynkami w zabudowie szeregowej – ze względu na małą szerokość działki od strony ulicy – jest praktycznie niemożliwe.

Jednak nawet przy domach jednorodzinnych – jeśli działka nie jest wystarczająco szeroka – może być problem z bramą przesuwną, zwłaszcza że nie powinna się ona przesuwać w kierunku furtki. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje przy zabudowie bliźniaczej, szczególnie wtedy, gdy połówki budynku stykają się ze sobą garażami (Fot. 1).

Fot. 1 – Gdy dwie połówki bliźniaka stykają się ze sobą garażami, również bramy wjazdowe muszą być obok siebie, co przy modelach przesuwnych pozwala tylko na jeden kierunek ich otwierania

Przy takich bliźniakach oznacza to, że bramy przesuwne zamykające wjazd na prowadzący do nich podjazd będą do siebie przylegać bokami (Fot. 2). Konsekwencją tego jest to, że mogą się one otwierać tylko w jedną stronę. To z kolei sprawia, że siłą rzeczy będą one „najeżdżać” na furtkę i przy otwartej bramie nie będzie jej można otworzyć (Fot. 3).

Nie jest to oczywiście pod względem komunikacyjnym duży problem, ponieważ poruszający się piechotą mieszkańcy mogą się wtedy dostać do domu przez otwartą bramę wjazdową. Gorzej, gdy będą oni właśnie uchylać furkę, a nadjeżdżający domownik zacznie z daleka otwierać bramę pilotem. Nie będzie oczywiście z tego powodu dużych uszkodzeń, jeśli nie liczyć drobnych wgnieceń lub zarysowań, ponieważ każda „szanująca się” brama przesuwna zatrzyma się po natrafieniu na przeszkodę. Nie będzie to jednak miało wpływu na stres wchodzących przez furtkę domowników, zaskoczonych uderzeniem w nią bramy. Można mieć jedynie nadzieję, że być może z czasem się do tego przyzwyczają lub osoby przyjeżdżające samochodem zaczną otwierać bramę dopiero wtedy, gdy upewnią się, że nikt nie stoi przed furtką.

Można by oczywiście tego wszystkiego uniknąć, gdyby furtkę ulokować w samym narożniku działki, ale trudno uznać takie rozwiązanie za komfortowe.

Fot. 2 – W takich sytuacjach bramy przesuwne otwierają się w kierunku furtek
Fot. 3 – Przy otwartej bramie przesuwnej nie da się wejść na posesję przez furtkę

Przy bramach uchylnych nie byłoby oczywiście takich problemów, więc jeśli tylko podjazd do garażu jest odpowiednio długi, na pewno warto się na nie zdecydować. Niestety przy zabudowie bliźniaczej i stosunkowo krótkim podjeździe, wybór rodzaju bramy wjazdowej będzie jedynie wyborem mniejszego zła – albo brama będzie najeżdżać na furtkę albo nie będziemy mogli parkować samochodu na podjeździe.

Uwaga! Bramy przesuwne z zasady są otwierane automatycznie, co oczywiście nie oznacza, że nie da ich zamknąć lub otworzyć ręcznie. Bramy uchylne często są obsługiwane ręcznie, jednak bez problemów można je wyposażyć w siłowniki i też sterować nimi za pomocą pilota. Dotyczy to zarówno bram nowych, jak i tych, które były zamontowane dawniej. Dlatego pod względem wygody użytkowania bramy przesuwne i uchylne nie różnią się od siebie.

Zobacz także
Już od bardzo wielu lat pod domami jednorodzinnymi przeważnie nie wykonuje się piwnic, więc siłą rzeczy...
Od bram z indywidualnym wypełnieniem wtopionych w elewację domu, przez konstrukcje z inteligentnymi...
W większości domów ze stromymi, prostymi dachami ocieplenie poddasza układa się na skosach połaci jedynie do...
Fot. FAKRO
Współczesne projekty domów odzwierciedlają aktualne potrzeby i trendy zmieniającej się architektury. Coraz...