Jakie właściwości zdrowotne ma żurawina?
7 lutego 2023

Żurawina to popularny krzew owocowy, który można uprawiać we własnym ogrodzie. Jakie właściwości mają owoce żurawiny? O czym warto wiedzieć decydują się na jej uprawę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Właściwości zdrowotne żurawiny

Żurawina wielkoowocowa jest wieloletnią rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, która przez cały rok jest zielona. Jej okres kwitnięcia rozpoczyna się w czerwcu, by zakończyć się w sierpniu. Przekwitnięte kwiatki wytwarzają ciemnoczerwoną jagodę, która jest spożywana ze względu na to, że posiada wiele właściwości zdrowotnych. Dojrzewa ona w ciągu około trzech miesięcy od czasu kwitnienia.

Jakie właściwości zdrowotne ma żurawina? Otóż, przede wszystkim wpływa pozytywnie na układ moczowy, co wynika z faktu, że działa moczopędnie oraz pomaga przy zapaleniach pęcherza, a także cewki moczowej. Owoce żurawiny wspomagają również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, a także odkażają jamę ustną i gardło. Co więcej, żurawina słynie ze swoich właściwości wspomagających leczenie przeziębienia i grypy. Jakie substancje lecznicze znajdują się w owocach żurawiny? Otóż jest to przede wszystkim: tanina, błonnik, witaminy C, B1, B2, e oraz A, a także magnez, fosfor, potas i żelazo.

Żurawina – jak jeść?

Owoce świeżej żurawiny są bardzo kwaśne, co sprawia, że ich bezpośrednie jedzenie nie jest z reguły praktykowane. Zaleca się zatem spożywanie soków, konfitur, czy syropów z żurawiny, które można przygotować samodzielnie. Korzystne dla organizmu jest także stosowanie żurawiny suszonej, która posiada takie same właściwości jak świeże owoce. Odpowiednio przygotowaną żurawinę można bowiem dodawać nie tylko do herbaty, ale również mięs, sałatek, czy różnego rodzaju koktajli.

Czy przygotowanie żurawiny do herbaty jest trudne? Oczywiście, że nie, ponieważ wystarczy zmiksować kilogram dojrzałych owoców dodając do nich 1,5 kilograma cukru. Powstałą masę wystarczy rozlać do słoiczków, co pozwoli spożywać ją zimą jako witaminowy dodatek do herbaty.

Jak wygląda uprawa żurawiny?

Jak wspomniano we wstępie żurawina jest rośliną, którą można uprawiać we własnym ogrodzie. Jej sadzonki można kupić m.in. pod linkiem: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Zurawiny-18246.html. Sama uprawa żurawiny nie jest zbyt wymagająca, jednak należy pamiętać, że krzew musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu oraz rozwoju. Żurawina w odróżnieniu od innych krzewów leczniczych najlepiej rośnie na kwaśnych oraz wilgotnych glebach, które charakteryzuje wysoki poziom wód gruntowych. Stanowisko powinno być także odpowiednio nasłonecznione, a nawożenie wykonuje się bardzo oszczędnie w okresie od maja do lipca. Roślina rozmraża się poprzez ukorzenienie się pędów bądź nasiona, a kwiaty żurawiny muszą zostać zapylone przez owady.

Podsumowując należy stwierdzić, że żurawina jest rośliną, która posiada wiele właściwości leczniczych. Co więcej, w formie suszonej, czy przetworzonej stanowi również doskonałe uzupełnienie smaku wielu potraw.

Materiał promocyjny Sadowniczy.pl

Zobacz także
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...
Komody to nieodłączny element wyposażenia w każdym domu. Meble te służą przede wszystkim do przechowywania...
Pokrycie dachu wiórami osikowymi, choć ma swój niepowtarzalny urok, nie jest zbyt trwałe. Dotkliwie przekonują się o...