Czym jest stiuk wenecki i dlaczego warto go wypróbować?

21 sierpnia 2023

Ściana nie musi być tylko pomalowana farbą. Można zdecydować się na stiuk wenecki, który sprawi, że zyskacie wnętrze pełne charakteru, które prezentuje się niezwykle reprezentacyjnie. Warto dowiedzieć się więcej na temat stiuku weneckiego.

Czym jest stiuk wenecki?

Wiele osób uważa, że wykonanie naprawdę eleganckich dekoracji ścian jest bardzo kosztowne, a do tego trudne. Nic bardziej mylnego. Przykładem tego jest stiuk wenecki. Jest to dekoracyjny tynk. Wytwarza się go na bazie zaprawy gipsowej czy wapiennej, a także piasku marmurowego. Masa jaką się uzyskuje jest twarda, choć niezwykle plastyczna. Trzeba też wiedzieć, że stiuk wenecki w domu daje nieprawdopodobny efekt. Sprawia, że wnętrze staje się wręcz pałacowe. Co ciekawe ten materiał wykorzystywany był w budownictwie już w Starożytnym Rzymie. Na szczęście obecnie nie trzeba samodzielnie przygotowywać tego materiału. Można kupić gotowy produkt, choćby stiuk wenecki Magnat. Warto jeszcze wiedzieć, że uzyskana faktura nie tylko prezentuje się ciekawie, ale też jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Nie trzeba też obawiać się kruszenia. Oczywiście musimy też wspomnieć o tym, że stiuk wenecki bardzo łatwo utrzymać w czystości. Gdy pojawią się plamy, można go przetrzeć, używając wilgotnej ściereczki.

Kolory stiuku weneckiego

Najczęściej stiuk wenecki dostępny jest w kolorze białym, do którego dobiera się pigmenty. Wciąż dużą popularnością cieszy się tynk wenecki w kolorze szarym, kremowym, beżowym. Pasuje do każdego wnętrza, zarówno utrzymanego w styku nowoczesnym, jak i klasycznym czy też industrialnym. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że do samodzielnego wykonania stiuku weneckiego wystarczy tylko przygotować gotową masę, grunt, pacę wenecką oraz wosk impregnujący. A potem można już przejść do pracy.

Jak zrobić samodzielnie stiuk wenecki?

Przed nałożeniem stiuku weneckiego należy dokładnie oczyścić ściany z zabrudzeń czy też dużych nierówności. Do tego celu możecie użyć wody z mydłem i papieru ściernego. Warto dodatkowo zagruntować ściany, dzięki temu materiał będzie lepiej się trzymał. Pozostaje już tylko nałożenie stiuku. Rozcieramy go krótkimi ruchami, zaś nadmiar usuwamy. Używajcie pacy weneckiej, gdyż nie powoduje ona zarysowania powierzchni.

Materiał promocyjny MAGNAT

Zobacz także
Zima w ogrodzie często kojarzy się z okresem spoczynku i zastoju. Jednak dla miłośników ogrodnictwa to...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Drzwi wejściowe muszą być trwałe oraz mieć dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Powinny się też łatwo...
Zmiana wnętrza domu czy mieszkania często kojarzą się z wysokimi kosztami, dużą ilością pracy oraz wieloma...
Cementowa dachówka KAPSTADT, od momentu wprowadzenia na rynek, nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością oraz...