Energooszczędność i rozsądek
28 maja 2014

Oszczędzanie energii, zwłaszcza ze źródeł nieodnawialnych, to bardzo słuszny i godny pochwały cel. Także ochrona środowiska, w którym żyjemy. I każdy powinien o tym pamiętać oraz czynić wszystko, co jest w zakresie jego możliwości, aby tak się działo. Zwłaszcza, że możemy mieć nawet spore korzyści finansowe z takich działań, jeśli tylko podejdziemy do ich planowania ze zdrowym rozsądkiem, a przy porównywaniu wydatków i oszczędności wybierzemy raczej warianty pesymistyczne niż optymistyczne.

Dokładanie własnych pieniędzy do realizacji różnych szczytnych przedsięwzięć, jeśli nie będziemy mieć z tego konkretnych korzyści, trudno uznać za postępowanie roztropne. Szczególnie wtedy, gdy wiemy, że przy okazji zarobią na tym inni.

Dlatego, jeśli budujemy dom, zadbajmy by był on energooszczędny, ale za rozsądne pieniądze, a gdy już mieszkamy w domu – wybierzmy takie warianty jego modernizacji, aby wydatki zwróciły nam się w możliwie krótkim czasie. To ostatnie jest szczególnie trudne, bo bardzo często termomodernizacja istniejącego, ale niezbyt starego domu jest po prostu nieopłacalna, choć zwykle poprawia komfort mieszkania, co też może być dla nas ważne.

Dopiero, gdy już wiemy, co chcemy i na co nas stać, rozejrzyjmy się za promocjami, akcjami i programami, które by mogły obniżyć nasze wydatki. Postępowanie odwrotne, czyli robienie czegoś dla korzyści z promocji lub rabatów, zawsze kończy źle. Możemy bowiem znaleźć w sytuacji tych wszystkich, którzy skuszeni dopłatami do kolektorów mają teraz najdroższą ciepłą wodę w kraju. Zapomnieli bowiem, że aby mieć rocznie kilkaset złotych (licząc optymistycznie) oszczędności, musieli sobie zafundować drugą instalację grzewczą do wody, która nie tylko kosztowała sporo, ale wymaga też nie tylko zasilania prądem, ale i serwisowania.

Zobacz także
Fot. REHAU
Okna to zakup na długie lata, a nawet pokolenia, dlatego ich wybór nie powinien być podyktowany jedynie...
Boniowanie, czyli rowkowanie elewacji domu w celu nadania jej wyglądu kamiennych bloków, ma wielowiekową...
Współczesne okna mają coraz lepsze parametry termiczne. Dotyczy to zarówno ich pakietów szybowych, jak i...
Fot. FAKRO
Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na...